„PRAWDY POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA” - II Ogólnopolski i Polonijny Konkurs Plastyczny

 • 26.03.2021, 21:43 (aktualizacja 27.03.2021, 21:57)
 • contact contact

Podziel się:

Oceń:

„PRAWDY POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA” - II Ogólnopolski i Polonijny Konkurs…
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Rodzina Rodła – Wrocław zapraszają do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Temat przewodni to: Prawdy Polaków spod Znaku Rodła – katechizmem narodowym Polaków w XXI wieku. Konkurs jest dostrzeżeniem znaczenia oraz doniosłości proklamowania Pięciu Prawd Polaków w dziejach Narodu Polskiego.

„Prawdy Polaków spod Znaku Rodła – katechizmem narodowym Polaków w XXI wieku” to temat konkursu plastycznego organizowanego w roku 83. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.rodzinarodla.pl.

27 sierpnia 1922 r. powstał Związek Polaków w Niemczech, a ich symbolem był od 1932 r. znak Rodła. Przedstawiał on bieg rzeki Wisły z Krakowem. Powstał w opozycji do swastyki i rozwoju hitleryzmu, gdyż na terenie państwa niemieckiego od czasów pruskich obowiązywał zakaz używania Orła Białego.

Natomiast 6 marca 1938 r. podczas I Kongresu Polaków w Niemczech, który odbył się w Teatrze Ludowym w Berlinie, uchwalono Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które stanowiły ideową podstawę funkcjonowania polskiej mniejszości narodowej w III Rzeszy. Oznajmiały one, że:

 1. Jesteśmy Polakami
  2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
  3. Polak Polakowi bratem
  4. Co dzień Polak Narodowi służy
  5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle
contact contact

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe