Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 12:23

Profesor Zdrenka poucza przewodniczącego Rady Miejskiej w Złotowie

Podziel się
Oceń

Wzrasta temperatura sporu wokół książki prof. Zdrenki „Złotów 1370-2020”. Jubileuszowa publikacja została sfinansowana z pieniędzy przyznanych przez Radę Miejską w Złotowie. Tymczasem już nawet na jej forum słychać krytyczne głosy. Niezwykle nerwowo zareagował na nie prof. Zdrenka. który w ostrym tonie zwrócił się do przewodniczącego Rady Miejskiej w Złotowie, radnego Jakuba Pieniążkowskiego.

Oczywiście fakt ten nie miał miejsca na sali sesyjnej. Przewodniczący Pieniążkowski i prof. Zdrenka wymienili jedynie korespondencje. Udało nam się dotrzeć do jej treści. Wyjaśniamy, że jest to korespondencja publiczna, otrzymali ją wszyscy radni.

Pan Profesor napisał: „Jestem zaszokowany stylem przebiegu posiedzenia rady, zwłaszcza ostatniego, gdzie jeden z radnych mógł swobodnie wyrażać i powtarzać za paszkwilem internetowym nadzianym szowinizmem, pomówieniami itd. skierowane do mnie osobiści zarzuty. Co to za forma dyskusji, gdzie kultura i zasady poszanowania? Mam za to do Pana wielki żal”. A dalej „To, że inicjatywa ataku na mnie wyszła z urzędu, powinien Pan wiedzieć. Burmistrz nie panuje nad sytuacją, a rada jest ślepa”. Naukowiec zakończył swój list słowami: „W załączniku moje dementi i jeżeli Pan jako przewodniczący ma honor i odwagę, to proszę swoim radnym ten tekst udostępnić.”

Przewodniczący Jakub Pieniażkowski odpowiedział w następujący sposób: „Dziękuję za wiadomość Panie Profesorze. Ocenianie zawartości przedstawianych interpelacji nie jest moim uprawnieniem w trakcie ich prezentacji. Treść interpelacji radnych pozostawiam ocenie opinii społecznej. Nie zmienię i nie zamierzam zmieniać cech osobowościowych poszczególnych radnych. Przesłanie Pana wiadomości do pozostałych radnych (wraz z moją odpowiedzią) nie jest dla mnie żadnym problemem, a z pewnością nie ma nic wspólnego z honorem i odwagą, a raczej czystą przyzwoitością, której mi nie brakuje. Choć wiemy bardzo dobrze, o której interpelacji rozmawiamy, to jednak odwagą byłoby podanie przez Pana Profesora danych osobowych radnego, który przedstawił swój subiektywny punkt widzenia. Władza uchwałodawcza ma to do siebie, że jej przedstawiciele mają prawo do własnych wypowiedzi. Rozumiem Pana rozgoryczenie, jednak uwagi proszę kierować do autora interpelacji”.

W tym miejscu należy przypomnieć, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Złotowie, radny Łukasz Piosik złożył interpelację w sprawie jubileuszowej publikacji „Złotów 1370-2020”. W trakcie merytorycznego wystąpienia przytoczył m.in. uwagi do książki, które zamieściliśmy w kilku artykułach na portalu 77400.pl

LINK DO INTERPELACJI

(np. wspomniał o skandalicznym apelu prof. Zdrenki o upamiętnienie dra Messerschmidta, patrz. przymusowa sterylizacja złotowskich Romów, dochodzenie IPN 2000-2004).

Przywołanie radnego Piosika nie jest przypadkowe. Niewykluczone, że to właśnie jego miał na myśli prof. Zdrenka, który w swoim liście używa jedynie zwrotu „Radny P”. Z czego wynika ten brak nazwiska samorządowca? Czy Pan Profesor chciał w ten sposób poniżyć/ukarać radnego? A może to kłopoty z pamięcią do nazwisk? (to tłumaczyłoby brak biogramów wielu zasłużonych Polaków w publikacji "Złotów1370-2020"). Oczywiście nie będziemy w tym miejscu spekulować. Podpowiadamy jednak na przyszłość, że praktyczniejsze byłoby posłużenie się numerem. „Za Niemca” ta metoda identyfikacji sprawdzała się wszak znakomicie.

 

Redakcja

 

Profesora Joachima Zdrenkę zachęcamy do przestudiowania prawa regulującego działalność samorządu terytorialnego. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu Przewodniczącego Rady Miejskiej Złotowie (nie będzie musiał odpowiadać na absurdalne zarzuty). Przy okazji lektury Pan Profesor zapewne zauważy też, że funkcji radnego nie wolno łączyć ze stanowiskiem burmistrza. Tego rodzaju błąd również znajduje się w jubileuszowej publikacji „Złotów1370-2020”. 


Napisz komentarz

Komentarze

ot persona 13.04.2021 02:21 PM
Nie jesteśmy niepodlegli w stosunku do czasu. Nikt nie wybrał sobie epoki życia, podobnie jak i samego swojego życia. Nie jesteśmy niepodlegli wobec kultury i języka. Nasze doświadczenie wolności rodzi się już w obszarze jakiejś kultury i języka. Nie jesteśmy niepodlegli w stosunku do rodziny, jej tradycji, religii, jej uwarunkowań. Podobnie jak nie jesteśmy niepodlegli wobec zdarzeń losu. Nikt w tej sytuacji nie ma prawa do manipulacji i pisania sobie bez prawa do oceny przez drugiego człowieka. Nikt też nie ma prawa do oceny i dyskryminowania własnego interlokutora. To podstawy wolnościowe, prawdy, prawa, jakie powinien mieć każdy przyzwoity profesor zwłaszcza humanista. Szczytem absurdu i dyletanctwa jest wygłaszanie, kpienie publiczne, zastraszanie radnego, że pozbawi się go mandatu. To skandal i pokazanie podłej buty i głupoty. Smutny jest fakt całkowitego ignorowania zarzutów i powoływania się na swoją kastę.

vulgus hymenus vaginalis 10.08.2019 11:42 AM
i p.i.c.z.k. a

Czas pokaże 01.04.2021 05:40 PM
Zalosne, zawistne ludziki próbują tu "udowodnic" swoją wyższość nad.. no właśnie nad czym? Nad dorobkiem profesora uznanego nie tylko w Polsce?? Odebrać Mu tytul Honorowego Obywatela?? Chyba odebralo wam zdolnosc myslenia. Osmieszacie się tylko, a brnąc w to stajecie się coraz bardziej godni politowania. Wasze argumenty idą po linii obecnej wladzy? Chwilowo! (znamy z historii epizody palenia ksiazek na stosach i wyklinania ich autorów). Wasze "krzyki" wkrótce umilkną, a dorobek naukowy profesora Zdrenki przetrwa stulecia. Rzetelność naukowa nie ma narodowosci i nie żywi się przychylnością tej czy innej opcji politycznej.

Czas pokazał 01.04.2021 07:54 PM
Niestety niecelna diagnoza, profesor wydał bubla i teraz trzeba się z tym zmierzyć. Nikt nie chce udowadniać wyższości nad. Jeśli ktoś swoją wyższość pokazuje i zabrania dyskusji na jego monografią to właśnie sam Joachim Zdenka. Robi to tonem karcącym , pouczającym absolutnie nie odnosząc się do pozostałych zarzutów a jednocześnie zasłaniając się opiniami o monografii napisanymi przez własnych kolesi.

majster z budowy elektrowni Knurów 02.04.2021 10:47 AM
Nie czas a teczki.

Czas może pokaże 08.04.2021 12:52 AM
Gdyby dostawało się nagrody za rzetelność, to bym się nie martwiła. Historia całego globu jest notorycznie zakłamywana zgodnie z interesem możnych. Kłamstwo im większe, tym trudniej w nie uwierzyć. Sprzyjają temu media. Kreuje się w nich bohaterów, daje się im nagrody, a po latach okazuje się, że to mit, kłamstwo, prawda jest tak szokująca, że aż trudno w nią uwierzyć.. Nagrody, noble, oskary nie trafiają do ludzi, którzy głoszą prawdę.. Wiele jest kłamliwych publikacji z nagrodami, chętnie opłacanych przez wpływowych ludzi, którzy nie żałują pieniędzy na promocję. Niewygodna prawda, która mogłaby zaszkodzić mitowi żyjących osób lub całej nacji, jest od razu niszczona. Tzeba bardzo uważać na tzw. autorytety rozreklamowane w mediach. A wracając do pana Zdrenki, nie wiem czy zasłużył na swoje wczesniejsze laurki. Nie twierdzę, że nie, ale szczerze powiedziawszy nie obchodzi mnie to, bo to nie powinno mieć wpływu na sprawiedliwą ocenę obecnej publikacji. Ten wypracowany autorytet na pewno sprawił, że powierzono mu napisanie monografii, ale tego czy praca napisana jest rzetelnie czy nie, nie należy juz oceniać przez pryzmat wcześniejszych dokonań. Co mi po kolejnych laurkach, promocjach od kolegów profesora. Tak dają się wodzić za nos jedynie ludzie bezmyślni. Czy belfer, który dobrze oceni złą pracę prymusa jest sprawiedliwy? Czy powinien przymknąć oko na błędy i braki, bo to świetny uczeń? Tak właśnie oceniam obecną dyskusję w obronie profesora. Autor na początku napisał szczerze, że czasu było za mało ..., a potem szybko zmienił strategię ..

znosa 23.07.2019 04:49 PM
Przegrał wybory, dlatego może liczyć na siedzenie w innym ąturarzu

faktografia leży 09.04.2021 09:39 AM
Ktoś mu to doradził lub profesor sam popłynął w rzekę kłamstw. To tylko buta sprawiła, że teraz musi się na całe strony tłumaczyć. Na początku chodziło tylko o jedną kwestię do wyjaśnienia a mianowicie o sugestię uhonorowania. Wówczas sugerował w liście, że dziennikarze mają sobie język wyparzyć i nie dyskutować z nim bo nie są tego godni. Po tym artykule już widać jak kłamliwa narracje rozpoczął profesor twierdząc że na wszystko przypadkiem trafił w Internecie: https://www.77400.pl/wiadomosci/522,profesor-zdrenka-czyni-wyrzuty-wobec-dziennikarza-ciag-dalszy-sporu-o-messerschmidta-w-zlotowie

N. 10.04.2021 11:57 AM
A kimże ty jesteś, że chcesz oceniać pracę profesora jak "belfer ucznia"? Zgadzam się, że nie powinno się oceniać tej książki przez pryznat wcześniejszych dokonan. Z komentarza wynika jednak, że nie uznajesz również opinii profesora Kokowskiego, gdyż jest kolegą profesora Zdrenki. Potrafisz podac nazwisko kogoś, kto ma większe dokonania w dziedzinie historii naszego regionu? Rozumiem, że posiadasz większą wiedzę w tej kwestii niż obaj profesorowie razem wzięci?

Flatower 10.04.2021 03:46 PM
Czas pokaże, że trollom-przy***som trzeba dobrze płacić. Tu zapłacono słabiutko bo i tekścik nędzny.

księgowa 24.08.2019 11:53 PM
Mi się wydaje, że vat 8%, bo produkt rolniczy mało przetworony

czas pokaże dokładnie 13.04.2021 09:11 AM
o czym ty ***isz szmaciarzu? Jaki krzyki umilkną? Wspominasz o rzetelności ? Jakiej rzetelności? Co z nią ma wspólnego autor monografii? Podzielasz jego tezy o polskich obozach? Dopóki nie przeprosi i nie naprawi szkód jakimi są tezy w książce nie mam prawa czuć się ani honorowym obywatelem ani polskim profesorem.

rymarz 04.08.2019 05:30 PM
do hławiczka jest dobry rym prawiczka.

Basia 30.03.2021 04:16 PM
Ton listu i treść to styl pegerowskiego chama, nadętego bufona. Siedziałby cicho lepiej ten profesorek bo się odkrywa coraz mocniej. Zarzucać radnemu i zabraniać wypowiedzi? Oceniania lichej monografii za publiczny grosz? Przytyki do przewodniczącego? Przecież to właśnie rada dała na to środki i radni powinni teraz ocenić to "dzieło" Zapewne za niemałe pieniądze.

Messerschmidta lot nad Flatow 30.03.2021 07:55 AM
Doprawdy, nie da się wyciszyć trochę tej afery ? Nie można zastanowić się jak z tego wybrnąć? Złotów potrzebuje takiej reklamy? Miasto, które zawsze umiało wyciągnąć ze swojej przeszłości najpiękniejsze, bohaterskie karty Polaków w Niemczech i przy okazji nie wrzucać do jednego wora wszystkich Niemców, to miasto ma teraz zejść z tej drogi? To wszystko za sprawą jednej publikacji i wielu ambicji? Zastanówmy się nad tym.

Radosław M 30.03.2021 05:06 PM
Wyciszanie afer? Czy to moralne działać w ten sposób, aby to co wzbudza kontrowersje wyciszać? Konformizm i indolencja to cechy, które należy piętnować a nie publicznie i anonimowo do nich nawoływać bo wówczas dochodzi jeszcze hipokryzja. Monografia o której wspomina radny Łukasz Piosik posiada 3 warstwy niepożądane, które rażą mnie jako czytelnika. Pierwsza to błędy w nazewnictwie, oczywiste błędy faktyczne. Druga warstwa to dysproporcje w opisie mieszkańców niemieckich wobec polskich. Niektóre życiorysy są banalne a po stronie polskiej pominięte zacne . Przykre jest też opisywanie życiorysów Polaków z nieistotnymi wątkami a pomijanie ich głównej działalności, która cechowała ich charakter, etos, upór i czyniły bohatera. Trzecia warstwa to cyniczne uwagi i komentarze autora i ta najgłośniejsza to apelowanie do upamiętnienia. Następnie cyniczne wycofanie się z apelu przy pomocy wybranych mediów w których autor tłumaczy się, że nie wiedział, że trwa śledztwo. To manipulacja bo śledztwo nie trwa gdyż zostało zakończone w 2004 roku więc 17 lat już była szansa na zweryfikowanie faktów. Mało tego, przed śledztwem dokumenty posiadał IPN i powstawały publikacje na ten temat. Mamy więc metodologiczną wpadkę trudną do wytłumaczenia

profesorska buta 30.03.2021 02:47 AM
Piosik w interpelacji mówi o faktach, natomiast Zdrenka, rzuca pomówieniami. Ten styl przypomina mi niektórych radnych, którym wściekłość przesłania rozum. Pouczanie przewodniczącego, i to w tak agresywnym stylu, to jak zastraszanie. Od profesorskich autorytetów oczekuję wzorcowego zachowania a nie braku wiedzy, braku kultury, obrażania i pomawiania. Nie życzę sobie, aby ktoś taki był honorowym obywatelem mojego miasta ! Tym bardziej ze jest autorem monografii, która zamiast być dumą i reklamą Złotowa, w rzeczywistości jest wstydem i antyreklamą miasta.

Nil 30.03.2021 06:56 AM
Na literę "P" to wywoływali więźniów w komunistycznych kazamatach. I pomyśleć, że list napisał Honorowy Obywatel Złotowa

Temperatura: 32°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama Marcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: do wyżej Treść komentarza: Dość się naskakałeś jak byłeś komikiem i weszło ci to w krew. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 01:38 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Euro Eco Nieszczęście nad Zotowem Treść komentarza: Nowi włodarze zapewnili mieszkańcom Złotowa piekło nad miastem. Podziekowali sobie nawet na sesji. PALIWO OŁOWIOWE!!!! RATUJ SIĘ KTO MOŻE - szczególnie kobiety w ciąży, planujące mieć dzieci i rodziny z małymi dziećmi!!!!!! !!!!! !!! To cena za euro eco? Tłokowy helikopter na paliwie ołowiowym Avgas 100LL i jak duży ogrom skażenia ołowiem przyjęli okoliczni meszkańcy.. ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️ Jako mieszkaniec Złotowa osoba zaangażowana w ochronę środowiska, wyrażam głębokie zaniepokojenie wpływem operacji lotniczych wykorzystujących paliwo Avgas 100LL na zdrowie publiczne i ekosystem. Avgas 100LL zawiera 0,56 grama tetraetylenu ołowiu (TEL) na litr. Dla porównania: wycofane paliwa samochodowe z ołowiem ("etylina")miały ok. 0,15–0,4 g/l. Mimo deklarowanej „obniżonej” zawartości, Avgas 100LL pozostaje jednym z ostatnich legalnych źródeł emisji ołowiu do atmosfery na świecie. Nawet śladowe ilości tego metalu ciężkiego kumulują się w organizmach, powodując m.in. uszkodzenia układu nerwowego, zwłaszcza u dzieci. Ołów jest toksyną kumulatywną a więc nie ulega rozkładowi jak dioksyny czy WWA, tylko odkłada się go w okolicy coraz więcej i więcej. Podczas startu i lądowania silniki pracują z maksymalną mocą, co znacząco zwiększa spalanie: - Awionetki (np. Cessna 172, Piper PA-28): - Średnie zużycie: 30–50 litrów/godz., - Podczas startu: ok. 5–10 litrów (w ciągu 5–10 minut), - Podczas lądowania: ok. 3–7 litrów. - Helikoptery (np. Robinson R44, Bell 206): - Średnie zużycie: 50–70 litrów/godz., - Podczas startu i zawisu: nawet 15–20 litrów w krótkim czasie. Przykład: Samolot wykonujący 10 startów i lądowań dziennie zużyje dodatkowo 80–150 litrów Avgas 100LL, emitując 45–85 gramów czystego ołowiu tylko w tych fazach lotu. Główne modele wykorzystujące Avgas 100LL - Awionetki: – Cessna 172, Piper PA-28 Cherokee, Cirrus SR22, Beechcraft Bonanza, Diamond DA40. - Śmigłowce: – Robinson R22/R44/R66, Bell 206 JetRanger, Schweizer 300, Enstrom 280. Większość z tych maszyn to starsze konstrukcje, których silniki (np. Lycoming O-360) wymagają paliwa ołowiowego. Skutki dla środowiska i zdrowia 1. Zanieczyszczenie gleby i powietrza: Ołów z spalin osadza się w promieniu kilku kilometrów od lotniska, skażając uprawy i wody gruntowe. 2. Ryzyko zdrowotne: Badania EPA wskazują, że nawet niskie stężenia ołowiu zwiększają ryzyko chorób serca, zaburzeń rozwoju u dzieci i uszkodzeń nerek. 3. Brak skutecznych regulacji: Mimo deklaracji FAA (program EAGLE) i UE dotyczących wycofania Avgas 100LL do 2030 r., postęp jest niewystarczający. Wnioski: 1. Należy natychmiast ograniczyć liczbę operacji maszyn korzystających z Avgas 100LL, szczególnie w pobliżu terenów mieszkalnych. Całkowicie ograniczyć sprzedaż paliwa avgas 100LL na tym lotnisku 2. Monitorować stężenie ołowiu w okolicy lotniska i udostępniać dane mieszkańcom. Lotnisko, które ignoruje te wyzwania, staje się współodpowiedzialne za zatruwanie lokalnej społeczności. Czas na działania, zanim kolejne pokolenie odczuje skutki naszej bierności. *Źródła: FAA, EPA, badania Silnikowych Emisji Lotniczych (2022). Data dodania komentarza: 25.06.2026, 05:06 Źródło komentarza: Multimilioner z Krajenki - film o Siegbercie Wilzigu Autor komentarza: Zełeński nie podskakuj Treść komentarza: Zełeński nie zrobił nic aby złagodzić atmosferę w relacjach Polska-Ukraina. Uparł się,że nie ustąpi aby UPA nie była jako nazwa dla ukraińskiej armii.A wiedział dobrze ,że UPA wymordowała 100tysiecy niewinnych Polaków na Wołyniu .Skoro zlekceważył Rzeż Wołyńska na Polakach to czego sie spodziewał ? spodziwał sie konfliktu z Polska bo juz wczesniej zaczał wsółpracę z Niemcami,lekcewazac całkowicie Polskę !!! Nie myśl żydzie Zełeński ,że bedziesz woził przez Polske do Niemiec wasza pszenice i wszelkie płody rolne i bedziesz niszczył nasze drogi ,waszymi Tirami !!! Nigdy !!! Oddawaj Polsce te 200 miliardów pożyczki i weż sobie Ukraińców z Polski te półtora miliona bo za duzo podpalaja domów,sklepów i hal produkcyjnych w Polsce. Zełeński nie jestes królem świata , za którego sie uważasz. Wołyń odłaczyc od Ukrainy i przyłączyc do Polski.Lwów też-bo to był nasz drugi Kraków. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:07 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Do Ukraińca powyżej Treść komentarza: Twoja żona cały czas ubiera się na czerwono a powinna ubierać się jak Flaga Ukrainy. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:04 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Ajwen Maudżer Treść komentarza: Ubierajcie się po całości na czerwono, jako wyraz łączności z naszymi druzjami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:17 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: styl UPA Treść komentarza: Flaga OUN-UPA to góra czerwona a dół czarny. Polacy nie ubierajcie się w koszulkę czerwoną a spodnie/spódnica czarna bo będziecie wyglądać jak Flaga UPA. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 20:00 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile