Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 06:07
Reklama promienniki

Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II

2 kwietnia 2022 roku przypada 17 rocznica śmierci Jana Pawła II. Ten wybitny Polak miał związki z naszym regionem. Niedaleko Tarnówki i Jastrowia (powiat złotowski) powstał pierwszy na świecie pomnik Papieża Polaka. Wydarzenie miało miejsce w 1979 r.
Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II

16 października 1978 roku to niezwykle ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie wzniósł się biały dym, który obwieścił światu wybór papieża. Półgodziny później kardynał Pericle Felici, wypowiedział tradycyjną formułę: "Zwiastuję wam radość wielką - mamy papieża: Najdostojniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Świętego Kościoła Rzymskiego, Kardynała Karola Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II ".

Karol Wojtyła był wielkim miłośnikiem turystyki. Uwielbiał zwłaszcza wyprawy kajakowe. Jedna z nich miała miejsce w naszym regionie. Około 3,5 godziny spokojnej jazdy rowerowej ze Złotowa (w kierunku Płytnicy) znajduje się miejsce, w którym spędził urlop w 1978 roku, a więc krótko przed wyborem na papieża. Chodzi o jezioro Krępsko Średnie (Wrzosy). Uczestniczył wówczas w biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego. Biwaki kajakowe, w tym i ten nad jeziorem Krępsko, otaczała zawsze aura konspiracji. Uczestnicy obozu starali się nie afiszować. Nie ujawniali zwłaszcza faktu, że przebywa z nimi ks. kardynał Karol Wojtyła, który nie cieszył się przychylnością komunistów. Na Wrzosach odprawiane były Msze św., co także powodowało konieczność zachowania dyskrecji. Za ołtarz służył ułożony do góry dnem kajak, krzyż zrobiony był z dwóch związanych wioseł.

Na początku sierpnia 1979 roku grupa uczestników wspomnianego biwaku postanowiła upamiętnić pobyt i fakt uczestnictwa w nim Jana Pawła II. Wymurowana została tablica. Jest ona zapewne pierwszym na świecie pomnikiem Jana Pawła II. W rolę robotników wcielili się wykładowcy krakowskich uczelni, głównie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród nich znajdowali się m.in.  E. i M. Wisłoccy oraz T. i P. Maleccy. Pomnik powstał w dniach 1 - 12 sierpnia 1979 roku. Przytwierdzony do drzewa brzozowy krzyż i "placek" ustawiono dokładnie w miejscu, w którym Karol Wojtyła odprawiał Mszę świętą. 12 października 2003 roku, dla uczczenia 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, nad brzegiem jeziora odprawiono nabożeństwo. Uroczystość połączona została z odsłonięciem nowego krzyża, który upamiętnił ćwierćwiecze pontyfikatu Karola Wojtyły.

 

Piotr Tomasz

 

źródło: Wojciech Kulesza "Ten pierwszy pomnik" (2012) oraz materiały własne autora

(Do "Kamienia" można dojechać w następujący sposób: Dojazd do Krępska, następnie jedziemy w kierunku stacji w Płytnicy, od przejazdu kolejowego kierujemy się na zachód (w kierunku szosy Wałcz-Jastrowie), po kilku kilometrach (po lewej stronie) znajduje się parking i tablica informacyjna).

 

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Fifi 07.04.2021 10:21
To jak to było, wiedział o pedofilii wśród swoich kolegów czy nie wiedział?

Składnica złomu 22.05.2019 22:35
Tylko, czy haki by się zmieściły?

Leśnik 02.04.2021 18:33
Pomnik znajduje się na terenie gminy Jastrowie . Warto dodać.

Wojtas 26.11.2017 11:30
Pisząc tekst wypada zadbać o podanie pełnej informacji, a nie posiłkować się mało czytelną mapką.

Wojtas 25.11.2017 16:45
Panie redaktorze, a może by Pan napisał gdzie ten pomnik można zobaczyć? Ani słowa o lokalizacji!

77400 25.11.2017 18:00
Mapka na dole. Czerwony punkt

wovtza 20.01.2016 11:00
Szykujecie jakiś strajk? Jadę do Jasła na ferie w ten weekend i nie wiem czy nie zatankować do pełna przed granicami miasta.

Leokadia 13.10.2017 15:33
W lipcu 1978rKsKardynał Karol Wojtyła wypoczywał w tym miejscu ja miałam przyjemność odwiedzić to przepiękne zaciszne miejsce w lipcu tego roku.Czyste świeże powierzte las przepiękne czyste jezioro.zachęcam do podróżowania ????Płytnica Wrzosy????

....... 26.01.2016 00:35
Debil z Ciebie

zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 14 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: pytkoTreść komentarza: Poczucie bezkarności i niczym nieusprawiedliwiona pyszałkowatość zagłuszyły w Ursuli von der Leyen granice, jakich nie powinna nigdy przekroczyć. Jej groźba wypowiedziana wobec Włoch, którą równie dobrze można nazwać szantażem, jest trudno wytłumaczalnym zuchwalstwem. Zapowiedź, że wynik wyborów we Włoszech, który nie spełni oczekiwań Komisji Europejskiej – a tak się stanie jeśli wygra prawica - może ściągnąć na Włochy sankcje, które Komisja ma już wypróbowane w praktyce wobec Polski i Węgier, jest skandaliczna. Łamie zasady praworządności i demokracji z taką emfazą wielokrotnie wypowiadaną przez Ursulę von der Leyen jako fundamenty Unii Europejskiej.Data dodania komentarza: 26.09.2022, 17:38Źródło komentarza: Kampania społeczna ”Stop wulgaryzmom”Autor komentarza: Elżbieta Cz.Treść komentarza: Dziękuję za ten artykuł i poszerzenie wiedzy o Zakrzewianinie. Rzeczywiście mało jest materiałów o losach ludzi z Krajny. Tylko determinacja takich osób jak Pan prowadzi do odkrywania tajemnic losów bohaterów narodowych.Data dodania komentarza: 24.09.2022, 10:26Źródło komentarza: Krajniak co bił bolszewika – historia Władysława LangeAutor komentarza: EditTreść komentarza: https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/krzysztof-koronkiewicz,143299.html Ciekawy komentarzData dodania komentarza: 23.09.2022, 13:16Źródło komentarza: Złapał się na fotopułapkę podczas podrzucania odpadówAutor komentarza: SomsiadTreść komentarza: Przerost zatrudnienia o nieudaczników wyrzuconych z innej roboty to jedno. Drugie to zarządzanie spółdzielnią, jak tak dalej pójdzie - kary za nielegalną wycinkę, balkoniki zamiast działań energooszczędnych to sytuacja mieszkańców będzie jeszcze gorsza. Suto wynagradzany prezes nie jeat zainteresowany szukaniem oszczędności. Szkopuł w tym, że to odbija się na ludziach, a nie na prezesach.Data dodania komentarza: 22.09.2022, 20:29Źródło komentarza: Złapał się na fotopułapkę podczas podrzucania odpadówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Sąd Rejonowy w Pile uznał 76-letniego Janusza L. znanego pilskiego hejtera za winnego popełnienia przestępstwa z artykułu 212 kk. - Gdzie jest 157 wpisów, ty śmieciu?Data dodania komentarza: 22.09.2022, 15:37Źródło komentarza: Rozbicie aresztu w Wyrzysku - Antykomunistyczne Podziemie na Krajnie cz. 1Autor komentarza: SpółdzielcaTreść komentarza: Ruszczcie temat zaatrudniania w spółdzielni mieszkaniowej żołnierzy Wełniaka i i jego kamratów. Spółdzielcy muszą składać się na pensje ludzi na synekurze pozatrudnianych w spóldzielni mieszkaniowej. Ostatnio dołączył tam przewodniczący rady i jakiś gość z wodociągów. Oni zostali tam schowani a zadania mają zupełnie inne. Mieszkańcy spółdzielni nei potrzebują tzw KO tylko obniżenai kosztów funkconowania spółdzielni. To jest temat bardzo palący w Złotowie.Data dodania komentarza: 22.09.2022, 14:49Źródło komentarza: Złapał się na fotopułapkę podczas podrzucania odpadów
Reklama
Reklama