Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 01:41

Wniosek o zerwanie umowy partnerskiej Złotowa z białoruskim Nieświeżem w obwodzie Mińskim

Podziel się
Oceń

W związku z oczywistym współudziałem Białorusi w zbrodnii dokonywanej przez Federację Rosyjską na suwerennym narodzie Ukraińskim, radny Rady Miasta Złotowa Łukasz Piosik zwraca się o pilne wypowiedzenie umowy partnerskiej z Nieświeżem. Jest to miasto w obwodzie mińskim, siedziba rejonu nieświeskiego Białorusi.
  • Źródło: www.zlotow.pl

Umowa partnerska pomiędzy Złotowem a Nieświeżem została podpisana 05 10 1999 r. przez Burmistrza Złotowa Stanisława Wełniaka. W ramach umowy miasta zadeklarowały współpracę oraz wymianę doświadczeń na płaszczyźnie m. in. gospodarki, nauki, edukacji, kultury. Dokumenty poświadczające podpisanie umowy dostepne są w załączniku do artykułu w formacie PDF. 

Kontakt do miasta partnerskiego jest utrudniony. Trudno poznać stanowisko władz Nieświeża, choć należy się spodziewać, że jest ono niezmienne i spójne z reżimem okupanta z Rosji. Niemniej należy mieć nadzieję, że zerwanie umowy uświadomi działaczom samorządowym oraz mieszkańcom Nieświeża, że dzieje się coś, czego my mieszkańcy Złotowa nie akceptujemy!

To niby mały gest, ale na tyle wymowy, żeby przynajmniej spowodował refleksję w ludziach, którzy chcąc lub nie chcąc, umacniają reżim Łukaszenki i Putina.

Wspomnienia złotowskich radnych po wizytach w Nieświeżu [Białoruś]

Fragment sesji rady miejskiej w Złotowie

Kontakt do miasta partnerskiego Nieśwież. 

Rejonowy Komitet Wykonawczy w Nieświeżu
ul. Sowiecka 1

222 603 Nieśwież (Białoruś) 

tel. 00375 (1770) 5 56 76
fax 00375 (1770) 5 56 41 

OFICJALNA STRONA http://www.nesvizh.minsk-region.by/

Oficjalna strona miasta partnerskiego Nieśwież na Białorusi nie działa. Stało sie to za sprawą grupy hakerów podpisujących się jako grupa Anonimus. Za pomoc w zbrodni grupa zdemolowała strony administracyjne białoruskich urzędów. 

"Panie Łukaszenka! Ostrzegamy pana, jeden jedyny raz. Wzywamy pana, by zaprzestał pan wspierania pana Putina! Dajemy panu tę szansę, jedyną szansę" - napisali na portalu społecznościowym.

W drugim wpisie na Twitterze grupa tych internetowych włamywaczy zwróciła się bezpośrednio do Białorusinów: "Mieszkańcy Białorusi, nie jesteśmy z wami w konflikcie, niemniej jeżeli wspieracie Łukaszenkę, bądź białoruski rząd, to nie możemy się temu przyglądać z boku i patrzeć. Podejmiemy działanie! (...)" - ostrzegali."

WNIOSEK DO PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIASTA JAKUBA PIENIĄŻKOWSKIEGO WYSTOSOWANY PRZEZ RADNEGO ŁUKASZA PIOSIKA


Napisz komentarz

Komentarze

Chrobry 08.03.2022 10:44 PM
Jeba.. ruskich jeba.. komunę. Przyjdziemy po Was ruskie szmaty

Engels 03.03.2022 02:14 PM
Partnerstwo z Nieświeżem to ukłon w stronę lewicujących radnych Rady Miejskiej Złotowa. To widać po składach delegacji

coś o tym wiem 03.03.2022 02:41 PM
Prawda jest boleśniejsza. To zostało zrobione pod rodzinę jednego z urzędników byłego burmistrza. Dokładnie żona wysoko postawionego urzędnika ma tam korzenie i rodzinę. To miało ułatwić wyjazdy, kontakty, poniesione koszty na spotkania rodzinne. Tak powstała ta współpraca. Kolejne miasto La flasche-to fracuskie miasto, owoc połączenia miasta pewnego znanego handlowca ze Złotowa, który też ma tam rodzinę i na owe czasy były to wyjazdy bardzo drogie.

raz sierpem raz młotem 04.03.2022 10:24 AM
Jak to mówią: ciągnie swój do swego. No, ale po zdjęciach widać,że tylko tam mogą się lewacy dobrze czuć.!!!! Na sztandarach sierp i młot, sentymenty za ZSSR no i do towarzystwa oficerowie z medalami i orderami z czasów stalinowskich. To prawdziwa orgia dla lewaków. Wszytko w jednym i na nasz koszt.

Sąsiadka z Bytomiaków 03.03.2022 11:23 AM
Wspomnienia z libacji i upijania urągają godności radnych. Znam dobrze Pana Romana. Widzę po minie, że jest zażenowany swoimi kolegami. Teraz rozumiem dlaczego chce dać sobie spokój z tą radą. Właściwie co takiego rajcownego jest w pijaństwie? Jak można to wspominać z taką niepohamowaną radością?

No gdzie 07.03.2022 05:05 PM
Jest zażenowany, ale głosuje w większości tak jak oni. Gdzie tu sens i logika?

Piźnięci zawsze uśmiechnięci 02.03.2022 10:32 AM
Panie radny Gola. Bierze pan ogromne dotacje z naszych podatków na terapie alkoholików. Zapytam więc wprost. Czy też im pan opowiada jak pan łoił wódę w pacy i wpada pan w ten głupawy chichot?

Do tego durnia u gory 02.03.2022 04:44 PM
Ty baranie jeden Golla nie bierze z Twojego podatku ani grosza, chyba że ładujesz grubo, na leczenie osób uzależnionych płacą koncesje sprzedawcy

dar 02.03.2022 08:58 PM
Okej czyli on bierze niczyją kasę. To jednak nie wyczerpuje pytania

Josef 03.03.2022 11:30 AM
A ile on bierze jeśli już o tym Rede? Nie pytam o wódkę dla jasności.

Czekajta dalej 02.03.2022 10:22 AM
Wojska białoruskie wkroczyły na terytorium Ukrainy w obwodzie czernihowskim – poinformowała na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy. Informację potwierdził rzecznik regionalnych sił obrony terytorialnej Witalij Kyryłow.

manipulacje radnej 01.03.2022 09:19 PM
Pani Jęsiek na sesji również dała popis demagogii . Zaznaczam, że nie popieram pana Piosika w kwestii wniosku do Białorusinów, ale personalne przytyki radnej uważam za wyjątkowo bezczelne. Większość z radnych, w tym radna Jęsiek, traci wiele czasu i energii na nieistotne sprawy zamiast poświęcić więcej czasu temu co ważne. A nawiązując do wniosku pana Łukasza, uważam że w kwestii Ukraińców zaangażował się aż za bardzo, do tego stopnia, że przekroczył granicę zdrowego rozsądku

Nio 15.03.2022 09:56 PM
Hahaha ale się promujesz dupku

sesja 01.03.2022 07:08 PM
Czemu przewodniczący pozwala na taki długi bełkot Koronkiewicza ?!

dziaryna*** 01.03.2022 07:54 PM
Oni są połączeni jednym bełkotem. POŁĄCZYŁ ICH BEŁKOT

buraki jak w serialu Ranczo 01.03.2022 08:25 PM
Jak się słucha niektórych radnych, to ręce opadają. Jako wyborca oczekuję żeby sformułowali swoje PYTANIA NA PIŚMIE bez personalnych przytyków i przydługich wywodów, bez obrażania, krótko, zwięźle i na temat . Podczas sesji to nie są pytania tylko oskarżenia , pełno w tym jadu, złośliwości, i powtarzanych fraz. Naprawdę ciężko się tego słucha

sesja z 1,03 01.03.2022 06:01 PM
Ci radni bardziej dbają o obcych niż o mieszkańców Złotowa. Czy wy macie pojęcie ile złotowskich rodzin czeka na mieszkanie ?! Jak rząd zaprosił wszystkich uchodźców do nas, to niech postara się aby Unia za to zapłaciła ! Z tego co słychać, to już w Złotowie zaplanowano jakieś mieszkania dla Ukraińców. Ale radnym jeszcze mało. A może pomysłowi radni sami udostępnią swoje domy ? Dobrze by było. Na przykład Koronka ma chatę, to mógłby pomóc, zamiast trwonić kasę na imprezy. Obostrzenia doprowadziły naszą gospodarkę na dno, inflacja nas dobija, ludziom jest wyjątkowo ciężko, przedsiębiorców się upadla wysokimi podatkami. Czemu pomoc dla uchodźców spadła tylko na nasze barki ?

ZbigX 01.03.2022 03:35 PM
Opór materii będzie znaczy bo wspópraca nie była przypadkowa. To incjatywa ma charaktr agenturalny. Nikogo nie podejrzewam,że z naszej strony ktoś został już wciągnięty, ale też trudno to wykluczyć. Na pewno ze strony białoruskiej taki plan jest realizowany. To nie ulega wątpliwości .

nie ulega wątpliwości 01.03.2022 04:55 PM
Tak, tak, a świstak te sreberka zawija

Ania 01.03.2022 01:00 PM
Żarówka mi miga! Co za dno reprezentują nasi radni. Śmiech i szok!

Ola 01.03.2022 12:44 PM
Z władzami miasta i administracją należy umowę zerwać! Przyjaźń może trwać nadal. synowie tej ziemi idą dzisiaj mordować niewinnych ludzi. Łukaszenko nie może mieć dokumntów świadczących o jakiekolwiek aprobacie i współpracy z naszym krajem.

Stacja MIR 28.02.2022 11:31 PM
Mam ochotę zaje..ć jakiegoś sołdata obym nie musiał.

U nas w remizie 28.02.2022 09:56 PM
Łonowy tatuaż Agusi sikawkowy widział na Białorusi

Idy na ch..j 28.02.2022 09:51 PM
Niektóre wpisy nadają się do ABW. Jutro anonimowi ujawnią ciekawe nazwiska z Polski też. Możecie nam wskoczyć. Ukraińcy skopią wam tyłki.

Do Ukraińca 28.02.2022 10:14 PM
Wracaj do swojego kraju prężyć muskuły

teatrzyk 28.02.2022 09:11 PM
Co to za dziwna wojna, skoro Ukraińcom nie skasowano anten, nie odłączono ani gazu ani prądu, a nie wyszkolona młodzież rosyjska steruje starymi gruchotami z czasów ZSRR i pyta Ukraińców o możliwość zatankowania na stacji ? Czy wyszkolony żołnierz podczas wojny poszedłby do swojego wroga pożyczyć paliwo? :) Złapani jeńcy mówią, że powiedziano im że są to ćwiczenia lub inwazja ze strony Ukrainy. Mają przestarzały sprzęt, beznadziejne zaopatrzenie, brakuje im wielu rzeczy, amunicji, paliwa, opatrunków. Kolejny filmik pokazuje jak rosyjski czołg wycofuje się przed grupką ukraińskich cywili. Czy ktoś uwierzy ze jeden z najsilniejszych strategów świata w taki sposób prowadzi wojnę? Włącznie myślenie i porównajcie to sobie z defiladą na placu czerwonym i sprzętem jaki tam jest prezentowany

w oparach absurdu 28.02.2022 08:31 PM
Co to za bełkot? "...naród ukraiński, który [...] przyczynia się do rozwoju naszego miasta" . No to drodzy rodacy przygotujcie się na prawdziwy rozkwit : https://www.rp.pl/praca-emerytury-i-renty/art35766431-priorytet-dla-ukraincow-w-urzedach-pracy

Gregor 28.02.2022 09:49 PM
Gdzie to trolu napisane?

Do Gregora 28.02.2022 10:23 PM
Ostatnie zdanie we wniosku, trolu

ukraińskie przywiązanie do tracycji 28.02.2022 08:02 PM
Czy na znak solidarności z Ukrainą powiesi pan sobie również ukraińską czerwono-czarną flagę, którą Ukraińcy wyma***ą z dumą?

niesprawiedliwe ale zgodne z narzuconą narracją 28.02.2022 07:24 PM
Nie zgadzam się z panem, panie Łukaszu. Chce pan zerwać przyjacielskie relacje z Białorusinami? Ukarać ich za decyzje, które są poza ich zasięgiem, tak ? A może to my więcej na tym stracimy? Co ci ludzie wam złego zrobili? To tak samo jakby ktoś chciał mnie ukarać za durne decyzje polskiego rządu, z którymi się nie zgadzam. Co ci prości ludzie, zwykli urzędnicy niskiego szczebla mają wspólnego z decyzjami Łukaszenki ?

znowu tematy zastępcze 28.02.2022 07:47 PM
Poza tym czy teraz jest czas na jakieś wzajemne odwiedzanie? Skupcie się na podejmowaniu decyzji które są niezbędne do tego aby miasto zaczęło wreszcie normalnie funkcjonować. Po co te niemądre, niepotrzebne nikomu działania na pokaz?

Piotr 28.02.2022 08:01 PM
Wojewoda uchyli wszystkie umowy z automatu.

Jazda 28.02.2022 10:44 AM
Może by wysłać delegację na Białoruś, z wypowiedzeniem. Zawsze to okazja by się napić. Staszek, Mariolka, dwa Krzysie, Heniek, Kubuś

Popis 28.02.2022 07:45 PM
Bardzo błyskotliwe komentarze, na nic bardziej oryginalnego Was nie stać, chwalcie Piosika do woli ale co mają wizyty delegacji w Złotowie lub Nieświeżu z przed pięciu lat do wojny na Ukrainie?

TomekS 01.03.2022 01:41 PM
Widziałeś film z sesji?

ZS 28.02.2022 09:54 AM
Białoruskie wojsko ma dziś dołączyć do wojny oficjalnie. Natychmiast to anulować!

białorusko złotowskie pijaństwo 28.02.2022 08:30 AM
Pamietam jak niedawno chlali z delegacją białoruską na Zaciszu. Ktoś mi wspominał, że balanga była przeniesiona na osiedle przy chojnickiej i tam do samego rana.

M29 28.02.2022 04:51 PM
Tam była mocna jazda. Tak się pochlali, że powpadali do basenu. To było u Korona.

Jaśkowa 28.02.2022 08:07 PM
przy okazji atrakcja miss mokrego podkoszulka?

basen ogrodowy 02.03.2022 10:27 AM
Tam się też Krzysio dobierał do radnej, nawet biała dama tam wpadła na wizytę.

to tak przy okazji działalnosci naszych radnych 28.02.2022 08:26 AM
https://www.facebook.com/marek.chmielewski.5055/videos/3059843484343369

lusik 28.02.2022 10:42 AM
To ichni Morda?

niestety 28.02.2022 05:00 PM
Co to za bezczelny typ ! Tylko potomkowie znienawidzonych i mordowanych przez banderowców Lachów mają pomagać?! Czy to nie dziwne, że wszyscy walą do nas.? A gdzie są pozostałe kraje, szanowane przez Ukraińców, bogatsze od Polski. Innych sąsiadów nie mają?! Założę się że Ukraina nie kiwnęłaby palcem jakby Polska potrzebowała pomocy. Historia już nie raz pokazała jakie Ruś kijowska ma pogardliwe nastawienie do Polaków. Zeleński wymienił kilka krajów u których udało mu się coś wywalczyć (np. sankcje dla Rosji), ale tego co dostał i dostaje bez walki od Polaków nie potrafi docenić - byliśmy jedynym krajem którego nie wymienił w swoich podziękowaniach ! Może taki nasz los, że my pomagamy pomimo przeciwności i biedy, za co i tak później dostajemy kopniaki

tylko pozory 01.03.2022 11:33 PM
te sankcje będą zapewne albo chwilowe albo fikcyjne, bo wielkie korporacje mają swoje interesy w Rosji

kos 01.03.2022 11:18 PM
Czy Ukraińcy na granicy są testowani? Nie. Czy muszą poddawać się kwarantannie ? Nie. Czy to znaczy że wojna wykurzyła z nich zarazę? Przypominam że ministerstwo, pomimo zapowiedzi, żadnych obostrzeń nie zniosło. Końca pandemii nie ogłoszono. Zatem dlaczego Ukraińców wpuszczamy bez kontroli ? Skąd pewność że nie wpuszczamy przestępców czy ludzi zarażonych ? Dlaczego raptem zmieniono narrację w kwestii groźnych następstw ? Dlaczego Polacy nadal muszą podporządkowywać się obostrzeniom, a Ukraińców to nie obowiązuje? Wiele pytań, ale odpowiedź jest jedna. Pod pozorem pandemii wprowadzono zamordyzm i nie chcą z tego zrezygnować. Zniszczyli gospodarkę, sukcesywnie wykańczają przedsiębiorców, hodowle i uprawy, ludzie biednieją z dnia na dzień, wielu straciło zdrowie i życie z powodu złej opieki medycznej. Teraz się pewnie okaże, że w niby-przepełnionych szpitalach miejsc dla uchodźców nie zabraknie, a personel przestanie bać się zarazy - no cżż, nowe wytyczne z góry

Marek@ 28.02.2022 08:18 AM
Sława Ukrainie!!! Precz z Łukaszenką! Precz z Putinem! Precz z Kadyrowem!

Temperatura: 22°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama Marcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: do wyżej Treść komentarza: Dość się naskakałeś jak byłeś komikiem i weszło ci to w krew. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 01:38 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Euro Eco Nieszczęście nad Zotowem Treść komentarza: Nowi włodarze zapewnili mieszkańcom Złotowa piekło nad miastem. Podziekowali sobie nawet na sesji. PALIWO OŁOWIOWE!!!! RATUJ SIĘ KTO MOŻE - szczególnie kobiety w ciąży, planujące mieć dzieci i rodziny z małymi dziećmi!!!!!! !!!!! !!! To cena za euro eco? Tłokowy helikopter na paliwie ołowiowym Avgas 100LL i jak duży ogrom skażenia ołowiem przyjęli okoliczni meszkańcy.. ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️ Jako mieszkaniec Złotowa osoba zaangażowana w ochronę środowiska, wyrażam głębokie zaniepokojenie wpływem operacji lotniczych wykorzystujących paliwo Avgas 100LL na zdrowie publiczne i ekosystem. Avgas 100LL zawiera 0,56 grama tetraetylenu ołowiu (TEL) na litr. Dla porównania: wycofane paliwa samochodowe z ołowiem ("etylina")miały ok. 0,15–0,4 g/l. Mimo deklarowanej „obniżonej” zawartości, Avgas 100LL pozostaje jednym z ostatnich legalnych źródeł emisji ołowiu do atmosfery na świecie. Nawet śladowe ilości tego metalu ciężkiego kumulują się w organizmach, powodując m.in. uszkodzenia układu nerwowego, zwłaszcza u dzieci. Ołów jest toksyną kumulatywną a więc nie ulega rozkładowi jak dioksyny czy WWA, tylko odkłada się go w okolicy coraz więcej i więcej. Podczas startu i lądowania silniki pracują z maksymalną mocą, co znacząco zwiększa spalanie: - Awionetki (np. Cessna 172, Piper PA-28): - Średnie zużycie: 30–50 litrów/godz., - Podczas startu: ok. 5–10 litrów (w ciągu 5–10 minut), - Podczas lądowania: ok. 3–7 litrów. - Helikoptery (np. Robinson R44, Bell 206): - Średnie zużycie: 50–70 litrów/godz., - Podczas startu i zawisu: nawet 15–20 litrów w krótkim czasie. Przykład: Samolot wykonujący 10 startów i lądowań dziennie zużyje dodatkowo 80–150 litrów Avgas 100LL, emitując 45–85 gramów czystego ołowiu tylko w tych fazach lotu. Główne modele wykorzystujące Avgas 100LL - Awionetki: – Cessna 172, Piper PA-28 Cherokee, Cirrus SR22, Beechcraft Bonanza, Diamond DA40. - Śmigłowce: – Robinson R22/R44/R66, Bell 206 JetRanger, Schweizer 300, Enstrom 280. Większość z tych maszyn to starsze konstrukcje, których silniki (np. Lycoming O-360) wymagają paliwa ołowiowego. Skutki dla środowiska i zdrowia 1. Zanieczyszczenie gleby i powietrza: Ołów z spalin osadza się w promieniu kilku kilometrów od lotniska, skażając uprawy i wody gruntowe. 2. Ryzyko zdrowotne: Badania EPA wskazują, że nawet niskie stężenia ołowiu zwiększają ryzyko chorób serca, zaburzeń rozwoju u dzieci i uszkodzeń nerek. 3. Brak skutecznych regulacji: Mimo deklaracji FAA (program EAGLE) i UE dotyczących wycofania Avgas 100LL do 2030 r., postęp jest niewystarczający. Wnioski: 1. Należy natychmiast ograniczyć liczbę operacji maszyn korzystających z Avgas 100LL, szczególnie w pobliżu terenów mieszkalnych. Całkowicie ograniczyć sprzedaż paliwa avgas 100LL na tym lotnisku 2. Monitorować stężenie ołowiu w okolicy lotniska i udostępniać dane mieszkańcom. Lotnisko, które ignoruje te wyzwania, staje się współodpowiedzialne za zatruwanie lokalnej społeczności. Czas na działania, zanim kolejne pokolenie odczuje skutki naszej bierności. *Źródła: FAA, EPA, badania Silnikowych Emisji Lotniczych (2022). Data dodania komentarza: 25.06.2026, 05:06 Źródło komentarza: Multimilioner z Krajenki - film o Siegbercie Wilzigu Autor komentarza: Zełeński nie podskakuj Treść komentarza: Zełeński nie zrobił nic aby złagodzić atmosferę w relacjach Polska-Ukraina. Uparł się,że nie ustąpi aby UPA nie była jako nazwa dla ukraińskiej armii.A wiedział dobrze ,że UPA wymordowała 100tysiecy niewinnych Polaków na Wołyniu .Skoro zlekceważył Rzeż Wołyńska na Polakach to czego sie spodziewał ? spodziwał sie konfliktu z Polska bo juz wczesniej zaczał wsółpracę z Niemcami,lekcewazac całkowicie Polskę !!! Nie myśl żydzie Zełeński ,że bedziesz woził przez Polske do Niemiec wasza pszenice i wszelkie płody rolne i bedziesz niszczył nasze drogi ,waszymi Tirami !!! Nigdy !!! Oddawaj Polsce te 200 miliardów pożyczki i weż sobie Ukraińców z Polski te półtora miliona bo za duzo podpalaja domów,sklepów i hal produkcyjnych w Polsce. Zełeński nie jestes królem świata , za którego sie uważasz. Wołyń odłaczyc od Ukrainy i przyłączyc do Polski.Lwów też-bo to był nasz drugi Kraków. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:07 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Do Ukraińca powyżej Treść komentarza: Twoja żona cały czas ubiera się na czerwono a powinna ubierać się jak Flaga Ukrainy. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:04 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Ajwen Maudżer Treść komentarza: Ubierajcie się po całości na czerwono, jako wyraz łączności z naszymi druzjami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:17 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: styl UPA Treść komentarza: Flaga OUN-UPA to góra czerwona a dół czarny. Polacy nie ubierajcie się w koszulkę czerwoną a spodnie/spódnica czarna bo będziecie wyglądać jak Flaga UPA. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 20:00 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile