Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 02:58

Wysoka kara za zniszczenie drzew przez Spółdzielnię Mieszkaniową PIAST.

Podziel się
Oceń

Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, na podstawie art. 31.ust.1 k.p.a. brała udział we wszczęciu postępowania w sprawie zniszczenia drzew na terenie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Złotowie. To kolejna skuteczna interwencja stowarzyszenia ekologicznego z Piły i kolejna sprawa przemilczana przez organizacje złotowskie.

Zgodnie z informacją prezesa Artura Łazowego ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA zostało wszczęte postepowanie na wniosek wzmiankowanej organizacji. Sprawa dotyczy prac pielęgnacyjnych, jakie wykonała spółdzielnia w wyniku których doszło do okaleczenia drzewostanu na znaczną skalę.  

 Zniszczenia drzew dokonano na działce numer 127, 131/102 i 360, obręb 0088, na terenie SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ PIAST w Złotowie  (zdjęcia na dole artykułu)

Przeprowadzone prace pielęgnacyjne stanowią naruszenie art. 87a ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody.

Zgodnie z art.87a Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody:

1. Prace ziemne oraz inne prace wykonywane ręcznie, z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, wykonywane w obrębie korzeni, pnia lub korony drzewa lub w obrębie korzeni lub pędów krzewu, przeprowadza się w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom.

2. Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:

1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;

2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;

3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.

3. Zabieg, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu. Dokumentację przechowuje się przez okres 5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.

4. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w ust. 2, stanowi uszkodzenie drzewa.

5. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w ust. 2, stanowi zniszczenie drzewa.

W wyniku prac pielęgnacyjnych przeprowadzonych na drzewach rosnących na działce nr 127, 131/102 i 360, obręb 0088, na terenie SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ PIAST w Złotowie, drzewa zostały całkowicie pozbawione korony - usunięto gałęzie w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Pozostawiono pień i konary szkieletowe. Usunięte gałęzie nie były obumarłe lub nadłamane, usunięcie gałęzi nie stanowiło utrzymania uformowanego kształtu korony drzewa ani nie wiązało się z wykonaniem specjalistycznego zabiegiem mającym na celu utrzymanie statyki drzewa. Zgodnie z art. 87a ust.5 ustawy o ochronie przyrody na wykonawcy pielęgnacji ciąży obowiązek udowodnienia (dokumentacja fotograficzna), że zastosowane cięcia uzasadnione były trzema powyższymi sytuacjami. Zastosowane cięcia stanowią zaprzeczenie pielęgnacji drzew opartej na wiedzy oraz doświadczeniu dendrologicznym i arborystycznym.

Zgodnie z art. 88 ust.3 ustawy o ochronie przyrody za zniszczenie drzewa wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną.

W Złotowie działają także organizacje o podobnym statucie, natomiast próżno szukać jakiekolwiek reakcji w tej sprawie. Przykładowo stowarzyszenie "Zielona Przyszłość" bardzo aktywnie udzielała się przy obronie schorowanych drzew na ulicy Obrońców Warszawy. Wykonane zostały tablice, oklejono drzewa, wzniesiono szumne hasła. Sprawa miała medialny wydźwięk, nieproporcjonalny do sprawy wycinki w spółdzielni. Jakie intencje zatem kierują postępowaniem złotowskiego stowarzyszenia? Jest pewna zależność, która określa, kiedy stowarzyszenie mobilizuje się do działania. W związku z tym, że we władzach zasiadają przedstawiciele jednego komitetu wyborczego, a zarazem klubu w Radzie Miejskiej jednocześnie zwalczające burmistrza Złotowa, działania koncentrują się na interwencjach przy inwestycjach miejskich. O jednej z kuriozalnych spraw tego typu pisaliśmy w tutaj. 

/artykul/438,zielona-przyszlosc-po-zlotowsku

Poza tym sprawa spółdzielni może także powstrzymywać złotowskie stowarzyszenie przez konflikt interesów. Posiadanie przez władze stowarzyszenia synekury mogą przy sprawach statutowych skutecznie wiązać ręce. Wyobraźmy sobie sytuację, że dorabiający animator w spółdzielni jako prezes stowarzyszenia ekologicznego jednocześnie kieruje postępowanie przeciwko spółdzielni, która go zatrudniła. 


Napisz komentarz

Komentarze

Loki 29.04.2022 10:49 PM
Ptzewodniczący rady nie robi już w ZCAS- ie. Pytanie gdzie go stary układ schowa na na synekurę? Do Teresy trafi?

Niezależna gazieta 29.04.2022 11:56 PM
Spokojnie, Kononkiewicz zapyta na sesji, a Leszcz opisze.

LK 30.04.2022 08:03 PM
Gruby będzie musiał go zatrudnić w spółdzielni.

przesadzili 16.04.2022 08:16 AM
Rura mięknie w narracji u Larwiego. Napisali, że spółdzielnia przesadziła z okaleczaniem drzew ale burmistrz też przesadził z karą! To bardzo ciekawa konstrukcja retoryczna gdyż burmistrz nie ma nic do ustalania kar! Inwentaryzację robią inspektorzy w powołanej komisji wraz ze stroną, czyli właścicielem terenu. Stawki kar ustala tabela obowiązująca w całej Polsce!

No pasa nada 09.04.2022 10:36 AM
Gdzieś było o libacji wyjazdowej, wspominano o radnej i dyrektorze szkoły. Wczoraj dowiedziałam się na imprezie, gdzie zebrało się towarzystwo w Krajnie, że Buła też tam był. To ciekawa układanka, pytanie co jest wspólnym mianownikiem. M.

Proszę 09.04.2022 11:54 PM
W OPP jest faktura za Świeradów Zdrój.

Tomek 06.04.2022 08:12 PM
Widziałem okładkę AL w sklepie. na okładce jest prezes i burmistrz. Czyli narracja idzie w stałym kierunku. Wina za wycinkę ponosi burmistrz. Kwota kary to wina burmistrza a prezes zdziwiony i niewinny.

czytelnik 07.04.2022 09:21 AM
Czytałem jaką obrał prezes spółdzielni linię obrony. Na szczęście są ubezpieczeni i mają na pokrycie kar. Prezes Buczek twierdzi, że winę ponosi firma, którą wynajął. To tłumaczenie w słabym stylu. To jakbym wynajął ciecia do wycięcia drzew na działce a potem w razie wpadki zwaliłbym winę na ciecia.

KR 08.04.2022 03:04 PM
Niestety ubezpieczenie nie wypłaci odszkodowania za złamanie prawa. Ubezpieczenie OC jest od zdarzeń losowych, a nie od nieznajomości prawa.

Mar. 08.04.2022 04:32 PM
Brednie opublikowane w gazecie AL kompromitują redakcję i pożal się Boże prezesa. Prezes był organizatorem komitetu wyborczego konkurującego z burmistzrem obecnym. Stąd ta absurdalna nagonka i przypisywania win. Kary naliczane sa z katalogu a nie ustalane przez burmistrza.

HOROD 05.04.2022 11:17 AM
Dobrze, każde obciążenie na wagę złota. Wzrośnie czynsz, ludzie popadną w kłopoty i wtedy do wykupu przystąpią hieny złotowskie. Dokładnie hieny złotowskie. Czytacie? hieny złotowskie ZŁO to wskie. jeszcze raz złotowskie

Do Horoda 05.04.2022 04:21 PM
trzeba zmienić zarząd

Sporysz 05.04.2022 10:42 AM
Szkoda mieszkańców spółdzielni w tym wszystkim. No ale takie władze sobie wybrali. Co tam robi Wełniak nie mam pojęcia!

Do Sporysza 05.04.2022 04:22 PM
rządzi się :)

XD 05.04.2022 08:23 AM
Obniżą Wełniakowi apanaże i uzbierają na karę.

KURNIK 05.04.2022 10:51 AM
Walne zgromadzenie członków wybiera radę nadzorczą 1. WEŁNIAK STANISŁAW – Przewodniczący Rady Nadzorczej 2. STANEK RYSZARD – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej 3. DZIUBARCZYK MARTA – Sekretarz Rady Nadzorczej 4. LAWRENC JERZY – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej 5. BORKOWICZ JERZY – Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej 6. SZTEKEL-KUCHARSKA PELAGIA – Sekretarz Komisji Rewizyjnej 7. KUBACKA MARLENA – Członek Rady Nadzorczej 8. PERŁOWSKA PELAGIA – Członek Rady Nadzorczej 9. KURNIKOWSKI JACEK – Członek Rady Nadzorczej Skład aktualnego ZARZĄDU: BUCZEK WOJCIECH – Prezes Zarządu ([email protected]) DEJA HALINA – Zastępca Prezesa Zarządu MARTIN ANDRZEJ – Członek Zarządu

Marian 04.04.2022 10:32 PM
Larwa ocenia radnych w Palcem w d. A siebie kiedy oceni? Marny człeczyna

II 05.04.2022 08:26 AM
No a co tam chcesz oceniać? znajomy mi opowiadał, że pamięta go z osiedla jak dzieciakom piłki wykopywał w przeciwną stronę. Szedł do klatki i jak poleciała piłka w jego stronę to wykopywał w stronę tartaku. Ta opowieść wystarczy żeby wiedzieć co to za me... czy ku...

Tylko nie tam 06.04.2022 12:28 AM
Musi już zatrudniać kolegów swoich dzieci. He, he

RT 04.04.2022 09:01 PM
Ptaki i tak wrócą, ogołacanie drzew nic nie pomoże. Ktoś kto nie rozumie przyrody będzie ją na oślep zwalczał jak putin zwalcza niepodległe kraje.

były spółdzielca SMP 04.04.2022 07:20 PM
338,200 to już raczej pewna kwota!!! Nie jest to mała suma nawet dla spółdzielni, która ma w swoich zasobach wielu członków. Mam znajomych, którzy mają mieszkania w SMP i od lat tracą cierpliwość galopującym cenom za czynsz i pozostałe opłaty. Już od wielu lat opłaca się bardziej spłacać kredyt i opłacać mieszkanie developerskie. Ta informacja może przelać czarę goryczy bo suma będzie podzielona na mieszkańców. Z tego co wiem w postępowaniu prezes nawet nie raczył się pojawić, ani nie znalazł czasu na wyjaśnienia pisemne.

JanuszJ 04.04.2022 04:09 PM
Pieniądz pracuje w spółdzielni? Ja myślałem, że w Zcasie.

Do Janusza 04.04.2022 04:55 PM
I tu i tu

PP@ 04.04.2022 06:44 PM
Jeszcze rok temu był animatorem z jakiegoś ministerialnego projektu. Animował większość drużyn jakie działały w klubie Sarty. Nie wiem na czym to polegało, bo na teningu mojego syna nigdy go nie widziałem.

hahah 04.04.2022 07:11 PM
Pozostałe dyscypliny też nie dostąpiły zaszczytu. To animacja z ukrycia na snajpera. Tylko żołd nie był ukryty.

nie pozdrawiam 04.04.2022 10:23 AM
Kara wysoka? Może dla Ceranowskiego. Spółdzielnia operuje innymi kwotami i przymiotnik wysoka jest tylko subiektywnym odczuciem autora. Coś co wydaje się jednemu wysokie dla innego może być splunięciem.

brunerski 04.04.2022 10:42 AM
500 tysięcy to jednomiesięczny czynsz dla 1000 mieszkań (w przybliżeniu), ile mieszkań jest w zasobie spółdzielni?

jest połowiczne wyjście 04.04.2022 10:48 AM
Pewny jest tylko domiar 320 tysięcy za grubości drzew, to nie podlega dyskusji, kwoty są w katalogu i obowiązują w całej Polsce. Pozostałe 200 tys. kary można zaskarżyć i do tego jest odwołanie. Jest oczywiście ryzyko, że sąd da więcej gdyż to minimalna stawka. Prezes może też zwalić winę i obciążyć bezpośrednio pracowników, którzy wykonywali wycinkę.

UHER 04.04.2022 04:29 PM
Najprościej będzie zapłacić bez odwołania i kosztem obciążyć spółdzielców. Przy tej ilości to nie będzie dla nikogo uciążliwe. No ale dla pozbycia się kilku ptasich gniazd to nie była tania zabawa. Już lepszy byłby pomysł radnej, która kiedyś błysnęła, że można na drzewa rozciągnąć pończochy wieczorowe. To są takie przypominające siatki rybackie.

spółdzielca 05.04.2022 10:48 AM
2609

Temperatura: 21°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama Marcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kate Treść komentarza: Oto moje świadectwo tego, jak po ponad dwóch latach starań w końcu dołączyłem do Nowego Porządku Świata – czyli do Illuminati. Wielokrotnie padałem ofiarą kradzieży i oszustw. Przez długi czas chciałem wstąpić w szeregi Illuminati, ale różni oszuści próbowali wyłudzić ode mnie pieniądze, aż na początku tego roku poznałem w internecie Lorda Felixa Morgana. Skontaktowałem się z nim, wyjaśniłem sytuację, a on poradził mi, abym złożył wniosek o przyjęcie. Wniosłem znaczną opłatę wstępną, przeszedłem inicjację do Nowego Porządku Świata i po ceremonii otrzymałem milion dolarów amerykańskich. Jestem zachwycony! Czuję się również zobowiązany do szerzenia informacji o działalności Lorda Felixa Morgana. Jeśli chcesz dziś dołączyć do Nowego Porządku Świata Illuminati, skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem; to najlepsza okazja, by uzyskać członkostwo w Illuminati, o jakim zawsze marzyłeś. Skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem przez WhatsApp pod numerem +447353027456. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 02:32 Źródło komentarza: Wizyta Mateusza Morawieckiego w Złotowie Autor komentarza: do wyżej Treść komentarza: Dość się naskakałeś jak byłeś komikiem i weszło ci to w krew. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 01:38 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Euro Eco Nieszczęście nad Zotowem Treść komentarza: Nowi włodarze zapewnili mieszkańcom Złotowa piekło nad miastem. Podziekowali sobie nawet na sesji. PALIWO OŁOWIOWE!!!! RATUJ SIĘ KTO MOŻE - szczególnie kobiety w ciąży, planujące mieć dzieci i rodziny z małymi dziećmi!!!!!! !!!!! !!! To cena za euro eco? Tłokowy helikopter na paliwie ołowiowym Avgas 100LL i jak duży ogrom skażenia ołowiem przyjęli okoliczni meszkańcy.. ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️ Jako mieszkaniec Złotowa osoba zaangażowana w ochronę środowiska, wyrażam głębokie zaniepokojenie wpływem operacji lotniczych wykorzystujących paliwo Avgas 100LL na zdrowie publiczne i ekosystem. Avgas 100LL zawiera 0,56 grama tetraetylenu ołowiu (TEL) na litr. Dla porównania: wycofane paliwa samochodowe z ołowiem ("etylina")miały ok. 0,15–0,4 g/l. Mimo deklarowanej „obniżonej” zawartości, Avgas 100LL pozostaje jednym z ostatnich legalnych źródeł emisji ołowiu do atmosfery na świecie. Nawet śladowe ilości tego metalu ciężkiego kumulują się w organizmach, powodując m.in. uszkodzenia układu nerwowego, zwłaszcza u dzieci. Ołów jest toksyną kumulatywną a więc nie ulega rozkładowi jak dioksyny czy WWA, tylko odkłada się go w okolicy coraz więcej i więcej. Podczas startu i lądowania silniki pracują z maksymalną mocą, co znacząco zwiększa spalanie: - Awionetki (np. Cessna 172, Piper PA-28): - Średnie zużycie: 30–50 litrów/godz., - Podczas startu: ok. 5–10 litrów (w ciągu 5–10 minut), - Podczas lądowania: ok. 3–7 litrów. - Helikoptery (np. Robinson R44, Bell 206): - Średnie zużycie: 50–70 litrów/godz., - Podczas startu i zawisu: nawet 15–20 litrów w krótkim czasie. Przykład: Samolot wykonujący 10 startów i lądowań dziennie zużyje dodatkowo 80–150 litrów Avgas 100LL, emitując 45–85 gramów czystego ołowiu tylko w tych fazach lotu. Główne modele wykorzystujące Avgas 100LL - Awionetki: – Cessna 172, Piper PA-28 Cherokee, Cirrus SR22, Beechcraft Bonanza, Diamond DA40. - Śmigłowce: – Robinson R22/R44/R66, Bell 206 JetRanger, Schweizer 300, Enstrom 280. Większość z tych maszyn to starsze konstrukcje, których silniki (np. Lycoming O-360) wymagają paliwa ołowiowego. Skutki dla środowiska i zdrowia 1. Zanieczyszczenie gleby i powietrza: Ołów z spalin osadza się w promieniu kilku kilometrów od lotniska, skażając uprawy i wody gruntowe. 2. Ryzyko zdrowotne: Badania EPA wskazują, że nawet niskie stężenia ołowiu zwiększają ryzyko chorób serca, zaburzeń rozwoju u dzieci i uszkodzeń nerek. 3. Brak skutecznych regulacji: Mimo deklaracji FAA (program EAGLE) i UE dotyczących wycofania Avgas 100LL do 2030 r., postęp jest niewystarczający. Wnioski: 1. Należy natychmiast ograniczyć liczbę operacji maszyn korzystających z Avgas 100LL, szczególnie w pobliżu terenów mieszkalnych. Całkowicie ograniczyć sprzedaż paliwa avgas 100LL na tym lotnisku 2. Monitorować stężenie ołowiu w okolicy lotniska i udostępniać dane mieszkańcom. Lotnisko, które ignoruje te wyzwania, staje się współodpowiedzialne za zatruwanie lokalnej społeczności. Czas na działania, zanim kolejne pokolenie odczuje skutki naszej bierności. *Źródła: FAA, EPA, badania Silnikowych Emisji Lotniczych (2022). Data dodania komentarza: 25.06.2026, 05:06 Źródło komentarza: Multimilioner z Krajenki - film o Siegbercie Wilzigu Autor komentarza: Zełeński nie podskakuj Treść komentarza: Zełeński nie zrobił nic aby złagodzić atmosferę w relacjach Polska-Ukraina. Uparł się,że nie ustąpi aby UPA nie była jako nazwa dla ukraińskiej armii.A wiedział dobrze ,że UPA wymordowała 100tysiecy niewinnych Polaków na Wołyniu .Skoro zlekceważył Rzeż Wołyńska na Polakach to czego sie spodziewał ? spodziwał sie konfliktu z Polska bo juz wczesniej zaczał wsółpracę z Niemcami,lekcewazac całkowicie Polskę !!! Nie myśl żydzie Zełeński ,że bedziesz woził przez Polske do Niemiec wasza pszenice i wszelkie płody rolne i bedziesz niszczył nasze drogi ,waszymi Tirami !!! Nigdy !!! Oddawaj Polsce te 200 miliardów pożyczki i weż sobie Ukraińców z Polski te półtora miliona bo za duzo podpalaja domów,sklepów i hal produkcyjnych w Polsce. Zełeński nie jestes królem świata , za którego sie uważasz. Wołyń odłaczyc od Ukrainy i przyłączyc do Polski.Lwów też-bo to był nasz drugi Kraków. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:07 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Do Ukraińca powyżej Treść komentarza: Twoja żona cały czas ubiera się na czerwono a powinna ubierać się jak Flaga Ukrainy. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:04 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Ajwen Maudżer Treść komentarza: Ubierajcie się po całości na czerwono, jako wyraz łączności z naszymi druzjami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:17 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile