Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

  • 07.07.2021, 12:12
  • Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego
Latem zwiększa się zagrożenie związane z możliwością poparzeń przez Barszcz Sosnowskiego. W powiecie złotowskim można zauważyć występowanie tej rośliny w pobliżu terenów dawnych PGR-ów, SKR-ów głównie tam gdzie zajmowano się hodowlą bydła.

W okolicach Zalesia, Stawnicy, Nowin bez problemu odnajdziemy Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi. To rośliny inwazyjne z pochodzenia obce gatunkowo o bardzo wysokiej toksyczności.  

Obecność tej rośliny jest błędem gospodarczym z epoki PRLu  gdzie wówczas był wprowadzany do uprawy jako roślina pastewna do skarmiania bydła. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, odrzucanym przez bydło a także zagrożenie zdrowia, uprawy były porzucane. Eksperyment stał się szybko wysoce kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Jest to roślina trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu.

Kontakt gołym ciałem z rośliną powoduje  obrażenia układu oddechowego, wstrząs anafilaktyczny, dermatozy a nawet zejście śmiertelne. 

W ciepłe, słonecznie wakacyjne dni substancje toksyczne mogą bez problemu osadzić się na ludzkiej skórze, powodując drastyczne obniżenie jej odporności na promienie słoneczne,

a następnie prowadząc do groźnych poparzeń. Dodatkowo gatunki te szybko się rozprzestrzeniają i niezwykle trudno je zwalczyć.

Uwaga: Pod artykułem publikujemy galerię zdjęć, które przedstawiają Barszcz Sosnowskiego ( łac: Heracleum sosnowskyi Manden.) 

 

Kamil Ceranowski

Zdjęcia (12)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Magda@Piotr
[email protected] 07.07.2021, 13:54
Mój mąż leczy skutki poparzeń z zeszłego roku. Miejsca w okolicy kolan gdzie skóra jest elastyczna, przy każdym ruchu rany pękają i zabawa zaczyna się na nowo . Tkanka poparzona przez barszcz nie ma zdolności do gojenia, jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne. Ta roślina pochodzi z piekła. Najlepsze jest to, że mąż poparzył się w końcówce sierpnia czyli w słabej fazie toksyczności tej rośliny. Radzę poczytać o skutkach poparzeń i wziąć sobie do serca.

Pozostałe