Baza wiedzy o szczepieniach. Jak się zapisać, gdzie zaszczepić, kiedy nasza kolej?

  • 15.01.2021, 10:52 (aktualizacja 15.01.2021, 11:06)
  • Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:

Baza wiedzy o szczepieniach. Jak się zapisać, gdzie zaszczepić, kiedy nasza kolej?
15 stycznia wystartowała kolejna faza szczepień przeciw COVID-19. Poniżej prezentujemy dla Państwa pełen poradnik dotyczący tego zagadnienia.

Kto może się rejestrować od 15 stycznia?

Zarejestrować może się każdy, ale nie każdy otrzyma szczepionkę niemal od razu. Grupą priorytetową są w tym przypadku Polacy powyżej 80. roku życia. Z kole 22 stycznia rozpocznie się rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla obu tych grup wystartują już 25 stycznia i to właśnie one są w tej sytuacji uprzywilejowane.

Już teraz chęć zaszczepienia mogą jednak zgłosić także osoby spoza wspomnianych wyżej grup, tyle że na razie nie otrzymają one skierowania. To tylko swego rodzaju deklaracja chęci przystąpienia do Narodowego Programu Szczepień. Dopiero, gdy rozpoczną się szczepienia naszej grupy zawodowej czy też wiekowej otrzymamy maila z powiadomieniem o tym i będziemy mogli umówić się na konkretny termin.

Jak się zarejestrować?

Istnieją trzy sposoby rejestracji: telefonicznie, internetowo i bezpośrednio w punkcie szczepień.

Jeśli wybierzecie pierwszą opcję, a więc rejestrację telefoniczną, konieczne będzie skorzystanie z całodobowej i bezpłatnej infolinii dostępnej pod numerem telefonu 989. Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Osoby posiadające Profil Zaufany, mogą także zarejestrować się przez internet, korzystając ze swojego konta e-pacjent. System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Zgłosić można się także osobiście do jednego z tysięcy punktów szczepień na terenie naszego kraju. Jeżeli nie znajdziecie odpowiedniego terminu, wystarczy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Gdzie się zaszczepić?

Lista punktów, w których wykonywane będą szczepienia dostępna jest chociażby na stronach rządowych. Również poszczególne urzędy szeroko informują o istnieniu takich punktów na swoim terenie. Poniżej przygotowana przez nas lista w powiecie złotowskim (źródło Starostwo Powiatowe w Złotowie):

Przychodnia FAMILIA w Zakrzewie

Przychodnia FAMILIA w Lipce

Przychodnia FAMILIA w Łąkie

ZESPÓŁ DIAGNOSTYCZNO-LECZNICZY "MEDYK" KRZYSZTOF BRÓZDA w Złotowie

Piotr Burgieł w Lotyniu

OŚRODEK MEDYCYNY RODZINNEJ S.C. WOJCIECH LIWANDOWSKI, MARTA LIWANDOWSKA w Radawnicy

Zespół Lekarzy Rodzinnych "Medica" s.c. w Okonku

PRZEDSIĘBIORSTWO PODMIOTU LECZNICZEGO JERZY STĘPIEŃ PANACEUM P.L. w Złotowie

PRZYCHODNIA LEKARSKA MACIEJ WOŹNIAKOWSKI W JASTROWIU

PRZYCHODNIA LEKARSKA MACIEJ WOŹNIAKOWSKI w Sypniewie

SZPITAL POWIATOWY IM.ALFREDA SOKOŁOWSKIEGO W ZŁOTOWIE

PRZYCHODNIA MEDYCYNY RODZINNEJ "MEDICUS" PIOTR KALAMAT NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ w Tarnówce

Krzysztof Kuźmicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe