Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 15:17
Reklama

Dzieło profesora Zdrenki - czyli półprawdy historii regionu cz.4

„Przyjęta forma prezentacji ma wszystkim – bardziej lub mniej – zorientowanym w przeszłości regionu i miasta umożliwić szybkie dotarcie do poszukiwanego terminu”. Tymi słowami profesor Joachim Zdrenka zachęca do zakupu swojej najnowszej książki „Złotów 1370-2020”. Czas na kolejną weryfikację! Zapraszamy Czytelników na spacer po Złotowie. Rzecz jasna z publikacją cenionego naukowca w ręku.
Dzieło profesora Zdrenki - czyli półprawdy historii regionu cz.4
Joahim Zdrenka, „Złotów 1370-2020”. Obraz cyfrowy. Zdjęcie okładziny przedniej okładki użyte w kompilacji graficznej wstępu do artykułu pt. Dzieło profesora Zdrenki - czyli półprawdy historii regionu cz.4 , data publikacji: 2021-03-18 19:08:18

Dwa lata temu duet profesorski „A. Kokowski – J. Zdrenka niezwykle ostro zrecenzował książkę „Leksykon Krajny”. Mowa o pracy zbiorowej, która powstała pod redakcją dra Sławomira Łanieckiego. Krytyka objęła także prof. Jowitę Kęcińską Kaczmarek, która od lat, i to ze znakomitym skutkiem, promuje Krajnę. Tandem profesorski (Zdrenka-Kokowski) nie zważał jednak na zasługi i tytuły. Obrazują to najlepiej dwa zdania: „Myślimy, że właśnie przed młodzieżą należy to wydawnictwo (Leksykon Krajny) skrzętnie skrywać” oraz „Innymi słowy, w tej postaci Leksykon nie powinien był się ukazać (cytaty pochodzą z wydawnictwa Zapiski Historyczne, Zeszyt 3, 2019 r.). Po takim łomocie należało się spodziewać, że „Złotów 1370-2020” będzie dziełem niemal doskonałym. Nic bardziej mylnego, o tym nasi Czytelnicy mogli się już przekonać z poprzednich artykułów. Na tym jednak nie koniec uwag.

W „Leksykonie Krajny” brak jest hasła: „Dom Polski w Złotowie”, co duet profesorski podnosi jako ogromne niedociągnięcie. Rozpoczynamy więc spacer po Złotowie od tego miejsca. W książce pana Zdrenki wyszukujemy hasło „dom” (s. 141-142), zaraz po nim próżno jednak szukać dodatku „polski”, jest za to przymiotnik „handlowy” i katalog niezbyt słowiańsko brzmiących nazwisk: Leichentritt, Seelert, Berliner, Kahnemann.

Należy przypomnieć, że „Dom Polski” w Złotowie to obiekt silnie wpisany w historię miasta. Był on ośrodkiem polskości w okresie niemieckiego zaboru tej części Krajny (1772-1945). Tymczasem hasła „Dom Polski” w publikacji pana Zdrenki próżno szukać. Dla ścisłości dodajmy, że na stronie 455 jest fotografia tego budynku. Także informacje, które dotyczą głównie Ericha Hoffmanna! Między innymi mowa o tym, że Niemcy prześladowali Hoffmanna za sprzedaż obiektu polskiej szkole mniejszościowej (a gdzie krytyka źródeł?). Co ciekawe, o niemieckich represjach wobec polskich katolickich szkół prywatnych prof. Zdrenka specjalnie nie wspomina, a przecież materiałów źródłowych na ten temat jest stosunkowo dużo.

Przed „Domem Polskim” znajduje się pomnik ks. Bolesława Domańskiego. W książce pana Zdrenki, w dziale pomniki na stronach 371-379 znajdują się opisy monumentów poświęconych m.in.: cesarzowi Wilhelmowi I, przedwojennemu burmistrzowi Brandtowi oraz Bismarckowi (zapisał się w historii jako „polakożerca”). Informacji o pomniku ks. Bolesława Domańskiego na stronach 371-379 nie ma! Na s. 371 znajduje się jedynie odsyłacz. Brak jednak numeru strony! To jeden z kolejnych mankamentów tej książki, osobom niezorientowanym w historii Złotowa niezwykle trudno się po niej poruszać! Dodatkowo odsyłacze nie zawsze pozwalają odnaleźć definiowane w nich treści. Przykładem pomnik poświęcony poległym żołnierzom polskich i sowieckim. Jego historia nie została opisana na s. 132-134. Na stronie 133 znajdują się jedynie fotografie. Okraszają je słowa pełne żalu. Cytuję: „Pod względem niszczenia cmentarzy "budowniczowie" Cmentarza Wojennego w Złotowie niczym nie różnią się od nazistów”. Autor odczytuje to jako akt „antyniemiecki”! (Polecamy opis pomnika cesarza Wilhelma I s. 374-375, widać po nim, że Pan Profesor potrafi przedstawić historię tego rodzaju obiektów).

Na stronie 141 odnajdujemy dwa akapity na temat pomnika ks. Domańskiego. W jednym z nich prof. Zdrenka informuje, że znajduje się on przed „Domem Polskim” (ul. Domańskiego 5). Warto wspomnieć, że ks. Domańskiemu, największemu Polakowi w historii tej części Krajny, prof. Zdrenka poświęca zaledwie 2 strony (razem z opisem jego pomnika). Bardziej hojny jest dla kilku Niemców. Przykładem opis dziejów Ericha Hoffmanna (s. 197-201). Warto jeszcze dodać, że na budynku „Domu Polskiego” w Złotowie, znajduje się pamiątkowa tablica, która podkreśla patriotyczne postawy Polaków z tej części Krajny. Szukamy tablicy w zestawie, który Pan Profesor zamieścił na stronach 472-473. Na próżno! Warto zauważyć, że nie ona jedna nie znalazła uznania w oczach cenionego naukowca. W książce nie ma np. opisu: tablicy poświęconej Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej (ul. Domańskiego, mieszkała i uczyła się w Złotowie, odwiedzała miasto wielokrotnie, w Szpitalu Powiatowym w Złotowie zmarł jej ojciec) oraz tablicy poświęconej Powstańcom Wielkopolskim (kaplica cmentarna przy ul. Chojnickiej, wymienione są na niej osoby związane ze ziemią złotowską, które walczyły z Niemcami w latach 1918-1919). Warto też wymienić miejsce poświęcone ofiarom niemieckich zbrodni w Barkniewku (ul.Chojnicka).

Na koniec tej części uwag, w kontekście tablic i innych forma upamiętnień w Złotowie, należy przypomnieć, że profesor Joachim Zdrenka apeluje w jubileuszowej publikacji m.in. o upamiętnienie Niemca dra Kurta Messerschmidta. Chodzi o złotowskiego lekarza, którego nazwisko pojawia się w kontekście zbrodniczej działalności złotowskich lekarzy w latach 1939-1945. Dochodzenie w tej sprawie było prowadzone przez IPN w latach 2000-2004. Profesor życzyłby sobie również upamiętnienia miejsca, w którym znajdował się sowiecki obóz, znany jako Obóz Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (ul. Moniuszki w Złotowie). W tym kontekście warto zacytować słowa prof Zdrenki ze strony 331. „Nigdy nie poznamy dokładnej liczby ofiar polskich obozów Pracy dla Niemców w Złotowie i Potulicach”.

Informujemy Czytelników, że kolejny odcinek serii „Wokół książki prof. Zdrenki „Złotów 1370-2020” będzie zarazem ostatnim. Przedstawimy w nim kolejne niedociągnięcia w jubileuszowej publikacji. Także jej podsumowanie i ocenę.

CDN...

Redakcja 77400.tv

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krytyk99 29.04.2021 22:52
Aha, i coś jeszcze. Profesor Zdrenka podpisał się nazwiskiem pod swoją recenzją Leksykonu, a tutaj widzę ktoś się wstydzi podpisać...

ciekawska podfruwajka 31.10.2020 18:03
Czy 20 czerwca 2013 roku zeznając na policji Kamil Ceranowski na pytanie oficera przesłu***ącego: kto chciał nagrać Janowiaka i po co, odpowiedział: Inicjatywa wyszła od Media Vectra TV.

do niepodpisanego 30.04.2021 09:40
To zbiorowa praca, podpisała się redakcja, uwagi nadsyłali też ludzie z Zakrzewa, Wrocławia, Bydgoszczy, Lipki i okolic

andrologia stosowana 06.11.2020 10:56
Nie wiadomo, czy Kamil jest kobietą, bo że nie ma jaj, to oczywiste.

Krytyk99 30.04.2021 20:21
Rozumiem, dzięki za odpowiedź. Ogólnie to jest pozytywne, że ludzie czytają jeszcze ze zrozumieniem takie ksiązki, a nie na zasadzie "kupię sobie na półkę książkę o Złotowie".

Krytyk99 29.04.2021 22:51
Proszę przeczytać inne "dzieła" doktora Łanieckiego. Pani profesor akurat dostało się rykoszetem w tej krytyce Leksykonu, chociaż ciężko określić w takiej pracy zbiorowej kto za co odpowiadał.

Satyr 100 30.04.2021 08:43
Rozumiem, że chodzi o rozminowanie pola o nazwie "Pani Profesor". Nic z tego. Twardziel Achim napisał swoje.

Krytyk99 30.04.2021 20:20
Nie, nie, ja tutaj bardziej do Łanieckiego piję, że jego prace są g---o warte. Lepiej się nie pchać w kooperację z nim, bo tylko szkodzi.

klasyfikator trzody chlewnej 01.11.2020 14:03
Spasł się jak świnia rasy mięsno-słoninowej.

Winston Churchill 19.03.2021 13:58
"Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, profilaktycznie, bez podania przyczyny."

Pro 19.03.2021 13:27
Chetnie zakupię książkę gdzie można ją nabyć ?

J. Lemanowicz 26.03.2019 14:45
Kiedyś, dość dawno temu, kiedy funkcjonował portal i-pila, Jacek Ciechanowski obsobaczył Lemanowicza, że według niego był kapusiem bezpieki. Lemanowicz to lekceważył do momentu, gdy Ciechanowski podał do wiadomości na forum, że akcja operacyjna bezpieki pilskiej o kryptonimie "Kobra" była logicznie i merytorycznie powiązana z ksywą Lemanowicza "Kobra" ze stanu wojennego. Z punktu widzenia zasad obowiązujących w sb takie zlepki pojęciowe są wykluczone jako nielogiczne i bezsensowne ze względu na interes organu bezpieczeństwa. Ponadto, Ciechanowski oskarżył rodzinę Lemanowicza, że Bolesław Nowicki (ojciec Władysława - księdza i Zdzisława - senatora i dyplomaty), kierownik szkoły w Skrzatuszu, Tucznie i nauczyciel geografii w Jastrowiu był inwigilowany i obrabiany ideologicznie przez ojca Lemanowicza. Wtedy Lemanowicz udał się z wnioskiem do IPN o autolustrację. Procedura lustracyjna trwała od 15 grudnia 2005 do 12 sierpnia 2007. A więc, 20 miesięcy. W wyniku kwerendy i innych czynności IPN Lemanowicz otrzymał status pokrzywdzonego. Ciechanowski dalej po wielu latach wyrażał zdziwienie, że Lemanowicz nie był kapusiem. Poproszony przez Lemanowicza o wskazanie źródeł swojej wiedzy, Ciechanowski uciekł z forum i-pila a jego kumpel mentalny Tomasz Ożarowski, który też się udzielał w obsryywaniu Lemanowicza uciekł do Lubina na Dolnym Śląsku rezygnując przy tym z funkcji radnego miasta Piły. Takie bywają zagwozdki i konsekwencje braku agenturalności. Dlatego Mirski powinien się zakrzątać w sprawie autolustracji, jeśli w ogóle taka procedura jeszcze istnieje.

Redakcja 77400.pl 19.03.2021 20:13
Muzeum Ziemi Złotowskiej

BT 19.03.2021 11:09
Niestety obywatele polscy to nie znaczy Polacy. Ja nie popieram np: Ukraińców witających hitlerowców, ale próbuje zrozumieć dlaczego to robili. Akurat banderowcy uznali że hitlerowcy są lepsi niż Rosjanie i taki sposób znaleźli na niepodległość. Niemcy traktowali Polaków jako zło konieczne, nie mogli się zdobyć na wypędzenie więc koegzystencja funkcjonowała bo musiała. Ktoś gdzieś argumentuje, że były małżeństwa mieszane, to oczywiste. Takie przypadki były nawet w Auschwitz gdzie strażnik zakochał się w więźniarce i uczucie się odwzajemniło. Łatwo odszukać w sieci artykuł o tej historii. Generalnie takie przypadki nie potwierdzają reguły o tym, że Polacy i Niemcy żyli w zgodzie. dzisiaj przecież też żyjemy w zgodzie. Proszę zatem się nie dziwić, że dr hab. Joachim Zdrenka obierając jedną narodowość sympatią będzie ganił drugą, bo to jest naturalne. Oczywiste jest dla niego to, że ZPwN było wszawą organizacją (mniejszościową) buntowników, która bruździła i zakłócała Ordnung in der Stadt Flatow in Pommern.

Janusz 25.03.2019 15:08
Obrońco PiSu! Skąda masz te dane? Podaj nazwiska zanim rzucisz słowa na wiatr. To jest karane. Znasz prawo? Twoje IP komputera nie jest anonimowe.

Flatower 19.03.2021 13:42
Po pierwsze to Ukraińcy (oraz ludność wyznania starozakonnego żyjąca na Ukrainie) witała Niemców jak zbawców bo chciała pozbyć się dwóch wrogów : Rosji sowieckiej i pańskiej Polski. Bowiem te dwie państwowości , obie młode i żywiołowe, stały - wg Ukraińców - na przeszkodzie do ich wyzwolenia. Na tym kończą się paralele. Jaki wspólny mianownik do stosunków polsko-niemieckich? Żaden. Polska i Niemcy były państwami - sąsiadami gdzie jedno nie mogło przełknąć porażki wersalskiej i własnej upadłości a drugie upajało się tymczasowym sukcesem odnalezionej wolności, nie zawsze z sensem i godnością, czasem naśladując butę adwersarza. (Tu w nawiasie polecam film "Kamerdyner" Filipa Bajona. Polecam wersję kinową bo w wersji TVP akurat ten wątek buty polskiego urzędnika cenzura wycięła. Tak, cenzura w RP w 2020, Brawo Pis).. W każdym razie porównywanie lat 30 z naszymi czasami jest tu bezsensem. Oba kraje wiele przeszły i społeczeństwa opierają się na silnych, demokratycznych fundamentach i gestach, które z początku nie podobały się nikomu.. Na tym tle formować argument, że profesor był potraktował ZPwN jako wszawą organizację jest na czymś oparty? Jest tak napisane w książce? Czy to zachęta by pozwać portalik do Sądu? Jakąś wojenkę prowadzicie?

Victor i Dulcynea 25.03.2019 23:19
To nic tajnego. Jeśli taki złamany człowiek, jak na przykład Michał Boni ujawni swoje dawniejsze grzeszki i romans z reżimem, to może posłować do grobowej deski, jeśli go wybiorą. Krzysztof Horodecki był senatorem, ale okazało się, że jako młody chłopak podpisał obietnicę współpracy, bo chciał wyjechać do USA, czy gdzieś. Nie ujawnił tego i po sprawie został pozbawiony możliwości kandydowania w wyborach na 10 lat. Ten czas się już skończył. Może - jeśli zechce - dać się wybierać. Janusz musi mieć jakiś problem. Janusze i Grażyny, to nieudaczniki z definicji.

redakcja 77400.pl 19.03.2021 20:17
Proszę nie wsadzać nam w usta słów, których nie ma w artykułach. Za komentarze odpowiadają ich autorzy. Rozumiem, że "za butę polskiego urzędnika" należało rąbać siekierą lub ciąć piłą. To Pana zdanie. Nasze jest inne.

do zdziwionej 26.03.2019 07:51
Szósty zmysł może mieć tylko działaczka platformy obywatelskiej, która w ramach obowiązków służbowych, nienawiści do IPN pilnuje artykułu. Jak ten buldog obsobacza każdy wpis, który odbiega od linii obrony wyreżyserowanej na konferencji.

napalona nastolatka 26.03.2019 14:58
Szósty zmysł nadaje się raczej do przewąchania, czy dzisiaj mam płodne i czy spasować z szybkiego numerku w kiblu dyskoteki.

wychowawca z Wronek 26.03.2019 15:07
Tu nikt nikogo nie osadza.

wymiatacz popiołu 29.03.2019 15:08
Jeżeli nie był kapusiem tw, to sytuacja nie może być trudna.

Flatower 19.03.2021 01:01
Szkoda, że za krytykę dzieła prof. Zdrenki bierze się ktoś , kto jest jako główny autor portalu, tak mocno naznaczony ideologią nacjonalizmu endeckiej proweniencji, podlanej mocnym sosem antyniemieckich uczuć. Tu jednak wypada się zastanowić i nie bardzo wiem jak to wszystko sobie poukładać. Na jednej z odłon portalu znalazłem bowiem żarliwą obronę wrocławskiego faszystka, którego wysiudano z fotela dyrektorskiego IPN we Wrocławiu. Miał on tylko popełnić niewinny błąd młodości dziarsko hajlując, co jest (było) zabawą , popularną a nie , jak chce autor wstępniaka, gestem utożsamianym z "lewakiem Adolfem Hitlerem" ! No i nie wiem, czy Niemcy byli źli ,jak Ci oprawcy z Flatowa ,czy tylko trochę ogłupieni przez lewaka Adolfa, który jednak wyrżnął masę ludzi.? Autor recenzji ustawił sobie prof. Zdrenkę, jako piewcę niemczyzny i wzorowego germanofila i prawie polakożercę, Wszystkie błędy i niedostatki redakcji dzieła, brak porządnej korekty i wychwycenia przeoczeń , nawet te nieszczęsne źródła -"pomówienia" , chce wnosić jako budulec na stos dla profesora. Tak nie można, gdy nie chce się stracić resztek powagi. Dla mnie na przykład, szamotanie się redaktora z Krajenki ,wokół tej pośpiesznej "tablicy" komemoratywnej, poświęconej p. Marii jest żałosne. Historia tej Rodziny jest przecież znana, przyczyny Jej rozstania ze Złotowem również, jest co czcić ? Zapewne gdzie indziej tak, Ona była dobrym człowiekiem, ale nie w Złotowie.

gruby tłusty kocur 25.03.2019 23:26
To nie jest wskakiwanie do rzeki a wyskakiwanie z beczki ze smołą. Kot się spalił. Grodzka ma chorą prostatę. Boni płacze, że jest 5+. Rabiej ten tego.

Bo 19.03.2021 01:11
Przecież Tobie nikt ni odmawia też tego krytykować, dlaczego odmawiasz tego innym?

do Janusza 25.03.2019 13:52
Nie rozumiesz kompletnie sprawy. Piotrowicz nie był tajnym agentem. Był prokuratorem za czasów PRL. Gdyby iść tym kluczem to w Platformie Obywatelskiej mamy 30 % podobnej maści działaczy. Mało tego w samym sejmie w ławach zasiada 20 osób zarejestrowanych jako TW i oczywiście są to członkowie PO. Nie jest wiec przypadkowe, kto stoi na konferencji za TW Karol. Moim zdaniem tło zostało dobrane tragicznie.

ornitologia funeralna 26.03.2019 14:22
"Cały ten inwentarz w IPN to są jakieś jaja.". Tak, to są metaforyczne jaja - zbuki. Jedne od strusia, inne od kulczyka albo i koliberka. Ale wszystkie śmierdzą.

Flatower 19.03.2021 08:05
Nikomu nic nie odmawiam. Dziwię się tylko, że "recenzent" z tą samą lekkością chwali ponurego faszystę z IPN, usprawiedliwia Hitlera i oskarża profesora o antypolskie nastawienie. Gdzie jego krytyczny stosunek do faktów?

zapytanie 25.03.2019 14:05
Czy tym dziennikarzem od teczek nie jest przypadkiem Piotr T z Krajenki? W monecie jak zaczął pracować w Radiu Poznań to w Pile wybuchła afera teczkowa. Przypadek?

Romek 25.03.2019 15:05
Z tego co piszesz wychodzi, ze lepiej nie publikowac prawdy, bo ty i tak wiesz lepiej. Jesteś Tw, że wiesz ile czasu czeka sie na materiał z IPNu?Nie mam podstaw sądzić, że nie mówi prawdy. Nie sądz wszystkich swoją miarką.

Redakcja 77400.pl 19.03.2021 11:56
Szanowny Panie/Pani Na naszym portalu nie ma pochwał dla "faszyzmu". Być może definiuje go Pan na podstawie tekstów z lat stalinowskich. Proszę sięgnąć po nowsze źródła. Pozdrawiamy serdecznie

Do pilskie teczki 25.03.2019 15:23
Dziwisz się, skoro dziennikarz wiedział takie szczegóły? Z teczek chyba. Każdy by się lekko zdziwił.

Pilanin 25.03.2019 19:24
Podobno byli kumplami, przyjaciółmi. To mnie akurat nie dziwi, że to go wytrąciło. Facet mi tu wygląda na załamanego sprawą.

wyjaśnienie 25.03.2019 23:10
Mirski nie jest tu figurantem. W nomenklaturze bezpieki to jest osoba, na którą zbiera się papiery, inwigiluje a w biurze bezpieki jest teczka czynności operacyjnych przeciwko osobie figuranta.

Flatower 19.03.2021 13:13
Taaa, na waszym portalu usprawiedliwia się runy "Sieg", saluty rzymskie, reliefy kolumn Trajana i inne lewackie niby cuda z USA. Wszystko po to by pupilek o wyraźnych, faszystowskich ciągotach pracujący w IPN wydawał się bielszy i bardziej niewinny. Zabrakło jeszcze gestu zamawiania 5 piw, więc jakby co...

redakcja 77400.pl 19.03.2021 20:19
Usprawiedliwia się runy Sieg? Przecież krytykowaliśmy jesienne demonstracje na ulicach Złotowa. Proszę sprawdzić.

Sfinx 01.04.2021 20:51
Flatower, zgadzam się w stu procentach!

Widall Sasoon 29.04.2019 20:09
Anja Rubik to jest przechodzona gwiazda spadająca we własną czarną dziurę. Chyba, że sobie farbuje wszędzie.

Marcin 18.03.2021 21:46
Autor już na okładce nie ukrywa o czy będzie dzieło. Epizodyczna w rozciągłości dziejowej złotowszczyzny nazwa Flatow świeci na okładce. To wskazuje te odwrócone proporcje.

wiem coś na ten temat 25.03.2019 13:42
Ja słuchałem kilkakrotnie. Po pierwsze na akta nie trzeba tak długo czekać jak sugeruje bohater konferencji. Z tego co mi wiadomo dziennikarze którzy opublikowali nazwiska z inwentarza dysponowali teczkami już po miesiącu od publikacji. Nie wiem ile dokładnie zamówił teczek dziennikarz z Asty ale około 10. Rekordzistą jest dziennikarz, który pracował dla Radia Poznań. W tamtym czasie dysponował około kopiami 70 agentów z terenu Piły co w przełożeniu na liczby to około 200 tomów. Ta olbrzymia praca była wynagradzana przez zatrudnienie w Radio Poznań.

Darek 18.03.2021 20:50
Dziękuję. Kolejny tekst, który potwierdza moje wcześniejsze opinie... :( Smutne, że autor przedstawia się/jest przedstawiany, jako polski profesor

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 0 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: jlTreść komentarza: Gdzie jest 157 wpisów w topiku "Mąż pilskiej działaczki..."?!Data dodania komentarza: 06.08.2022, 10:30Źródło komentarza: Pobito dziecko z ośrodka w Jastrowiu, czy będzie sankcja karna?Autor komentarza: PedroTreść komentarza: Szkoda gadac. Kiedys nawet wsparłem ten projekt finansowo I mialem obecywane złote góry. Do dnia dzisiejszego nic... ciekawe to bardzo bo np. Jeden z bylych juz mieszkancow Zlotowa gra w zagranicznej produkcji o nazwie samen.pl ktora mozna znalesc na Youtube I za darmo ogladac. Rozmawialem z nim swego czasu I wiem ze ich projekt pochlania ogromne ilosci pieniedzy ale koszta pokrywane sa z wlasnej kieszeni rezysera I producentow a jak I za malym wsparciem sponsorow w zamian za reklame. Sam Tomasz Raczek bardzo pozytywnie wypowiadal sie o projekcie ! Nasz Złotowianin ( Mateusz Leszczyński) gra w tym serialu jedna z postaci. Jest to komedia kręcona w Holandii ktoej celem jest ukazanie różnicy kulturowej pomiędzy Polską a Holandia. Bardzo zabawny serial ( sezon 1 ) zrozumiały dla tych co mają troche dystansu do siebie a na wakacjach byli dalej niż w Mielnie.Data dodania komentarza: 03.08.2022, 17:41Źródło komentarza: Czym pachnie film "Gra w butelkę"?Autor komentarza: Artur ŁazowyTreść komentarza: Dziękuję Panu Burmistrzowi Złotowa za odwagę! Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość i wierzyć w praworządność!Data dodania komentarza: 03.08.2022, 13:03Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: Dichlorodifenylotrichloroetan na larwyTreść komentarza: Kiedy oni to wszystko sprostują? Co numer to kłamstwa i manipulacje. Gazeta zalega w sklepach a już prawda wyszła na jaw.Data dodania komentarza: 03.08.2022, 01:41Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Wreszcie ktoś napisał prawdę. Jak ci propagandziści z Larwa na czele śmią wciskać kit ludziomData dodania komentarza: 02.08.2022, 15:19Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: odpisTreść komentarza: a gdzie byli opiekunowie tych dzieci ?to chyba ich rola żeby pilnować....więc sytuacja jest jasna,zaniedbanie obowiązków opiekuna grupy.Data dodania komentarza: 01.08.2022, 21:18Źródło komentarza: Sprawca pobicia dziecka nie był cudzoziemcem. To 58-letni Polak!
Reklama
Reklama