Spór o Messerschmidta w Złotowie?

  • 23.02.2021, 10:08
  • Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:

Spór o Messerschmidta w Złotowie? Joahim Zdrenka, „Złotów 1370-2020”. Obraz cyfrowy. Zdjęcie strony nr 271. Użyty w kompilacji graficznej wstępu do artykułu pt. Spór o Messerschmidta w Złotowie, data publikacji 2021-02-23 10:08:34 Pozostałe elementy grafiki: Domena publiczna: Wikimedia Commons
Kilka dni temu lokalne redakcje otrzymały e-mail. Z jego treści jasno wynikało, że w naszym mieście pojawili się entuzjaści pomysłu prof. Joachima Zdrenki, by upamiętnić dra Kurta Messerschmidta. Warto wspomnieć, że wspomnianego lekarza upamiętniła już Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, która w latach 2000-2004 prowadziła dochodzenie w jego sprawie.

Doktor Kurt Messerschmidt w latach 1919-1945 był lekarzem w Złotowie. Kontrowersje wokół jego osoby dotyczą lat 1939-1945. Na terenie Szpitala Powiatowego w Złotowie, według ustaleń IPN, prowadzono wówczas przymusową sterylizację złotowskich Romów. Czasami zabiegów tych dokonywano bez znieczulenia. Idea upamiętnienia doktora Kurta Messercschmidta pojawiła się po raz pierwszy w jubileuszowej publikacji prof. Joachima Zdrenki, „Złotów 1370-2020”. Na stronie 271 znajduje się apel naukowca i zarazem Honorowego Obywatela Złotowa o uhonorowanie tego niemieckiego lekarza. Oczywiście chcemy rzetelnie wyjaśnić sprawę. Dlatego zwróciliśmy się do prof. Zdrenki z prośbą o opinię na temat dra Messerschmidta oraz ocenę wyników śledztwa IPN z lat 2000 – 2004, które prawdopodobnie są mu znane. Jest to także istotne z tego powodu, że brak jest informacji na temat sterylizacji Romów w jego jubileuszowej publikacji. Poprosiliśmy również przedstawicieli różnych organizacji grupujących Romów o wyrażenie opinii. Ponadto zwróciliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej o przedstawienie stanowiska w sprawie idei upamiętnienia doktora Messerschmidta. Czekamy na udzielenie odpowiedzi. Kolejny artykuł na ten temat pojawi się niezwłocznie po ich uzyskaniu.

Kamil Ceranowski

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ryszard Sz.
Ryszard Sz. 24.02.2021, 09:14
Książka jest znakomicie napisana i wydana. Powinna jednak być zatytułowana: Flatow 1772-1945. Niewiele jest informacji po 1945 roku. Nie jest żadnym wytłumaczeniem, że redakcja zdezerterowała i pan Zdrenka "pozostał sam na placu boju". Od 1 do 10 stawiam 5. Sprawa Messerschmidta to kompromitacja. Szkoda tego babola w tej ciekawej publikacji
Marek
Marek 23.02.2021, 20:14
Książka w większości traktuje o Niemcach, dlaczego została wydana w języku polskim?
Boże coś Polskę
Boże coś Polskę 23.02.2021, 14:01
Moim zdanie upamiętnienie dnia pognania Niemców z naszych historycznych terenów jest swoistą klamrą podsumowującą bytowanie tego ślepoposłusznego narodu, który pozwolił się zmanipulować i wyrządzić tyle zła na świecie. Do dzisiaj w wielu niemieckich głowach nie pojawia się refleksja co się wydarzyło i kto dopuścił do ludobójstwa i pożogi. Dla mnie ten pomysł to jakiś diabelski chichot. Ale z zaciekawieniem obserwuję ten czarny paradoks.
MH
MH 23.02.2021, 11:48
Pamiętam wspomnienia mieszkanki, która zgodziła się na sterylizację a reszta rodziny odmówiła. Wszyscy trafili do obozu koncentracyjnego i tam zostali zamordowani. To była kilkunastoosobowa rodzina.
Kurt i jego podwładni działali do końca, słychać już było ruskie czołgi a oni do stycznia realizowali linię polityczną.

Pozostałe