Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 12:22

Mandat Terytorialny dla POSI podpisany! Ponad 100 milionów dla Północnej Wielkopolski

Podziel się
Oceń

W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu został podpisany Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (POSI). Zgodnie z przyjętą metodologią, mechanizmem terytorialnym Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji objęte zostały: Miasto Piła ( lider OSI) Gmina Kaczory, Gmina Krajenka, Gmina Szydłowo, Gmina Trzcianka, Gmina Ujście oraz Gmina Wysoka. Dzięki temu do regionu pilskiego trafi ponad 27 milionów euro z funduszy europejskich.

Mandat terytorialny jest narzędziem służącym realizacji „w terenie” interwencji przewidzianej przez Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), skierowanej do ośrodków subregionalnych oraz ich obszarów funkcjonalnych.

17 lutego w UM Piły odbyło się spotkanie w sprawie Mandatu Terytorialnego Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji gdzie samorządowcy z pięciu miejscowości : Szydłowa, Wysokiej, Krajenki, Trzcianki i Piły podzielili się z mediami , czym dla ich nich jest uczestnictwo w tym projekcie i na co chcą przeznaczyć fundusze, które mają dostać. To właśnie Piła będzie największym beneficjentem pieniędzy (około połowy) zagwarantowanych w ramach projektu. Nie ulega także wątpliwości, że będzie to największy projekt, ze wszystkich, jakie Gminie Piła udało się zrealizować do tej pory w ramach funduszy Unii Europejskiej.

- Dziś spotykamy się na takim pierwszym spotkaniu wykonawczym. W Poznaniu byliśmy pytani, kiedy będziemy startować i odpowiadaliśmy, że niebawem. Te niebawem jest dwa dni później i te tempo nie jest przypadkowe.  Jesteśmy bardzo mocno zobligowani w jak najszybszym wydatkowaniem jak największych środków do 2018 roku.  My tu zgromadzeni mamy determinacje, aby pokazać, że nie tylko, jako pierwsi w Wielkopolsce podpisaliśmy umowę, ale też, jako pierwsi w swoich gminach. Te projekty będziemy prowadzić wspólnie, ale jest też element, że każda z gmin prowadzi to też we własnym imieniu i w zakresie, który dla niej jest jak najlepszy, czyli nie ma niebezpieczeństw, że jedna gmina będzie tempem pracy wpływała na drugą i ten warunek był dla nas nie zwykle ważny.  Cieszy nas, że szybko sprawnie i wydaje się taki sposób wzorcowy doszliśmy do wspólnego porozumienia z tymi gminami, które oprócz Piły w tym uczestniczą- mówi Piotr Głowski, prezydent Miasta Piły

Środki pozyskane dla Piły to suma ponad 60 milionów złotych, które miasto zainwestuje m.in. w modernizację komunikacji miejskiej, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, ograniczenie ruchu w centrum miasta, a także w uzbrojenie i przebudowę strefy przemysłowej. Będą też sfinansowane także tzw. Projekty miękkie, czyli np. zwiększenie dostępu do zatrudnienia czy zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że wszystkie samorządy uczestniczące w POSI będą mogły także skorzystać ze środków UE w tym roku i w latach następnych zostaną rozdysponowane w Wielkopolsce w ramach innych projektów i konkursów. 


Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 22°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama Marcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: Do Ukraińca powyżej Treść komentarza: Twoja żona cały czas ubiera się na czerwono a powinna ubierać się jak Flaga Ukrainy. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:04 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Ajwen Maudżer Treść komentarza: Ubierajcie się po całości na czerwono, jako wyraz łączności z naszymi druzjami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:17 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: styl UPA Treść komentarza: Flaga OUN-UPA to góra czerwona a dół czarny. Polacy nie ubierajcie się w koszulkę czerwoną a spodnie/spódnica czarna bo będziecie wyglądać jak Flaga UPA. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 20:00 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Otworzyliśmy oczy Treść komentarza: Bardzo słuszna Decyzja Prezydenta Polski Karola Nawrockiego bo Zełeński za prezydentury A.Dudy planować zawładnąć Polską,chciał połączyć Polskę z Ukrainą i stanąc na czele UKROPOLIN , bo taka nowa nazwe szykował dla dwóch połaczonych państw ,słowiańskiej Polski i azjatyckiej Ukrainy.Przenicę nadgryzioną przez myszy wypychał do Polski i zapełnił wszystkie magazyny i silosy a skup od Polskich Rolników został zablokowany i polscy Rolnicy nie mogli sprzedac do polskiego skupu,polskiej pszenicy bo nie było miejsca w silosach. Dzięki interwencji Polskich Rolników,ktrórzy pojechali ciagnikami na granice polsko-ukraińską i zabkokowali wwzóz do Polski ukraińskiej pszenicy. Pomogło to skutecznie. Zełeński chciał byc "królem całej polsko-ukraińskiej ziemi" i pewnie wybijali by stopniowo Polaków by posiąść dla Ukraińców wiekszy obszar ziemi bo ,w zanadrzu przeciez mają bańdziorów -morderców w gloryfikowanej przez nich OUN-UPA po zbrodniarzu Stefanie Barderze,który wybił ponad 100 000 Polaków i dlatego Ukraińcy postawili Banderze pomnik ,gdzie składaja ciagle tam kwiaty i w 2026r po 83r. poszli jeszcze bardziej aby czcic S.Banderei Zełeńki aby dzis uczcić mordercę Polaków to on celowo aby poniżyc Polaków jeszcze bardziej uczcił Bandere ,nadając obecnej ich armii nazwe UPA. A nie oddaje Polsce pożyczki 200 000 000 000 Miliardów i w doopie ma wdziecznosć Polaków,że Ukraińcy 4 lata byli na wczasach w Polsce(za wynajem mieszkania dla jednego Ukr.Polska płaciła mu za wynajem po 1500zł) dlatego tak duzo Ukr.osiedliło się w Warszawie i jesze 1 miliom Ukraińców mieszka w Polsce. Zajmują sie narkotykami i Policja Polska wykryła Laboratorium wytwarzania sztucznych narkotyków,prowadził to Ukrainiec.Handlowali Ludzmi,wywożąc Polaków pod pozorem dobrze płatnej pracy,która polegała na prostrytucji i nierządzie. Dlatego Polacy musicie odróżniać,kto jest kim i nie ufać oszustom i naciagaczom. Dobrodziejstwem dla Polaków jest głoszenie HISTORII PRZEZ PREZYDENTA KAROLA NAWROCKIEGO ponieważ nie wszyscy Polacy wiedzieli o Rzezi Wołyńskiej. Za co dziękujemy Prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Zdrajców usunąc z Polski Treść komentarza: Policja prosimy kajdanki do tego Zdrajcy i deportować tego"Hej " na Ukrainę .Grzywna 60000 dla Polski. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:58 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Zasłużył sobie Żeleński na to Treść komentarza: Dzisiaj 19 czerwca 2026r. Prezydent Polski Karol Nawrocki po wnikliwej analizie podjął Decyzję o Odebraniu Żeleńskiemu odznaczenia Orła Białego. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:44 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile