Złotów wciąż bez budżetu. A zegar tyka

  • 04.01.2022, 10:24
  • Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:

Złotów wciąż bez budżetu. A zegar tyka
Większość radnych miejskich ze Złotowa nie zgodziła się na przyjęcie uchwały budżetowej w zaproponowanej formie. To oznacza, że Złotów, jako jedno z niewielu miast w kraju wciąż nie ma uchwalonego budżetu, co aktualnie paraliżuje jakiekolwiek ruchy inwestycyjne, a także mocno ogranicza bieżące funkcjonowanie miasta.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, uchwały budżetowe powinny być przyjmowane do 31 grudnia. W przypadku Złotowa tak się nie stało, bowiem Rada Miejska odrzuciła propozycję w zaproponowanym kształcie. Przeciwko przyjęciu uchwały głosowało siedmiu radnych (Henryk Golla, Grzegorz Kolera, Krzysztof Koronkiewicz, Krzysztof Kulasek, Jakub Pieniążkowski, Stanisław Wełniak, Mariola Wegner), dwóch było za (Łukasz Piosik i Krzysztof Żelichowski), a sześciu wstrzymało się (Aldona Chamarczuk, Roman Głyżewski, Agnieszka-Jęsiek Barabasz, Janusz Justyna, Stanisław Wojtuń, Maciej Zając).

Odrzucenie uchwały budżetowej oznacza, że Złotów wchodzi w tryb awaryjny. Wspomniana ustawa o finansach publicznych daje bowiem samorządom możliwość podjęcia uchwały jeszcze raz, tym razem w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia. Niemniej w międzyczasie władze miejskie mają w praktyce skrępowane ręce chociażby jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne, bo żaden wydatek nie może zostać poniesiony bez obowiązującej uchwały budżetowej. Co więcej, jeśli nie uda się jej przyjąć do 31 stycznia 2021 roku, wówczas do gry wejdzie Regionalna Izba Obrachunkowa, która odgórnie uchwali plan finansowania zadań własnych i zleconych. To może de facto oznaczać zablokowanie ważnych zadań inwestycyjnych.

Krzysztof Kuźmicz

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Strip
Strip 13.01.2022, 07:45
Radni którzy blokują miasto to głównie marionetki zaplątane w obietnice swoim mocodawcom. Stowarzyszenie "czarna przeszłość" czy wasale Larwy, któremu obiecali kort tenisowy.
Crown
Crown 13.01.2022, 12:16
Larwa pisze jednemu z nich komentarze, które ten czyta na sesjach. he, he
Downton
Downton 14.01.2022, 08:17
Konon to jest larwie pod***.
ręce opadają
ręce opadają 09.01.2022, 12:44
Aby sprawować mandat radnego trzeba umieć czytać dokumenty samorządowe (ustawy, rozporządzenia, uchwały), bez tej wiedzy sprawowanie władzy wygląda właśnie tak jak w Złotowie - ciągła batalia z niedouczonymi radnymi. Zażyczyli sobie 20 tys. na prawnika, który im pomoże w sprawowaniu władzy, wreszcie, bo takich głąbów w historii naszego samorządu jeszcze nie było
trochę wiedzy i logiki
trochę wiedzy i logiki 09.01.2022, 12:56
To prawda. Bicie piany o WPF na kolejne lata, to standardowa gównoburza w wykonaniu słynnej dziewiątki. Przecież radni uchwalają budzet co roku, w tym WPF, więc będzie czas aby dyskutować co wpisać na 2023, 2024 itd. To przecież oczywiste. Ale nie dla leszcza, który idąc za przykładem niedouczonych radnych, kolejny raz wprowadza ludzi w błąd
to niepojęte
to niepojęte 09.01.2022, 13:05
To ze nie znają się na prawie samorzadowym, to jedno, drugie i niestety gorsze jest to, że tępo tkwią przy swoim, pomimo wielokrotnym próbom przekazania im tej wiedzy
kos
kos 09.01.2022, 13:23
Przecież radni mogli sobie sami dopisać do WPF co tylko chcieli. Burmistrz nie mógł, bo jest świadomy tego, że RIO odrzuciłoby uchwałę w takim kształcie jako niezgodną z prawem. Po pierwsze nie można inwestycji wpisywać podwójnie, po drugie nie można wpisywać bez kosztorysu, a jak wiadomo np. kryte korty są już wpisane, a amfiteatr nie, bo dopiero będzie opracowywany kosztorys na podstawie planowanej na 2022 dokumentacji. Było to wszystko tłumaczone na sesji.
kolejna blokada
kolejna blokada 05.01.2022, 10:03
Radni przeciwni uchwale WPF na 2022 i kolejne lata (głosowanie nr 5) : Wełniak, Koronkiewicz, Pieniążkowski, Żelichowski, Wegner, Jęsiek, Kulasek, Chamarczuk, no i Kolera. Czyli słynna wywrotowa 9-ka
oświadczenie burmistrza
oświadczenie burmistrza 05.01.2022, 10:04
https://zlotow.pl/Oswiadczenie…
Stoperan
Stoperan 04.01.2022, 19:15
Ten przebieg głosowania wynikał z wcześniejszego nieuchwalenia WPF. Tu już nie było sensu być za.
Do Stoperan
Do Stoperan 05.01.2022, 09:34
To w takim razie trzeba wymienić kto był przeciwny uchwale WPF. Zdziwienia nie będzie

Pozostałe