Intrygujące znalezisko w powiecie złotowskim!

  • 25.04.2022, 08:11 (aktualizacja 27.04.2022, 20:08)
  • Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:

Intrygujące znalezisko w powiecie złotowskim!
Od dwóch miesięcy śledzimy dramatyczne wydarzenia na Ukrainie. Ich skutki docierają także na nasze ziemie. Te pozytywne to m.in. powrót do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Właśnie z tego powodu na teren powiatu złotowskiego zawitali historycy z Instytutu Pamięci Narodowej. Zapewne nie spodziewali się, że ich wizyta przyniesie też ciekawe odkrycie.

22 kwietnia 2022 roku usunięto monument w Międzybłociu, który upamiętniał polsko-radzieckie braterstwo broni. Zadania nie wykonał jednak miejscowy samorząd gminny, mimo że taki obowiązek nakładała na niego ustawa i tak byłoby taniej. Zaniechanie to spowodowało, że na teren naszego powiatu przyjechali urzędnicy IPN i firma zewnętrzna, która wygrała przetarg na wykonie zadania.

Usunięciu monumentu towarzyszyła cała otoczka. Byli dziennikarze, były przemówienia historyków i polityków, którzy argumentowali powody likwidacji obiektu upamiętniającego polsko-radzieckie braterstwo broni. Nikt natomiast nie przyglądał się wnikliwie samemu obeliskowi. Firma zaczepiła go i wrzuciła na przyczepę. Wszak czas to pieniądz. Na szczęście jeden z dziennikarzy i później także sołtys Międzybłocia zauważył pewien istotny szczegół.

 

Pracownicy firmy zignorowali jednak jego uwagi. Dopiero interwencja u posła Porzucka i historyków IPN sprawiła, że zainteresowano się tajemniczym obiektem, który stanowił ukryty element obelisku. Okazało się, że to kapsuła czasu. Kto ją umieścił w tym miejscu? Co zawiera? O tym wkrótce.

Warto dodać, że historycy IPN dokonali jeszcze jednego odkrycia na naszym terenie. Mowa o ulicy plutonowego Michała Robaka w Złotowie. Już ponad 5 lat miejscowi radni nie potrafią/nie chcą zmienić tego komunistycznego patrona, mimo że taki obowiązek nakłada na nich prawo. Teraz otrzymają zapewne dodatkowy doping, bo sprawą zajmie się IPN i wojewoda. To spowoduje, że były uczestnik wojny domowej w Hiszpanii i członek KPP zniknie z pejzażu naszego miasta. Również o zmianie nazwy ulicy plutonowego Michała Robaka będziemy informować Czytelników. Wiele wskazuje, że nastąpi to dość szybko. Dekomunizacja nabiera bowiem ponownie tempa nie tylko w naszym regionie.


 

Kamil Ceranowski

Zdjęcia (11)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Niezależna prasa
Niezależna prasa 29.04.2022, 10:47
Tobiasz C. na facebooku obnaża istotę działalności fundacji w naszym powiecie. Czy zawsze czujne Aktualności podchwycą temat? E, chyba nie, zbyt duże powiązania ze Złotowianką.
KJ
KJ 28.04.2022, 07:23
Lokalni komuniści decydując się umieszczenie kapsuły musieli dopuszczać w swoich głowach celowość takiego dzisłania. Pytanie czy zdawali sobie sprawę jak szybko Polska wyzwoli się z objęć swołoczy i oczyści z tych niedorzecznych gloryfikacji. Stalinowska operacja specjalna nie zasługiwała na monumenty ani wtedy a dziś nie powinna budzić wątpliwości.
Roinho
Roinho 27.04.2022, 22:45
W kapsule są na pewno podrowienia dla Piotra Tomasza

Pozostałe