Fundusze Norweskie zagrożone? Radni znów w opozycji

  • 01.10.2021, 10:24 (aktualizacja 01.10.2021, 11:06)
  • Krzysztof Kuzmicz

Podziel się:

Oceń:

Fundusze Norweskie zagrożone? Radni znów w opozycji
Złotów - póki co - nie sięgnie po 3,5 miliona euro, a więc ponad 16 mln zł, które wywalczono w ramach Funduszy Norweskich. Miejscy radni głosowali za odrzuceniem przedstawionej przez burmistrza propozycji wykorzystania tych środków.

Przypomnijmy, iż ta edycja Funduszy Norweskich ostatecznie została rozstrzygnięta dopiero w lipcu, wiele miesięcy po spodziewanym terminie ogłoszenia wyników. Niemniej koniec końców wniosek Złotowa został oceniony bardzo dobrze i miastu z całej puli przypadło bagatela 3,5 miliona euro. Problem w tym, że decyzją kapituły, z powodu pandemii, która mocno dała się we znaki wielu samorządom, ostateczna lista zwycięzców została mocno rozszerzona. Tym samym najlepszym, w tym Miastu Złotów, przypadł mniejszy kawałek tortu, choć i tak 16 mln zł jest historycznie wysokim dofinansowaniem. Niemniej z powodu powiększenia grona zwycięzców konieczna była korekta pierwotnych założeń. Ta została w tym tygodniu przedstawiona miejskim radnym i...nie przypadła im do gustu, mimo iż wcześniej często pogrywali oni kartą Funduszy Norweskich, domagając się wręcz jak najszybszego podania wyników konkursu, mimo iż władze miejskie nie miały na to żadnego wpływu. 

Ostatecznie po kilkugodzinnej dyskusji w czasie sesji Rady Miejskiej, kluby radnych "Połączył nas Złotów" i "Zadbajmy o Złotów" przedstawiły wniosek zmuszający burmistrza Złotowa do przygotowania nowego wniosku, tym razem nie zakładającego choćby minimalnego wkładu własnego ze strony Miasta Złotowa. Za tą propozycją głosowało 10 radnych, a 3 było przeciwnych. To oznacza, że konieczne będzie przygotowanie kolejnej wersji wniosku, zgodnej z wolą radnych i oczywiście - po raz kolejny - mocno zmniejszonej, jeśli chodzi o zakres. 

Tuż po głosowaniu zastępca burmistrza Złotowa, Małgorzata Chołodowska poinformowała, iż taka decyzja oznacza ni mniej, ni więcej, tylko tyle, że z ponad 16 milionów złotych z Funduszy Norweskich zaledwie 9 mln zł uda się wykorzystać na zadania inwestycyjne, których tak bardzo oczekują mieszkańcy. Reszta będą to tzw. zadania miękkie. Warto przy okazji dodać, iż pierwotny wniosek Złotowa uzyskał niemal maksymalną liczbę punktów za sposób przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacji. Można więc śmiało powiedzieć, że Złotowianie przyznali mandat dla wszystkich określonych we wniosku działań, jednak radni wywrócili cały projekt do góry nogami. 

Krzysztof Kuzmicz

Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gratki
Gratki 08.10.2021, 16:42
Co na to wszystko radny ŻELIBOSKI (to łatwiej niż ŻELICHOWSKI)
Grom
Grom 08.10.2021, 15:34
Widziałem plakaciki. Słusznie!
PZL
PZL 08.10.2021, 16:00
Brakowało dwóch nazwisk (radny GK był nieobecny na sesji), za to dopisali tam Piosika (?)
Muci
Muci 08.10.2021, 16:41
Pi eniążka
pkm
pkm 07.10.2021, 19:11
Burmistrz powiedział, że albo dołożą 11 mln albo nie będzie niczego (miasto zrezygnuje z FN). Robimy coś z tym? Wjazd na sesję? Referendum w sprawie rozwiązania rady? Nie może być tak, że przez garstkę ludzi Złotów straci taką szansę. "Omcknijmy" się!
Fiki Miki
Fiki Miki 06.10.2021, 19:18
Wieloryb przyłączył się do grandy Wełnianego, czego dał wyraz w Palcem w d... Przy okazji pewno wyżłopał butlę wódki na myszach.
aaa
aaa 06.10.2021, 21:11
On już od dawna z nimi trzyma. Swoją drogą, na pewny portalu toczy się zażarta dyskusja w tożsamym temacie. Radni KK i KŻ w sposób niepodrabialny, charakterystyczną łamaną polszczyzną, kadzą sobie nawzajem, jednocześnie atakując w sposób absolutnie skandaliczny każdego, kto ma inne zdanie. Zero refleksji, że może odpisują własnym wyborcom?
Bogdan
Bogdan 06.10.2021, 13:15
Wełniak i jego omoty z rady chwycili za drążek i kierują samolot na skały. Ten sukces ich rozjuszył i nie mogą tego pohjać że 11 mln tak czy siak trzreba wydać na projekty, które doceniła kapituł FN.
Polin
Polin 07.10.2021, 23:59
larwa zawsze siedział w dupce naczelnika.
Verde
Verde 05.10.2021, 13:40
Te norweskie 18 mln bez tych 12 mln tracą sens.... Jeśli te ćwoki tego nie zrozumieją przepadnie szansa na rozwój miasta
Koniec!
Koniec! 05.10.2021, 21:44
Przecież rozumieją. O to chodzi. Będą się lansować na postawionych pod ścianą, gdy pod tą ściana postawili mieszkańców. Uliczki i chodniczki dla "przyjaciół królika" okażą się bardziej potrzebne, niż rozwój i miejsca pracy w Złotowie.
John
John 02.10.2021, 00:28
Zacytuje radnego Zelichowskiego: "Fundusze Norweskie miały być w styczniu, miały być w kwietniu, mają być w czerwcu. Pewno nie będzie" - i jak ktos teraz moze mowic, ze oni sa za funduszami?! Politykuja, zamiast inwestowac w rozwoj miasta...
koń
koń 02.10.2021, 00:20
Ewidentne dzialanie na szkode miasta ze strony radnych, bo chca udupic Pulita. Bo jakie sa argumenty aby nie udzielic dofinansowania? Ze ich nikt nie pytal? Ze zadania sa bzdurne? A czy oni zainteresowali sie w ogole projektem? Czy go przeczytali? Czy brali udzial w jego przygotowaniu?! NIE! Z ostatniej sesji widac, ze nie maja pojecia o co w ogole chodzi. Zamiast gadac glupoty to radni powinni pomyslec o tym, co projekt wniesie dla miasta.
Felix
Felix 01.10.2021, 22:28
To bardzo przykre że większość radnych pod wodzą Wełniaka dla własnego interesu chce pozbawić miasto tak dużego dofinansowania. Te sztuczne podziękowania dla pracowników urzędu, tak licznie składane podczas sesji byly jedynie pod publiczkę. Aprobatę dla projektu trzeba było po prostu wyrazić w głosowaniu i nie przyjmować tego durnego wniosku radnych z klubu Zadbajmy o Siebie i popierających go bezradnych radnych z Głyżewskim na czele.
tylko mącą
tylko mącą 01.10.2021, 22:13
Na etapie tworzenia wniosku o fundusze norweskie, spotkań było bardzo dużo, ale tacy reprezentanci mieszkańców na papierze jak Wełniak, Zelichowski, Wegner czy Koronkiewicz i pozostali z ekipy, nie wykazali nimi żadnego zainteresowania - olewali te spotkania (!!) licząc na to ze miasto (w domyśle Pulit) niczego nie zdobędzie. A gdy się udało zdobyć ponad 16 milionów, właśnie dzięki marce Wielkopolskie Zdroje (to z czego oni tak kpią), dzięki pomysłom prozdrowotnym mieszkańców na rozwój Złotowa, to teraz ten beton blokuje wszystko argumentując ze burmistrz nie zorganizował im spotkania - chyba tylko po to aby mogli się na nim kłócić. Już po uzyskaniu funduszy było zorganizowane kolejne spotkanie, ale przyszła na nie garstka radnych. (!) A co było dotychczas na spotkaniach z radnymi w sprawie budzetu czyli podziału kasy? "Darcie sukna" i polityczne gierki betonowej ekipy, nic produktywnego ani rozwojowego dla Złotowa, zazarta walka o durny telebim na cmentarzu itp bzdury ośmieszajace Złotów Co mądrego mogą mieć do powiedzenia ci ignoranci w sprawie funduszy norweskich, zasad ich przyznawania, skomplikowanych kalkulacji, bardzo szczegółowej analizy ekspertów itd , skoro nie było ich na żadnym zorganizowanym spotkaniu ?!
Qwerty
Qwerty 01.10.2021, 13:11
Oni są zawsze za, a nawet przeciw. Wiadomo, że wszystko wina burmistrza. Żaden z nich nie pozyskał choćby złotówki dla tego miasta. Teraz przeszli samych siebie i działają na szkodę mieszkańców!!! Miejsca pracy niepotrzebne, tak? To się musi skończyc, ludzie, zróbmy coś!
Merda d'artista
Merda d'artista 01.10.2021, 12:58
Miasto gdzie 3/4 ludzi po wojnie dowieziono wagonami ze wschodu ma sentyment do komuny i to się odbija w radzie.
Flatower
Flatower 01.10.2021, 19:21
Tak, tak, miastu ton powinni nadawać ci, którzy jeszcze do dzisiaj lepiej szwargocą po niemiecku iż po polsku. Ponieważ jednak wśród nich, dzielnych bojowników o polskość, wielu dostało jedynie słuszne paszporty, więc i mniej szwargotania w sklepach.
Maja
Maja 01.10.2021, 11:49
To już było słychać, że chcą to przewrócić. Ten sukces wisiał dla nich jak miecz Demoklesa. Do tej pory kpili, bo nie spodziewali się, że Złotów otrzyma środki. Dzisiaj zmieniła się narracja. Zaczynają udawać, że się cieszą dotacją ale dlaczego mają dać swoje środki w ramach udziału własnego. Brzmi to tak jakby radni mieli swoje środki przeznaczyć. To jest rzenada.
K. Zelochowski
K. Zelochowski 01.10.2021, 11:49
Panie Kuźmicz rzetelny dziennikarzu po raz kolejny Pan kłamie, proszę o nazwiska radnych, którzy głosowali za odrzuceniem wniosku o przyznanie środków z funduszy norweskoch
Krzysztof Kuźmicz
Krzysztof Kuźmicz 06.10.2021, 13:22
Szanowny Panie Radny, od kogoś, kto nie potrafi swojego nazwiska napisać bez błędu nie oczekuję, że będzie czytał ze zrozumieniem, ale proszę pamiętać, że takimi wpisami kompromituje Pan nie tylko siebie, ale i wyborców, którzy na Pana głosowali. Czy naprawdę pochłonięcie 2400 znaków jest dla Pana aż tak wielkim wyzwaniem?

Swoją drogą, ostatni raz puszczam Panu płazem oskarżanie mnie o kłamstwo, bez jakichkolwiek dowodów. Obserwując Pana zachowanie i wypowiedzi rozumiem, że branie odpowiedzialności za słowa jest Panu obce, ale być może uda mi się to zmienić., jeśli pokażę jakie mogą być konsekwencje takiego politykowania na poziomie bruku.
K. Ż
K. Ż 07.10.2021, 12:53
Panie Kuźmicz nie znam Pana, ale nie żałuję. Fakt mam grube palce czasem się omcknie lecz dalej jako K. Żelichowski uważam, że Pan skłamał w tym artykule, jeżeli nie to prosze niech Pan czyni swoją powinność, jestem gotów się zmierzyć z Panem.
Omcknięty
Omcknięty 07.10.2021, 15:34
Omcknie... Ja prdl, może mózg ci się wreszcie omcknie?
aaa
aaa 06.10.2021, 21:13
I to jest to. Krótki artykuł przeczytać i zrozumieć to za skomplikowane, ale w sprawie kilkuset stronnicowego wniosku to ekspert pierwszej wody?
do subiekta
do subiekta 04.10.2021, 09:36
Przeczytałem dwa razy artykuł i ze zdumieniem stwierdzam, że w tekście nie ma takiego zdania. Myślę, że pan Krzysztof powinien zagonić pana na Norwida. Tam jest budynek, co prawda kasta strajkuje, ale trzeba dowieść kłamstwo.
Krzysztof Kuźmicz
Krzysztof Kuźmicz 06.10.2021, 13:23
Dziękuję. Cieszę się, że nie tylko ja zauważam braki logiczno-merytoryczne u radnego.
K. Żelichowski
K. Żelichowski 05.10.2021, 19:25
Pan Krzysztof może się zgłosić nawet na Nowogrodzka w Warszawie jeżeli ma chęć.
Paweł
Paweł 06.10.2021, 13:31
Żelich z kim ty miałeś Język polski w zawodówce? Nie kompromituj się.
Xxx
Xxx 05.10.2021, 21:45
Ale już pan dokladnie przeczytał artykuł, tak? xD
PZL
PZL 01.10.2021, 14:05
po pierwsze, rada nie przyznaje funduszy, więc nie mogła odrzucić wniosku o ich przyznanie. po drugie, w artykule nie ma słowa o czymś takim.
K
K 01.10.2021, 14:23
W takim razie co odrzuciła Rada, proszę podać konkretnie.
PZL
PZL 01.10.2021, 14:29
hahahahaha, no to jest akurat pytanie do rady! zarzucanie autorowi artykułu kłamstwa tylko dlatego, że jest z problem z czytaniem - słabe.
K
K 01.10.2021, 15:30
Słabe, to jest podawanie, że cokolwiek zostało odrzucone, nie przypominam sobie glosowania.
Yyyyyy
Yyyyyy 02.10.2021, 07:40
Kłopoty z czytaniem, kłopoty z pamięcią, kłopoty z językiem polskim, kłopoty z manierami... i jeszcze z tym, żeby ogarnąć, nad czym się głosuje. Radnym nie powinien być nikt, kogo przerastają tak podstawowe rzeczy.
Do K.
Do K. 01.10.2021, 22:06
Było głosowanie - w sprawie przygotowania nowego projektu. A skoro to przegłosowaliście, czy to nie jest , manipulatorze, odrzucenie tego co zostało wam przedstawione?
wkurzony
wkurzony 01.10.2021, 13:17
Umiemy czytać?
ni w ząb