UROCZYSTE OBCHODY 150. rocznicy urodzin księdza dra Bolesława Domańskiego

  • 14.01.2022, 05:52
  • Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:

domanski-trwam.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Z okazji 150 rocznicy urodzin księdza Bolesława Domańskiego mieszkańcy regionu uczestniczyli w spotkaniu poświęconym pamięci Patrona w sali Gminnej Spółdzielni Rolnik w Złotowie

14 stycznia 2022 roku odbyłysię uroczuste obchody rocznicy urodzin księdza dra Bolesława Domańskiego 14 stycznia 2022 r. (piątek) w Złotowie. 

Ks. dr Bolesław Domański urodził się 14 stycznia 1872 w Przytarni koło Chojnic (zm. 21 kwietnia 1939 w Berlinie). W historii naszego regionu
zapisał się jako wielki kapłan i obrońca polskości. W latach 1903-1939 proboszcz parafii Zakrzewo, wybitny działacz społeczny i polityk,
długoletni przywódca Związku Polaków w Niemczech, określany wielkopolskim zwyczajem Patronem tego związku.
Z okazji 150 rocznicy urodzin księdza Bolesława Domańskiego mieszkańcy regionu uczestniczyli w spotkaniu poświęconym pamięci Patrona w sali Gminnej Spółdzielni Rolnik w Złotowie.


Szczegółowy program:

godz. 15:00
Spotkanie poświęcone pamięci Patrona w Sali Konferencyjno-Bankietowej ROLNIK ul. Domańskiego 5a w Złotowie
- Konferencja naukowa:
Teresa Szostek z rodziny ks. Domańskiego
Marek Fijałkowski, Muzeum Okręgowe w Pile
Jacek Stróżyński, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"
- otwarcie dyskusji / wystąpienia gości
- tort na 150 porcji ufundowany przez Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie
- bicie okolicznościowej monety
- okazjonalna kartka pocztowa i jubileuszowa pieczątka

godz. 17:30
Uroczystość przed pomnikiem ks. Domańskiego w Złotowie
- obecność pocztów sztandarowych, delegacji organizacji, instytucji i szkół, przedstawicieli samorządów lokalnych
- złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Domańskiego
- pamiątkowe przypinki przygotowane przez Hufiec ZHP im. Bojowników o Wolność i Polskość Ziemi Złotowskiej

godz. 18:00
Przemarsz do kościoła WNMP z orkiestrą i harcerzami

godz. 18:30
Msza święta z udziałem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka ordynariusza diecezji bydgoskiej
- odśpiewanie Hymnu Państwowego
- oprawa muzyczna Towarzystwo Śpiewu Św. Cecylii ze Złotowa  i Orkiestra Dęta OSP w Złotowie

Kamil Ceranowski

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
do ZŁ
do ZŁ 15.01.2022, 21:42
Dzisiaj potrtzeba takich księży 20 stu na jedną gminę niestety. Jakie jest to młode pokolenie? Mam na myśli roczniki zbliżone (98-99) do 2000 i młodsi.
Nie potrafią usiedzieć w miejscu 5 min, ponieważ przez całe życie (24/7) odbierają bodźce z internetu, telewizji i otoczenia. Dlaczego taką popularność ma Tik-toku? Ponieważ można tam wysyłać szybkie i krótkie komunikaty.
Wtórny analfabetyzm. Mówi się, że jest to pierwsze pokolenie o tak dużych możliwościach, z których korzystają np. do nauki języków. Tak, to prawda, ale w żadnym języku nie porozumiewają się poprawnie. Jest to parodia surżyku, który jest przypadkową mieszanką polskiego i dowolnie wybranych słów z innych. Szczycą się, że oni mówią po angielsku, ale ich rodzice nie. Jest to jeden z przejawów globalizacji i oddania dzieci na pastwę internetu i lewacko liberalnej kultury.
ZŁ
15.01.2022, 21:33
Nowa generacja Polaków więcej ma wspólnego ze zdemoralizowanym nowojorczykiem, niż ze starszym członkiem naszego narodu. Nie jest w stanie się porozumiewać dobrze w naszym języku, a także nie posiada w ogóle kodu kulturowego. Ciężko kogoś nazwać Polakiem kogoś, kto słabo mówi po polsku i całkowicie odcina się od tego, co stanowi polskość.
RomanK
RomanK 14.01.2022, 06:23
Megaprofesor Herr Zdrenka nie zaszczyci tego święta? Szkoda, bo mógłby poza swoim dziełem na żywo złajać towarzystwo ZPwN jako niepokorne, któremu się władza podczas panowania JE A. Hitlera przywódcy NSDAP nie podobała. Dał temu wyraz w monografii, myślę, że weszłoby w pięty mocniej gdyby wybrzmiało to w sali GS ROLNIK.
Wojtek
Wojtek 15.01.2022, 20:07
Gdyby upamiętnili Dra Kurt Messerschmidta chetnie by zrobił odczyt a tak nie miał czego szukać wśród mącicilei systemu niemieckiego.

Pozostałe