ZŁOTÓW. Inwestor uspokaja: wieża komunikacyjna bezpieczna dla ludzi i środowiska

  • 31.03.2021, 14:16 (aktualizacja 31.03.2021, 14:23)
  • Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:

ZŁOTÓW. Inwestor uspokaja: wieża komunikacyjna bezpieczna dla ludzi i…
Wieża komunikacyjna, która ma stanąć w Złotowie to część projektu realizowanego na rzecz PKP PLK S.A. W całym kraju ma stanąć 1 200 takich wież. Zdaniem zastępcy dyrektora projektu, inwestycja ta będzie całkowicie bezpieczna dla mieszkańców, spełniająca wszelkie normy, a sam sygnał będzie kierowany wzdłuż linii kolejowych.

Z prośbą o ustosunkowanie się do obaw mieszkańców zwrócił się niedawno do firmy realizującej projekt Urząd Miejski w Złotowie. Okazuje się, że prace prowadzone na terenach PKP odbywają się na podstawie decyzji wojewody. Samo zadanie nie wymagało uzyskania decyzji środowiskowej, gdyż "nie zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko". Okazuje się, że wieża, która stanie w Złotowie jest częścią większego projektu. 

- Budowa wieży w Złotowie realizowana jest w ramach przedsięwzięcia „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS. W ramach projektu zostanie wybudowanych ok. 1200 wież, które w znacznej części będą zlokalizowane w miejscach zurbanizowanych, w pobliżu stacji kolejowych i przystanków osobowych.

Jak wynika z informacji przekazanych przez wykonawcę projektu, nie ma podstaw, by obawiać się przykrych dla zdrowia mieszkańców konsekwencji postawienia wieży. 

- Odnosząc się do obaw mieszkańców Miasta w aspekcie wpływu projektowanego obiektu na zdrowie i życie mieszkańców informujemy, że obiekty projektowane i budowane na rzecz PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. są realizowane z zachowaniem wymaganych norm bezpieczeństwa, a parametry instalowanych na nich anten sektorowych o skupionej charakterystyce, których sygnał kierowany jest wzdłuż linii kolejowych, a nie jak w przypadku GSM na całą okolicę, pozwolą zachować dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku. Brak jest też negatywnych oddziaływań obiektu radiokomunikacyjnego na życie i zdrowie mieszkańców przebywających w miejscach dostępnych dla ludności e bezpośrednim sąsiedztwie obiektu radiokomunikacyjnego. Przed włączeniem systemu GSM-R do użytkowania, przeprowadzony zostanie szereg testów, w tym pomiary poziomu natężenia pola elektromagnetycznego, który emitują poszczególne obiekty. – pisze w piśmie kierowanym do Urzędu Miejskiego w Złotowie Paweł Lewandowski Zastępca Dyrektora Projektu.

Krzysztof Kuźmicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe