Profesor Zdrenka odpowiada naszej redakcji

  • 02.04.2021, 11:31 (aktualizacja 07.04.2021, 10:56)
  • Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:

Profesor Zdrenka odpowiada naszej redakcji
Pan prof. Joachim Zdrenka zarzuca nam za pośrednictwem lokalnych mediów "jednostronność" i "nieobiektywność". Oczywiście jest to opinia krzywdząca. Informujemy, że opublikujemy wszelkie opinie naukowców, którzy będą chcieli wypowiedzieć się na temat jubileuszowej publikacji "Złotów 1370-2020". Przykładem pismo prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego - Uniwersytet Gdański.

Wyjaśniamy, że opinię otrzymaliśmy od prof. Zdrenki. Nie ma ona charakteru sprostowania. Zgodnie z prawem prasowym nie musimy zatem jej publikować. Postanowiliśmy jednak wykonać pozytywny gest w stronę profesora Zdrenki i jego przyjaciół - naukowców z Lublina i Gdańska. Liczymy jednocześnie, że w niedalekiej przyszłości odniosą się wprost do zarzutów, które portal 77400.pl i radny Łukasz Piosik zgłosili wobec jubileuszowej publikacji "Złotów 1370-2020". 

Redakcja 77400.pl

 

Treść e-maila, który otrzymaliśmy od prof. Zdrenki.

(został skierowany do wydawcy strony, Kamila Ceranowskiego)

Pełna treść:

Przesyłam pierwszą opinię naukową, o ile Pan to rozumie. Chcąc utrzymać portal zalecam Panu ją na portalu udostępnić. Następne opinie są w drodze.
prof. dr hab. Joachim Zdrenka

 

Przypominamy również wcześniejsze pismo prof. Zdrenki, które zostało wysłane do radnych Rady Miasta Złotowa:

 

 

Atak zza węgła

Tak można określić paszkwil dziennikarski, który ostatnio ukazał się w internecie. Autorowi zabrakło bowiem odwagi, aby się podpisać imieniem i nazwiskiem. Kultura dyskusji wymaga również przedstawienia swoich kwalifikacji, czego także zabrakło. Nie zdradzę tajemnicy, że za „redakcją” kryje się najprawdopodobniej sfrustrowana osoba w regionie mająca wielkie ambicje. Zawarte w nim oskarżenia wraz z pomówieniami wobec mnie nasączone są tak wielką nienawiścią, złośliwością, ba szowinizmem, że nie podejmuję z autorem dyskusji (dla której zresztą tylko autor ma do dyspozycji portal), bowiem nie będę się zniżał do Jego poziomu. Wyrażona w nim opinia nie ma kwalifikacji naukowych. Stanowi ona tylko populistyczną ocenę z punktu widzenia aktualnej opcji politycznej. Część postawionych zarzutów jest bezpodstawna i wynika z niekompetencji autora oraz z niezrozumienia koncepcji pracy. Przeinaczenia dowodzą, że autorowi chodzi tylko o dyskredytację i własne „wybicie się”. Jako, że obowiązuje mnie warsztat i odpowiedzialność historyka, to część zawartych uwag uznaję jednak za sugestie uzupełnienia pracy, o co prosiłem z pełną świadomością ewentualnych malkontentów we wstępie do mojego opracowania. Pozostałe są, niestety, co najwyżej godne pożałowania. Poczekajmy lepiej na naukową ocenę pracy przez profesjonalistów. Osobnej oceny zarówno mojej pracy jak i mojej osoby dokona też, nieuchronnie i sprawiedliwie, historia. Gdybym dzisiaj pisał tę pracę, miałaby ona tę samą formę; dokonałbym w niej tylko jednej zmiany i usunąłbym jedno nieszczęśliwe sformułowanie! Czytelników proszę natomiast o dokonanie własnej refleksji nad treścią publikowanych dokumentów, bez poddawania się sugestiom człowieka niesionego, niestety, najwyraźniej falą chorobliwej ideologii.

prof. dr hab. Joachim Zdrenka

 

Opinia prof. Błażeja Śliwińskiego jest w formie jpeg (galeria). Można ją także pobrać (patrz załącznik).

 

Kamil Ceranowski

Zdjęcia (3)


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
brunerski
brunerski 06.04.2021, 22:34
"Czytelników proszę natomiast o dokonanie własnej refleksji nad treścią publikowanych dokumentów..."
refleksje,ale bezkrytyczne?

czy trzeba być piekarzem by mieć prawo wypowiedzieć się o kupionym chlebie?
bo ktoś tu odmawia prawa krytyki innym,bo nie mają
"kwalifikacji naukowych"...
słabe jak na "specjalistę"
Darek
Darek 06.04.2021, 12:59
Przykro się robi, gdy ktoś szczycący się tytułem profesora (zapewne słusznie nabytym), "idzie w zaparte" i z poziomu "autorytetu" usiłuje odwrócić kota ogonem :(
Coś, co miało być monografią Złotowa okazało się zwykłą chałturą. Do tego pisaną z dziwacznej perspektywy i niezwykle wybiórczo traktującą różne okresy historyczne. Każdemu może się trafić słabszy dzień, a nawet jakiś dłuższy okres czasu, jednak wówczas wypada uderzyć w skruchę...
I przynajmniej przeprosić. Warto również pomyśleć o adekwatnym zadośćuczynieniu.
Iść w zaparte i grozić pozwami? Słabe. Na pewno nie jest to zgodne z jakąkolwiek etyką :(
Marek
Marek 05.04.2021, 19:03
Herr Zdrenka dostarcza opinie od swoich kolegów ale cały czas nie podejmuje się istoty problemu. To wyrażne uciekanie od problemu. Ten podział jest wyraźny i żadna ze stron nie ustąpi. Pytanie kto na tym staci?
Moja sjromna ocena
Moja sjromna ocena 05.04.2021, 16:24
Nie wiem jaką Profesor obrał strategię, ale po taktyce widać, że fatalną. Wciąga się w ten konflikt naiwnie dostarczając coraz więcej amunicji.
Militarysta
Militarysta 05.04.2021, 17:48
Profesor o tym nie wie, ale zaciągając Leszcza na dowódcę roty zagwarantował sobie, że ta wojna będzie kosztowna i długa.
kto pamięta
kto pamięta 06.04.2021, 23:21
decydując się na tak desperacki krok czyli zaciągając do walki Larwę może podzielić los wiejskiego celebryty.
Partyzant z lubelskiego
Partyzant z lubelskiego 05.04.2021, 20:45
Wojna ma to do siebie, że pozostawia po sobie zniszczenia. Muzeum Ziemi Złotowskiej, Urząd Miasta Złotowa i wiele innych instytucji zostało uszkodzonych na skutek konfliktu. Jestem zaskoczony, że "saper" miny nie rozbroił. Był czas i instrumenty.
do partyzanta
do partyzanta 05.04.2021, 21:17
Dokładnie, to można było załatwić normalnie, wystarczyło nie brnąć i wykazywać pogardy.

Pozostałe