Doktor Kurt Messerschmidt w latach 1919-1945 był lekarzem w Złotowie. Kontrowersje wokół jego osoby dotyczą lat 1939-1945. Na terenie Szpitala Powiatowego w Złotowie, według ustaleń IPN, prowadzono wówczas przymusową sterylizację złotowskich Romów. Czasami zabiegów tych dokonywano bez znieczulenia. Idea upamiętnienia doktora Kurta Messercschmidta pojawiła się po raz pierwszy w jubileuszowej publikacji prof. Joachima Zdrenki, „Złotów 1370-2020”. Na stronie 271 znajduje się apel naukowca i zarazem Honorowego Obywatela Złotowa o uhonorowanie tego niemieckiego lekarza. Oczywiście chcemy rzetelnie wyjaśnić sprawę. Dlatego zwróciliśmy się do prof. Zdrenki z prośbą o opinię na temat dra Messerschmidta oraz ocenę wyników śledztwa IPN z lat 2000 – 2004, które prawdopodobnie są mu znane. Jest to także istotne z tego powodu, że brak jest informacji na temat sterylizacji Romów w jego jubileuszowej publikacji. Poprosiliśmy również przedstawicieli różnych organizacji grupujących Romów o wyrażenie opinii. Ponadto zwróciliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej o przedstawienie stanowiska w sprawie idei upamiętnienia doktora Messerschmidta. Czekamy na udzielenie odpowiedzi. Kolejny artykuł na ten temat pojawi się niezwłocznie po ich uzyskaniu.
Spór o Messerschmidta w Złotowie?
Kilka dni temu lokalne redakcje otrzymały e-mail. Z jego treści jasno wynikało, że w naszym mieście pojawili się entuzjaści pomysłu prof. Joachima Zdrenki, by upamiętnić dra Kurta Messerschmidta. Warto wspomnieć, że wspomnianego lekarza upamiętniła już Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, która w latach 2000-2004 prowadziła dochodzenie w jego sprawie.
- 23.02.2021 10:08 AM
Data dodania:
23.02.2021 10:08 AM
Wyświetleń:
1076
Temperatura: 25°C Miasto: Złotów
Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h
PRZECZYTAJ TAKŻE
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zełeński nie podskakuj
Treść komentarza: Zełeński nie zrobił nic aby złagodzić atmosferę w relacjach Polska-Ukraina.
Uparł się,że nie ustąpi aby UPA nie była jako nazwa dla ukraińskiej armii.A wiedział dobrze ,że UPA wymordowała 100tysiecy niewinnych Polaków na Wołyniu .Skoro zlekceważył Rzeż Wołyńska na Polakach to czego sie spodziewał ?
spodziwał sie konfliktu z Polska bo juz wczesniej zaczał wsółpracę z Niemcami,lekcewazac całkowicie Polskę !!!
Nie myśl żydzie Zełeński ,że bedziesz woził przez Polske do Niemiec wasza pszenice i wszelkie płody rolne i bedziesz niszczył nasze drogi ,waszymi Tirami !!!
Nigdy !!!
Oddawaj Polsce te 200 miliardów pożyczki
i weż sobie Ukraińców z Polski te półtora miliona bo za duzo podpalaja domów,sklepów i hal produkcyjnych w Polsce.
Zełeński nie jestes królem świata , za którego sie uważasz.
Wołyń odłaczyc od Ukrainy i przyłączyc do Polski.Lwów też-bo to był nasz drugi Kraków.
Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:07
Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile
Autor komentarza: Do Ukraińca powyżej
Treść komentarza: Twoja żona cały czas ubiera się na czerwono a powinna ubierać się jak
Flaga Ukrainy.
Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:04
Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile
Autor komentarza: Ajwen Maudżer
Treść komentarza: Ubierajcie się po całości na czerwono, jako wyraz łączności z naszymi druzjami
Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:17
Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile
Autor komentarza: styl UPA
Treść komentarza: Flaga OUN-UPA to góra czerwona a dół czarny.
Polacy nie ubierajcie się w koszulkę czerwoną a spodnie/spódnica czarna bo będziecie wyglądać jak
Flaga UPA.
Data dodania komentarza: 21.06.2026, 20:00
Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile
Autor komentarza: Otworzyliśmy oczy
Treść komentarza: Bardzo słuszna Decyzja Prezydenta Polski Karola Nawrockiego bo Zełeński za prezydentury A.Dudy planować zawładnąć Polską,chciał połączyć Polskę z Ukrainą i stanąc na czele UKROPOLIN , bo taka nowa nazwe szykował dla dwóch połaczonych państw ,słowiańskiej Polski i azjatyckiej Ukrainy.Przenicę nadgryzioną przez myszy wypychał do Polski i zapełnił wszystkie magazyny i silosy a skup od Polskich Rolników został zablokowany i polscy Rolnicy nie mogli sprzedac do polskiego skupu,polskiej pszenicy bo nie było miejsca w silosach.
Dzięki interwencji Polskich Rolników,ktrórzy pojechali ciagnikami na granice polsko-ukraińską i zabkokowali wwzóz do Polski ukraińskiej pszenicy.
Pomogło to skutecznie.
Zełeński chciał byc "królem całej polsko-ukraińskiej ziemi" i pewnie wybijali by stopniowo Polaków by posiąść dla Ukraińców wiekszy obszar ziemi bo ,w zanadrzu przeciez mają bańdziorów -morderców w gloryfikowanej przez nich OUN-UPA po zbrodniarzu Stefanie Barderze,który wybił ponad 100 000 Polaków i dlatego Ukraińcy postawili Banderze pomnik ,gdzie składaja ciagle tam kwiaty i w 2026r po 83r. poszli jeszcze bardziej aby czcic S.Banderei Zełeńki aby dzis uczcić mordercę Polaków to on celowo aby poniżyc Polaków jeszcze bardziej uczcił Bandere ,nadając obecnej ich armii nazwe UPA. A nie oddaje Polsce pożyczki 200 000 000 000 Miliardów i w doopie ma wdziecznosć Polaków,że Ukraińcy 4 lata byli na wczasach w Polsce(za wynajem mieszkania dla jednego Ukr.Polska płaciła mu za wynajem po 1500zł) dlatego tak duzo Ukr.osiedliło się w Warszawie i jesze 1 miliom Ukraińców mieszka w Polsce.
Zajmują sie narkotykami i Policja Polska wykryła Laboratorium wytwarzania sztucznych narkotyków,prowadził to Ukrainiec.Handlowali Ludzmi,wywożąc Polaków pod pozorem dobrze płatnej pracy,która polegała na prostrytucji i nierządzie.
Dlatego Polacy musicie odróżniać,kto jest kim i nie ufać oszustom i naciagaczom.
Dobrodziejstwem dla Polaków jest głoszenie HISTORII PRZEZ PREZYDENTA KAROLA NAWROCKIEGO ponieważ nie wszyscy Polacy wiedzieli o Rzezi Wołyńskiej. Za co dziękujemy Prezydentowi Karolowi Nawrockiemu.
Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:04
Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile
Autor komentarza: Zdrajców usunąc z Polski
Treść komentarza: Policja prosimy kajdanki do tego
Zdrajcy i deportować tego"Hej " na
Ukrainę .Grzywna 60000 dla Polski.
Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:58
Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile

Napisz komentarz
Komentarze