Fundusze Norweskie w Złotowie: wszystko, albo nic

  • 09.10.2021, 11:15
  • Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:

Fundusze Norweskie w Złotowie: wszystko, albo nic
W czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej, część radnych nie zgodziła się na przyjęcie propozycji burmistrza w sprawie Funduszy Norweskich. Ta zakładała, że miasto pozyska czekające już na nie 16 milionów złotych plus 2 kolejne już po rozpoczęciu realizacji projektu, ale samo dokona wkładu własnego w kwocie ok. 12 mln zł. Zdaniem radnych można sięgnąć tylko po środki zewnętrzne, a wtedy miasto nie wyłożyłoby ani złotówki. Problem jednak w tym, że takie rozwiązanie jest niemożliwe, bowiem miasto nie będzie w stanie osiągnąć odpowiednich współczynników, a co za tym idzie, musiałoby zwrócić dofinansowanie. Czy zatem Złotowowi wywalczone w ciężkim boju miliony przejdą obok nosa?

Decyzja części radnych była z jednej strony zaskakująca, bo jednak na szali jest historycznie wysokie dofinansowanie. Z drugiej jednak, ci którzy wnikliwie śledzą obrady Rady Miejskiej wiedzą, że grupka radnych od dawna, niemal dla zasady torpeduje większość pomysłów burmistrza i jego współpracowników. Tym razem pod obrady został poddany projekt uchwały w sprawie przyjęcia wniosku w ramach Funduszy Norweskich. W dużym skrócie: Złotów ubiegał się o kwotę ponad 30 mln zł na finansowanie swoich pomysłów krążących wokół inicjatywy „Złotów – Wielkopolskie Zdroje”. I pewnie takie środki by dostał, bo wniosek został świetnie oceniony, ale z powody pandemii postanowiono, że grono zwycięzców zostanie powiększone, tak by więcej samorządów mogło cieszyć się z pieniędzy. Złotów, podobnie jak na przykład Piła otrzymał więc pełną pulę o jaką się ubiegał, a „tylko” 16 mln zł. Nadal jednak jest to historycznie wysokie wsparcie, po które wystarczy sięgnąć. Tu jednak pojawia się problem, bowiem władze miejskie zaproponowały dołożenie z własnego budżetu 12 mln zł w ciągu trzech lat, tak by móc zrealizować wszystkie opisane w projekcie zadania. Jak wyjaśniono, sytuacja budżetowa miasta jest tak dobra, że ta kwota w żadnym stopniu nie wpłynie na możliwości inwestycyjne miasta i nie sprawi, że konieczne będzie zaciąganie kredytów. Racjonalna polityka budżetowa ostatnich lat sprawiła bowiem, że Złotów jest w nielicznym gronie miast w naszym kraju, które mogą sobie pozwolić na taki wkład, bez nadmiernego obciążania budżetu. Niemniej radni dwóch klubów - "Połączył nas Złotów" i "Zadbajmy o Złotów" zagłosowali przeciw tej propozycji i nakazali burmistrzowi przygotowanie nowej, nie zakładającej wnoszenia wkładu własnego. Problem w tym, że ta propozycja jest niemożliwa do zrealizowania. Gdyby bowiem zmniejszyć zakres zadań, cały projekt będzie nadawał się jedynie do oprawienia w ramkę i powieszenia z podpisem „Największa w historii zmarnowana szansa”.

- Ten projekt to nie jest tylko lista inwestycji i wydatków. To jest szereg współczynników, które trzeba osiągnąć, które trzeba wykazać w trakcie i na koniec. Trzeba wykazać, że te zadania, które podjęliśmy przyniosły jakiś skutek – wytłumaczyła Jadwiga Skórcz, skarbnik Gminy Miasta Złotów. – Wytyczne, które otrzymaliśmy z Ministerstwa mówią o możliwości ograniczenia projektów tylko do kwoty dofinansowania i tego radni uczepili się jak tonący brzytwy. Natomiast dalej napisane jest, że trzeba zachować kompleksowość projektu. Nie można więc mówić o mechanicznym wycięciu części z tego projektu.

A właśnie takiego wycięcia poszczególnych części projektu domagają się radni z wymienionych klubów. Ich zdaniem powinno dojść do sytuacji, gdy niektóre zadania zostaną wykreślone, a zostaną tylko te, które mieszczą się w kwocie 16 mln zł dofinansowania. Zresztą krok dalej poszedł radny Stanisław Wełniak, który wymienił zadania, jakie jego zdaniem powinny zostać wykreślone. Jak powiedział, zbędna jest chociażby budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią. Środowiska sportowe od dawna zgłaszają niewystarczającą liczbę takich obiektów, a jednak zdaniem radnego Wełniaka ta właśnie inwestycja powinna trafić na czarną listę. Także wykonanie odwiertów w poszukiwaniu jeszcze lepszej jakości wody dla Złotowa uznano za inwestycję zbędną. To zadanie ma także drugie dno: ewentualne powodzenia działania może ułatwić drogę miasta do ubiegania się o miano miejscowości uzdrowiskowej, co przełoży się na nowe miejsca pracy oraz wpływy do budżetu w kolejnych latach. Aktywnie w „skreślaniu” kolejnych zadań radnego Wełniaka wspierał radny Krzysztof Koronkiewicz. Obaj panowie mocno kpili także z zadań miękkich, czyli w dużym uproszeniu – podnoszących kompetencje mieszkańców, firm i instytucji, ale także zapewniających chociażby finansowanie dokumentacji projektowej przygotowywanych inwestycji. Te ostatnie potrafią kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, ale w tym przypadku może być sfinansowane właśnie z Funduszy Norweskich. Tu warto zresztą podkreślić, że są to zadania obligatoryjne, które muszą znaleźć się w projekcie i stanowić konkretną jego część. Radni po raz kolejny obnażyli więc swoją niewiedzę, prawdopodobnie wynikającą z braku ich udziału w licznych spotkaniach, które były organizowane w czasie przygotowywania projektu, nie wspominając już o tym, że zlekceważyli element, który w obecnych czasach jest kluczowy dla rozwoju miast czy firm. Odniósł się do tego nowy prezes MZWiK.

- Patrząc na to z perspektywy mojego doświadczenia zawodowego, 13 lat byłem związany z sektorem prywatnym, z biznesem. Gdy zaczynałem prowadziliśmy czteroosobową firmę. Teraz jest ona notowana na giełdzie. Jest to spółka, która praktycznie nie posiada majątku, bo największym kapitałem w biznesie jest kapitał ludzki i inwestowanie w niego. I robimy to właśnie przez te miękkie zadania, np. szkolenia. To są te czynniki, które dają rozwój. One są bardzo ważne i nie można umniejszać ich wagi – powiedział Piotr Powiertowski, prezes MZWiK w Złotowie.

Tych słów nie słyszeli już jednak radni Wełniak i Koronkiewicz, którzy szybciej opuścili salę obrad. Być może było to wyjście symboliczne, pokazujące, że Sala Sesyjna nie należy do garstki radnych, tylko do mieszkańców. 14 października bowiem o godzinie 18 w sali sesyjnej odbędzie się debata w sprawie Funduszy Norweskich. Udział w niej wezmą właśnie mieszkańcy, którzy będą mogli zadawać pytania na temat Funduszy Norweskich. Ci zresztą powoli wyrażają już swoje zdanie na temat zachowania części radnych. W Złotowie pojawiły się w tym tygodniu plakaty, na których widzimy nazwiska radnych sprzeciwiających się przyjęciu tego projektu.

Wszystko to nie przesądza jednak losów Funduszy Norweskich. Dopiero pod koniec października, podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej dowiemy się czy ważniejsza jest opinia ponad 4 tysięcy mieszkańców Złotowa, którzy brali udział w konsultacjach nad tym projektem czy dziesięciu radnych, którzy ostatnio odrzucili projekt. Dla porównania wyniki wybranych radnych, którzy sprzeciwiają się akceptacji Funduszy Norweskich w zaproponowanej formie:


Krzysztof Koronkiewicz 352 głosy

Stanisław Wełniak 281 głosów

Krzysztof Żelichowski 245 głosów

Jakub Pieniążkowski 182 głosy

Aldona Chamarczuk 144 głosy

Krzysztof Kuźmicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 28.10.2021, 19:05
Oby radni z takim podejściem i stylistyka wypowiadania się na sesjach zniknęli z reprezentowania Złotowiaków
zxcv
zxcv 25.10.2021, 18:34
Halo, halo, jeśli radni w środę zagłosują przeciw, burmistrz będzie musiał zrezygnować z 18 mln pozyskanych ciężką pracą, mogących służyć rozwojowi miasta!!!
K. Z
K. Z 13.10.2021, 09:12
Wczoraj było miło.
Dzisiaj niestety musimy wrócić do rzeczywistosci.
Pytam Pana Kuźmicza czy jest mieszkańcem Złotowa, czy podatki płaci w Złotowie, jak tak to ile. Próbuje Pan pomóc naszemu miastu, Panu Naszemu, dlaczego? ,tak bezinteresownie?
A i jeszcze jedno podtrzymuję moje wcześniejsze wypowiedzi, za grosz Panu nie wierzę.
Czy interesował się Pan Pilą swoim miastem, która również dostała dofinansowanie, ale.. ups nie dokłada ani złotówki z własnych środków wykorzysta tylko te 16 milionów od Norwegów
kosa
kosa 15.10.2021, 00:27
A co to ma do rzeczy gdzie on mieszka ?! A ty jesteś mieszkańcem Złotowa ? :) Ciągle tylko te personalne ataki , zero merytoryki i rozdwojenie jaźni w stylu "Jestem za a nawet przeciw"
odp
odp 15.10.2021, 00:01
Piły nie stać, jest za bardzo zadłuzona
K.J.
K.J. 13.10.2021, 13:05
To samo pytanie ciągle zadaje radny konon. Klub radnych z takim składem/zapleczem ekspertskim nie ma racji bytu. Zamiast pisać komentarze na portalach, weźcie się do roboty i zacznijcie chociaż czytać dokumenty.
rzeczywistość
rzeczywistość 13.10.2021, 12:12
"Panu Naszemu" to szydzenie z Boga to masz we krwi. Obyś tłusta lewacka parówo jeszcze nie potrzebował "Pana Naszego"
K. Ż
K. Ż 13.10.2021, 13:01
Chcę tylko jeszcze dodać, że Pan Nasz, jest ponad wszystkimi, nawet nad Twoim Bogiem. Oczywiście wg niego.
K. Ż
K. Ż 13.10.2021, 12:47
A dlaczego zaraz lewacka?, z tłustą się zgadzam, mam parę koło za dużo.
Pozdrawiam milutko.
Musi boleć
Musi boleć 13.10.2021, 11:52
Co Panie radny taki humor zły? Czytał Pan artykuł w prasie samorządowej "Wspólnota'' Totalne zaprzeczenie pana herezji i kolegi z lokalnego brukowca co? Złotów w ostatnich 6 latach rozminął się rekordowo nawet na tle Piły i większych miast w Wielkopolsce. Wiem, że to boli radnego. Musi boleć! https://www.asta24.pl/2021/10/…
K. Ż
K. Ż 13.10.2021, 12:25
Nie za bardzo kupuję stwierdzenia, że Złotów się rozminął z Pilą, co to znaczy, ja nie rozumiem. Czy po drodze się rozminęliśmy, czy co, proszę mi wytłumaczyć Faktem jest, że Pila bardzo się rozwija wykorzystuje swoje położenie rozwija strefę ekonomiczna, dostała dofinansowanie z Funduszy Norweskich i je uruchomi w wysokości dofinansowania czyli 16 mil. Nie marnuje środków budżetowych.
Do K.Ż.
Do K.Ż. 15.10.2021, 02:18
Zgadzam się z tym co powiedziałeś na debacie, ze "jesteś głupi i niewiele rozumiesz". Projekt nie jest marnowaniem środków budżetowych, bo mają one być przeznaczone na konkretne inwestycje bardzo mieszkańcom Złotowa potrzebne, ale co ty możesz o tym wiedzieć. Sprawę amfiteatru i żłobka, które teraz tak forsujecie, zaniedbywałeś przez wiele lat będąc radnym, twój kolega Wełniak nie uznawał ich za priorytety. Amfiteatr doprowadziliscie do ruiny a teraz winą za to obarczacie Pulita. Kłamiecie ze obecny burmistrz nie chce wyremontować tego obiektu i że chce sprzedać ten teren. Wykonanie dokumentacji jest jzaplanowane w tym projekcie. o czym dobrze wiesz. Nie zależy ci na rozwoju tego miasta, bo i dlaczego. No ale powiedz : pełnowymiarowe boisko dla piłkarzy, o które od lat walczy środowisko sportowców, tez ci nie pasuje? Inwestycje tak potrzebne niepełnosprawnym, jak Dom Multiopiekii , winda w bibliotece, specjalny pomost i tężnia na półwyspie, czy teren treningowy do Race Running też masz w d...pie? Specjalny autobus szkolny, dodatkowe miejsca w przedszkolu, o które walczył twój kumpel Koronkiewicz, tez ci się nie widzą? Rozbudowa basenu o miejsce dla niemowlat i grotę solną, atrakcyjne turystycznie zagospodarowanie jezior i półwyspu rybackiego, oszczędności zwiazane z ledowym oswietleniem uniazależniajacym nas od Enei, wyremontowanie cennego dla Złotowian kompleksu Wieży cisnien i ich praktyczne wykorzystanie, rozbudowa ścieżek rowerowych ? Wreszcie mamy też okazję zrobić odwierty w poszukiwaniu wody mineralnej i borowin, wstępne ekspertyzy potwierdzają, ze szanse na to są ogromne. Ale co ty tam wiesz. Ty wolisz forsować telebimy cmentarne i witacz z napisem Kaczy Dołek zamiast wspierać rozwój Złotowa
PZL
PZL 15.10.2021, 08:19
Jakie to jest dobre! W samo sedno!!!

krzywousty
krzywousty 13.10.2021, 11:02
A Zakrzewo ile dostało funduszy?
K. Z
K. Z 13.10.2021, 11:55
Z tego co wiem to nic, ale Zakrzewo nie brało udziału w tym programie.
Jednak jestem pewny, że Marek który szanuje Radę i współpracuje z radnymi ,zupełnie inaczej rozwiązałby ten problem.
A tak na marginesie w Zakrzewie mam dużą rodzinę i jak by jakiś Kamil chciał jeszcze raz mnie śledzić to od razu mówię pewnie coś znajdzie, ale ja już się przyzwyczaiłem.
Pozdrawiam
Grzesio
Grzesio 13.10.2021, 13:47
Trzeba mieć tupet, żeby samemu tak się zachowując, jak wszyscy zresztą widzimy i słyszymy, zarzucać innym brak szacunku... Wstyd!!!
Wieloryb - zwierzak Wełnianego
Wieloryb - zwierzak Wełnianego 13.10.2021, 00:05
Wieloryb wciąż miesza palcem w d. On wie najlepiej.
Roj
Roj 11.10.2021, 13:22
Radny Żelbeton wczoraj prowadził walkę na inwektywy, obrażał każdego kto tylko nie był po jego stronie myślenia.
Cyc
Cyc 11.10.2021, 13:36
Nie tylko wczoraj, on ma teraz z tym obrażaniem innych kupę roboty ;)
Gulgacz
Gulgacz 10.10.2021, 15:45
Impeachement a po polsku to na taczki i won
Kasia
Kasia 10.10.2021, 15:48
Radny K.Ż. na FB się odgraża, że "ich jest więcej" xD
Robinson
Robinson 10.10.2021, 14:40
Za Króla Stasia miasto pozyskało 2 mln zł z UE - antyrekord w skali kraju, w zamian pozyskaliśmy zjeb... obiekty, dopłacaliśmy do wszystkiego ze swoich pieniędzy, miast inwestować w mieszkania, szkoły, amfiteatr itd. I tak jest teraz, czy Stasiu jest w radzie. Cóż, histroia zatacza koło krzywym łukiem.
dajcie im głosować
dajcie im głosować 10.10.2021, 13:59
Burmistrz nie może ustępować, nie ma tak naprawdę z czego, to zaawansowany projekt. Niech grupa radnych od mentora Wełniaka uwali tą dotację. Zapiszą się w historii Złotowa od czasów niemieckich największą grupą szkodników polskojęzycznych.
Kononkiewicz
Kononkiewicz 10.10.2021, 14:48
Zestawienie powyższe jest krzywdzące dla radnego Koronkiewicza, wszak on zabiera głos w imieniu wszystkich mieszkańców miasta. WSZYSTKICH!
no jasne
no jasne 10.10.2021, 15:38
:)))
kot
kot 10.10.2021, 14:52
Pewno stąd to wyróżnienie i kolor żółty na plakacie! Swoją drogą w punkt.
Pan
Pan 11.10.2021, 13:06
Ten plakacik jest bardzo przemyślany. A kolor żółty robi robote :-)
Promiennik pospolity
Promiennik pospolity 10.10.2021, 12:26
Przepraszam za oftopik, ale kiedyś czytałem artykuł o nowobogackich na promenadzie, Autorem był chyba Łukasz Opłatek. Mylę, że teraz kiedy wszystkie działki zostały wykupione artykuł byłby bardziej atrakcyjny! Ceny do jakich doszło przebiły już ceny w Zakopanem a postacie jakie budują swoje posiadłości mogą zainteresować nawet prasę krajową. Wiem, że wśród krezusów jest Pani Teresa. Pominięcie jej w artykule już co prawda archiwalnym jest bardzo niesprawiedliwe. Powinien powstać nowy wypasiony artykuł.
Pomyłka
Pomyłka 10.10.2021, 12:54
Pomyliłeś gościu promenady, Opłatek pisał o promce nad miejskim a Teresa mieszka na promenadzie przy bagnach.
Paweł
Paweł 10.10.2021, 14:07
Promiennik ma rację, niczego nie pomylił. Jedna mała korekta, Pani Teresa nie mieszka jeszcze na promenadzie tylko zaczyna budowę. Dokładnie obok tego domu góralskiego z drewna.
K. Ż
K. Ż 10.10.2021, 14:48
No i co z tego, gdzie buduję Pani Teresa, czy buduję za Twoje.. Gdyby nie Terg Złotów byłby dopiero zaściankiem. Ja jestem za tym żeby właśnie takim firmom pomagać, a nie szukać jakiś zdrojów.
Pozdrawiam
Bojan
Bojan 11.10.2021, 13:10
AAAAAA to o tę Panią Teresę chodzi.....Dziekuję Panie Żelichjowski za podpowiedź.Nie kumałem na początku jaka to Teresa.
ucz się synu
ucz się synu 11.10.2021, 13:28
https://www.forbes.pl/sylwetka…
sam się ucz
sam się ucz 11.10.2021, 13:31
https://natemat.pl/128587,dla-…
łomatko!
łomatko! 10.10.2021, 18:30
CO?!?!?! Pomagać prywatnym firmom za miejskie pieniądze?!?
weź pomyśl
weź pomyśl 10.10.2021, 15:57
K.Ż., bądź pan poważny, to nie jest wybór "albo, albo".
PZL
PZL 10.10.2021, 15:04
Ja buduję, pan Teresa ewentualnie buduje - ot, wiedza z podstawówki. A Tergowi nie trzeba pomagać, radzi sobie świetnie, a już na pewno nie kosztem Złotowa.
nie szukaj dymu ta gdzie go nie ma
nie szukaj dymu ta gdzie go nie ma 10.10.2021, 12:48
Wyrafinowane, wścibskie, tendencyjne teksty szybciej szukaj na Aktualnościach Złotowskie, Tym bardziej, że przywołałeś autora, który tam się zajmuje taką tematyką.
Breee
Breee 09.10.2021, 23:44
Ładne zdjęcie - dwóch największych przypałów, a w tle główny wodolejca i piesek Leszcza
xyz
xyz 09.10.2021, 12:53
wystarczy referendum, w którym weźmie udział 3000 mieszkańców, z których 1501 będzie za tym, żeby ich odwołać, i się może skończy to żałosne rumakowanie
RK do xyz
RK do xyz 10.10.2021, 13:03
Nic nie zmieni referendum, te same kreatury zostaną ponownie wybrane w swoich okręgach i nowa rada nie zmieni się osobowo od tej odwołanej. Uważam, że trzeba dać uwalić tą dotację radnym. To spowoduje takie brzemię, że nie dostaną się już więcej do rady. Tylko tak kosztowna operacja daje szansę na oczyszczenie rady z czerwonych pająków , byłych alkoholików i zdrajców, którzy poszli z komitetu Razem dla Złotowa a po wyborach połączyli się z komitetem Wełniaka.
Ale
Ale 10.10.2021, 13:35
Jest w tym dużo racji. Zdumiewające jest to, że cała reszta tak ciągnie do Wełniaka, pomimo że naraża ich tylko na śmieszność. Telebim na cmentarzu to było jego widzimisię, wszyscy o tym pamiętamy. On nie ma nic do stracenia, bo niedługo da sobie z tym wszystkim spokój. Ale młodzi? Nic przy nim nie ugrają, będzie tylko wstyd i wieczna hańba. Przypominam, że burmistrz ma przed sobą max jeszcze jedną kadencję. Chyba lepiej ogrzać się w ciepełku FN, przeczekać, a potem spróbować swoich sił w wyborach?
interes
interes 10.10.2021, 14:35
Domyślam się, ze obiecuje im rózności, wpływy , posadki i pieniądze, to idą za nim jak te ćmy. Budowaniu tego typu relacji słuzyły imprezki dla wybrańców, jak np. karnawałowa impreza na koszt mieszkańców. Radni wiedzą że wiecej wytargują dla siebie przy Wełnianym
PZL
PZL 09.10.2021, 11:36
Wszystko!!!
Swoją drogą teraz chyba bardziej pasuje "Zadbajmy o Siebie" i "Połączył nas Telebim na Cmentarzu"
ef
ef 11.10.2021, 13:14
Nowy klub powinien się nazywać: Zwąchalismy się w Krajnie.
trafne
trafne 12.10.2021, 05:31
:)))

Pozostałe