Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 03:07
Reklama

Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II

2 kwietnia 2022 roku przypada 17 rocznica śmierci Jana Pawła II. Ten wybitny Polak miał związki z naszym regionem. Niedaleko Tarnówki i Jastrowia (powiat złotowski) powstał pierwszy na świecie pomnik Papieża Polaka. Wydarzenie miało miejsce w 1979 r.
Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II

16 października 1978 roku to niezwykle ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie wzniósł się biały dym, który obwieścił światu wybór papieża. Półgodziny później kardynał Pericle Felici, wypowiedział tradycyjną formułę: "Zwiastuję wam radość wielką - mamy papieża: Najdostojniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Świętego Kościoła Rzymskiego, Kardynała Karola Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II ".

Karol Wojtyła był wielkim miłośnikiem turystyki. Uwielbiał zwłaszcza wyprawy kajakowe. Jedna z nich miała miejsce w naszym regionie. Około 3,5 godziny spokojnej jazdy rowerowej ze Złotowa (w kierunku Płytnicy) znajduje się miejsce, w którym spędził urlop w 1978 roku, a więc krótko przed wyborem na papieża. Chodzi o jezioro Krępsko Średnie (Wrzosy). Uczestniczył wówczas w biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego. Biwaki kajakowe, w tym i ten nad jeziorem Krępsko, otaczała zawsze aura konspiracji. Uczestnicy obozu starali się nie afiszować. Nie ujawniali zwłaszcza faktu, że przebywa z nimi ks. kardynał Karol Wojtyła, który nie cieszył się przychylnością komunistów. Na Wrzosach odprawiane były Msze św., co także powodowało konieczność zachowania dyskrecji. Za ołtarz służył ułożony do góry dnem kajak, krzyż zrobiony był z dwóch związanych wioseł.

Na początku sierpnia 1979 roku grupa uczestników wspomnianego biwaku postanowiła upamiętnić pobyt i fakt uczestnictwa w nim Jana Pawła II. Wymurowana została tablica. Jest ona zapewne pierwszym na świecie pomnikiem Jana Pawła II. W rolę robotników wcielili się wykładowcy krakowskich uczelni, głównie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród nich znajdowali się m.in.  E. i M. Wisłoccy oraz T. i P. Maleccy. Pomnik powstał w dniach 1 - 12 sierpnia 1979 roku. Przytwierdzony do drzewa brzozowy krzyż i "placek" ustawiono dokładnie w miejscu, w którym Karol Wojtyła odprawiał Mszę świętą. 12 października 2003 roku, dla uczczenia 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, nad brzegiem jeziora odprawiono nabożeństwo. Uroczystość połączona została z odsłonięciem nowego krzyża, który upamiętnił ćwierćwiecze pontyfikatu Karola Wojtyły.

 

Piotr Tomasz

 

źródło: Wojciech Kulesza "Ten pierwszy pomnik" (2012) oraz materiały własne autora

(Do "Kamienia" można dojechać w następujący sposób: Dojazd do Krępska, następnie jedziemy w kierunku stacji w Płytnicy, od przejazdu kolejowego kierujemy się na zachód (w kierunku szosy Wałcz-Jastrowie), po kilku kilometrach (po lewej stronie) znajduje się parking i tablica informacyjna).

 

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Fifi 07.04.2021 10:21
To jak to było, wiedział o pedofilii wśród swoich kolegów czy nie wiedział?

Składnica złomu 22.05.2019 22:35
Tylko, czy haki by się zmieściły?

Leśnik 02.04.2021 18:33
Pomnik znajduje się na terenie gminy Jastrowie . Warto dodać.

Wojtas 26.11.2017 11:30
Pisząc tekst wypada zadbać o podanie pełnej informacji, a nie posiłkować się mało czytelną mapką.

Wojtas 25.11.2017 16:45
Panie redaktorze, a może by Pan napisał gdzie ten pomnik można zobaczyć? Ani słowa o lokalizacji!

77400 25.11.2017 18:00
Mapka na dole. Czerwony punkt

wovtza 20.01.2016 11:00
Szykujecie jakiś strajk? Jadę do Jasła na ferie w ten weekend i nie wiem czy nie zatankować do pełna przed granicami miasta.

Leokadia 13.10.2017 15:33
W lipcu 1978rKsKardynał Karol Wojtyła wypoczywał w tym miejscu ja miałam przyjemność odwiedzić to przepiękne zaciszne miejsce w lipcu tego roku.Czyste świeże powierzte las przepiękne czyste jezioro.zachęcam do podróżowania ????Płytnica Wrzosy????

....... 26.01.2016 00:35
Debil z Ciebie

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: . - kropkaTreść komentarza: W razie, gdyby się okazało, że oskarżony nie był prawidłowo zawiadomiony będziemy ścigać Melanię Poch do zesrania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:50Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: prof. JebutekTreść komentarza: Sąd może być w koteryjnej zmowie i wtedy oleje, osra i opryka.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:48Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: fakjufejkTreść komentarza: Musi być elementarny porządek w sądownictwie. Sąd mając wiedzę o stronie postępowanie nie może sobie dowolnie wybierać, dokąd skieruje swoje pisma, wezwania. Można bowiem wyobrazić sobie, że sąd uzna sobie w cichości gabinetów iż wyśle pismo na Wyspy Taka-Tuka lub do Kołmogorów w północnym Związku Radzieckim czy do Heleny w Montanie, gdzie podobno mieszka syn Lemanowicza. Zlekceważenie danych zawartych w protokole sądu okręgowego ośmiesza sąd rejonowy.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 20:20Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: woda sodowa JNTreść komentarza: Ryszard robi karierę a Wiesława PIS prześladuje. To wszystko widać jak na tacy. Jak widzę regionalne przewodnictwo PIS to słabo się robi. Szczególnoie pan Adam, który ostatnio palnął publicznie, że od pewnego czasu obserwuje świat z ambony. To jest typowa megalomania i uciekanie się do mody partyjniackiej. Dbanie o struktury to jednak praca, której nie widać, natomiast widać złe posunięcia. Jeżeli ludzie PSL będą budować listy zjednoczonej prawicy to marnie widzę przyszłość.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 09:32Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: PLSTreść komentarza: Specjalista od tłucznia z nieczynnych torowisk. A potem z tego pewna firma buduje drogi w lasach. To się nazywa biznesData dodania komentarza: 20.06.2022, 20:43Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: GiloTreść komentarza: Pan starosta już tworzył jeden szlak rowerowy na bazie nieczynnej już linii kolejowej Złotów-Kujan. Tłuczeń z podkładów zniknął i nie wiadomo gdzie się podział . Na tym skończyła się cała inwestycja..........Data dodania komentarza: 20.06.2022, 19:22Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Reklama
Reklama