Mordowani, szykanowani, zapomniani

  • 21.02.2021, 16:34
  • Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Mordowani, szykanowani, zapomniani
Kilka lat temu ks. Jarosław Wąsowicz SDB zaproponował mi współpracę przy projekcie o nazwie: Zeszyty Historyczne Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspomniał jednocześnie, że tematyka artykułów może dotyczyć również tych patriotów, którzy nie włączyli się w działalność konspiracyjną po wojnie. Niewykluczone, że obawiał się trudności w odtworzeniu losów Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia na Krajnie. Literatura regionalna wszak więcej niż uboga, a zainteresowanie tematem ze strony lokalnych instytucji kultury, np. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotowie, od lat praktycznie żadne.

Podjąłem rękawicę rzuconą przez Kapelana Kibiców. Od tamtego czasu napisałem kilkadziesiąt artykułów o powojennej konspiracji. Poruszyłem też tematykę komunistycznych zbrodni na Krajnie. Setki godzin spędzonych w archiwach, dziesiątki innych poświęconych na rozmowy z rodzinami Bohaterów, mnóstwo przejechanych kilometrów. To wszystko razem umożliwiło zgromadzenie materiału, który pozwoli jeszcze przez kolejnych kilka lat opisywać zapomniane lub celowo pomijane fragmenty historii naszego regionu.

Szczególnie warte podkreślenia jest to, że Zeszyt Historyczny to inicjatywa całkowicie społeczna, nie ma charakteru komercyjnego, dochody z jego sprzedaży zasilają budżet „Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, dzięki temu uroczystości odbywają się w wielu miejscach na Krajnie. Szczególny udział w organizacji tego wydarzenia mają Kibice Lecha Poznań (także ze Złotowa) i Pilscy Patrioci (warto odwiedzić ich profil na FB). To właśnie te środowiska są motorem wszelkich inicjatyw patriotycznych w naszym regionie. Warto też pochwalić samorząd powiatu pilskiego, zwłaszcza starostę Eligiusza Komarowskiego, który bardzo życzliwie podchodzi do naszej publikacji.

Koronawirus spowodował, że w tym roku nie będę organizował marcowych spotkań z historią Krajny w tle. Przepraszam zwłaszcza mieszkańców Tarnówki, bo obiecałem im wykład w ubiegłym roku. Częściowo jednak dotrzymam słowa. W Zeszycie Historycznym 2021 pojawi się bowiem mój artykuł na temat antykomunistycznej formacji związanej z Tarnówką. W tekście mowa również o Złotowie, bo to tam byli torturowani członkowie konspiracji. Polecam również artykuł o formacji rodem z Zakrzewa. Powiem tylko tyle, że postępowanie jej dowódcy przypomina w pewnym stopniu działania filmowego pułkownika Kwiatkowskiego. Oczywiście w Zeszycie Historycznym pojawią się nie tylko moje teksty. Na przykład Dariusz Żurek (IPN Bydgoszcz) napisał bardzo ciekawy artykuł o antykomunistycznej akcji w Kaczorach, której celem był wysoki oficer okupacyjnej Armii Czerwonej.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zachęcam Państwa do wywieszenia flag w tym dniu. Proszę również o to lokalne samorządy, parafie, urzędy, firmy prywatne. Przy okazji zapraszam do kontaktu osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat Antykomunistycznej Konspiracji na Krajnie lub komunistycznych zbrodni w tym regionie. Mój e-mail: [email protected]

Na koniec przypominam, że równo za rok obchodzić będziemy 80. rocznicę powołania Armii Krajowej. W związku z tym chciałbym napisać okolicznościową publikację na ten temat. Obecnie zbieram informacje o żołnierzach AK, którzy po wojnie związani byli z ziemiami powiatu złotowskiego (przez stałe/czasowe miejsce zamieszkania, naukę, pracę). Również rodziny takich osób proszę o kontakt. Czytelników zaś o rozpowszechnienie informacji (np. FB).


 

Piotr Tomasz


 

kontakt: [email protected]

Piotr Tomasz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe