Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 03:47
Przeczytaj!
Reklama
News will be here

Premierowe

Igrzyska wyborcze w Klubie Ziemowit
Igrzyska wyborcze w Klubie Ziemowit

Równo tydzień temu odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. systemu Pagasus. Zapewne przezornie zorganizowano je w niewielkim Klubie Ziemowit. Spotkanie z Marcinem Bosackim nie cieszyło się bowiem dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Złotowa. Frekwencję ratowali lokalni działacze Koalicji Obywatelskiej, którzy dość licznie pojawili się na sali. W pierwszym rzędzie zasiedli m.in. Aleksander Antoniewicz z Jastrowia, Paweł Owsiany ze Skórki, Patryk Wruk z Krajenki, a w ostatnim Stanisław Godlewski. Organizatorem wydarzenia był Henryk Szopiński z Zakrzewa.

02.04.2024 09:05    2    3
Pierwszy taki pomnik - czyli o związkach Jana Pawła II z naszym regionem
Pierwszy taki pomnik - czyli o związkach Jana Pawła II z naszym regionem

Jan Paweł II odpoczywał w naszym regionie. Niedaleko Tarnówki i Jastrowia (powiat złotowski) powstał pierwszy na świecie pomnik Papieża Polaka, który fakt ten upamiętnił. Miało to miejsce w 1979 roku.

02.04.2024 08:48    53    4
Pierwsza cerkiew prawosławna w Złotowie?
Pierwsza cerkiew prawosławna w Złotowie?

W 2023 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Złotowie zarejestrowano tylko 116 dzieci, urodziło się zaś 50. Zarejestrowano za to 508 zgonów (250 kobiet i 258 mężczyzn). Sytuacja demograficzna jest więc fatalna, chodzi o trend. Nie odbija się to jeszcze zasadniczo na rynku pracy. Wszystko za sprawą przybyszów ze Wschodu, głównie z Ukrainy. Czy jednak zostaną oni w naszym regionie na dłużej? Zależy to oczywiście od zapewnienia im odpowiednich warunków do życia, które zachęcą ich do pozostania. Wychodzi temu naprzeciw m.in. koncepcja budowy cerkwi prawosławnej w powiecie złotowskim. W grę wchodzą trzy miasta: Jastrowie, Krajenka i Złotów. Największe szansę ma jednak ostatnia z wymienionych miejscowości, chodzi o położenie i dość dużą diasporę ukraińską, która tu zamieszkuje. Wstępna lokalizacja zakłada, że budynek powstanie nad Jeziorem Miejskim (niedaleko wyjazdu w kierunku Blękwitu). Nie chodzi tu tylko o logistykę (już istniejący parking, łatwość dojazdu). Wpisuje się to także w zachowanie estetyki miejsca. Panorama Złotowa, widoczna od strony jeziora, uzupełni się bowiem o kolejną świątynię. Czy cerkiew powstanie? Ostateczna decyzja będzie należała do nowych radnych, których wybierzemy 7 kwietnia (grunt należy do miasta). I na koniec najistotniejsza informacja. Budowa cerkwi zostanie sfinansowana w całości ze środków zewnętrznych. Chodzi o pieniądze z UE z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027 (FAMI). To także przy okazji szansa na poprawienie budżetu lokalnych firm. Teraz wiele zależy od zaangażowania przyszłych radnych Miasta Złotowa, którzy na razie nie wypowiadają się w tej kwestii. A warto wspomnieć, że sąsiednie miejscowości również są zainteresowane budową tego typu obiektu na swoim terenie. Czekamy zatem na jasne deklaracje w tej kwestii w toku trwającej kampanii wyborczej.

01.04.2024 07:57    10    4
Policja nie chce szukać Marka? Pomóż nam go znaleźć!
Policja nie chce szukać Marka? Pomóż nam go znaleźć!

Jeden z niszowych portali obwieścił światu, że Wandalowie przybyli do Złotowa i dokonują zniszczeń. Tymczasem to nie drużyna germańskich wojów przemieszcza się nocami po ulicach powiatu złotowskiego. To tylko pracowity Marek, który niszczy materiały wyborcze. Do tej pory był jak Yeti. Nikt go nie widział, zauważono jedynie ślady jego bytności. Dziś mamy przełom. Marek, nazwijmy go wielka stopa (bo szybko ucieka), został nagrany przez kamery pułapki. Kim jest? Czym się żywi? Co pije? Śpi w dzień, poluje w nocy? Gdzie jest jego legowisko? Pytań jest wiele. A może ktoś z Czytelników pomoże w sprawie Yeti o imieniu Marek?

31.03.2024 18:11    1    3
Zapomniany nazista - starosta złotowski Fritz Ackmann
Zapomniany nazista - starosta złotowski Fritz Ackmann

Niemieckie represje wobec ludności polskiej przybierały różne formy. Z reguły wspomina się o tych najbardziej drastycznych. Mowa zatem o mordach, torturach, znęcaniu się psychicznym i fizycznym (np. w obozach koncentracyjnych). Standardowo natomiast pomija się działalność niemieckiego aparatu administracyjnego, zwłaszcza tego niższego szczebla. Tymczasem także on był ważnym trybikiem w machinie służącej eksterminacji Narodu Polskiego. Przykładem z Krajny jest działalność dr. prawa Fritza Ackmanna, który od 1935 roku pełnił urząd landrata (starosty) złotowskiego.

31.03.2024 09:21    3    3
Cudownie ocalony - historia Jana Pankowskiego
Cudownie ocalony - historia Jana Pankowskiego

Wielkanoc to czas, w którym zawsze przywoływana jest jedna z najbardziej charakterystycznych scen z Nowego Testamentu. Obok Jezusa pojawia się w niej Barabasz, który na skutek werdyktu tłumu, unika śmierci przez ukrzyżowanie. Co wtedy czuł? Na to pytanie zapewne znał odpowiedź Jan Pankowski, który uciekł sprzed plutonu egzekucyjnego. Historia ta wydarzyła się ponad 80 lat temu w pobliżu Górki Klasztornej.

29.03.2024 10:05    2
Rosjanie bombardują Złotów. Gdzie się schronić?
Rosjanie bombardują Złotów. Gdzie się schronić?

W Polsce prowadzona jest narracja, która oswaja nas z terminem „wojna”. Dlaczego? Nie trudno zgadnąć. Wojna, zwłaszcza globalna, to przecież świetny biznes. Tak właśnie wyrosła potęga Stanów Zjednoczonych. Niewykluczone więc, że możni tego świata znów zdecydują się zafundować cierpienie maluczkim. Zostawmy jednak wielką politykę, na którą nie mamy najmniejszego wpływu. Co najwyżej możemy próbować ochronić się przed jej skutkami. Załóżmy więc hipotetycznie, że Rosjanie, którzy kreowani są na wroga nr 1, zechcą zbombardować Złotów np. rakietami Iskander. Gdzie się schronić?

28.03.2024 00:21    4
Gra z butelką krajeńskich towarzyszy
Gra z butelką krajeńskich towarzyszy

"Pić to trzeba umieć" – mówił Eryk (Jan Nowicki) do Synka (Cezary Pazura) w kultowym filmie "Sztos" (1997). O tej prawdzie zapewne nie pamiętał pewien członek partii komunistycznej z Krajenki, który "z "syndromem Aleksandra Kwaśniewskiego" pojawił się w budynku krajeńskiego komitetu PZPR. Rzecz miała miejsce wiosennego poranka w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku.

27.03.2024 16:46    2    5
Podatek od psów w Złotowie? A może też od posiadania innych zwierząt?
Podatek od psów w Złotowie? A może też od posiadania innych zwierząt?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Złotowie dało się zauważyć, że niektórym radnym bliska jest problematyka zwierząt. Przewodniczący Jakub Pieniążkowski i radna Agnieszka Jęsiek - Barabasz niemal pili sobie z dziubków jak dwa gruchające gołąbki. Radny Krzysztof Żelichowski zasugerował wprowadzenie podatku z tytułu posiadania psa. Do kompletu zabrakło tylko tematyki małpek. Stało się tak być może dlatego, że obecna sytuacja międzynarodowa spowodowała, że na Białoruś jeździć nie wypada. Nie ma więc o czym mówić. Przynajmniej na razie.

25.03.2024 21:32    14    10
Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) podpadł eksploratorom
Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) podpadł eksploratorom

Coś nie mają szczęścia parlamentarzyści koalicji rządowej, którzy zostali wybrani w naszym okręgu wyborczym. Na przykład Henryk Szopiński podpadł przy okazji "ustawy wiatrakowej", bo dzięki jego podpisowi wpłynęła ona do Sejmu. Burza medialna i sprzeciw społeczny sprawiły, że na razie inicjatywa ta trafiła do kosza. Zapewne wątpliwej sławy pozazdrościł Szopińskiemu inny parlamentarzysta. Mowa tu o Krzysztofie Paszyku z PSL. Jego podpis widnieje bowiem pod projektem ustawy, która właśnie wpłynęła do Sejmu. Ma ona położyć kres ustawie z 13 lipca 2023 roku, która zliberalizowała drakońskie przepisy i wprowadzała rozwiązania dotyczące poszukiwań, zbliżające nas do systemów obowiązujących m.in. w Norwegii, Anglii i Holandii.

25.03.2024 18:15    5    4
ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
Reklama