Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 12:48
Przeczytaj!
Reklama

Historia regionu

Adolf Hitler z wizytą w Złotowie
Adolf Hitler z wizytą w Złotowie

Kanclerz Niemiec uchodzi za jednego z największych zbrodniarzy XX wieku. W tym niechlubnym rankingu zajmuje miejsce tuż po Mao Zedongu i Józefie Stalinie. Wyprzedza natomiast kilku innych morderców (m.in. króla Belgii Leopolda II). W III Rzeszy cieszył się ogromną popularnością. Czy także na Krajnie, którą odwiedził we wrześniu 1939 roku?

20.10.2023 01:03    8    9
Gdy przykazań brak dziesięciu - śmierć nazistów
Gdy przykazań brak dziesięciu - śmierć nazistów

Historia Krajny zna szereg wydarzeń, które we współczesnych czasach byłyby kwalifikowane jako przykłady nietolerancji. Ich negatywnymi bohaterami byli z reguły miejscowi Niemcy. Czasami spotykała ich za to kara, która nie była wymierzana ludzką ręką. Tak stało się w 1938 roku w Krajence.

18.10.2023 09:24    1    3
Zbrodniarz ze Złotowa postrachem Szczebrzeszyna
Zbrodniarz ze Złotowa postrachem Szczebrzeszyna

Jan Siering (Seering, Siring) przyszedł na świat w Złotowie. Z pewnością "zasłużył" na ujęcie w publikacji prof. Zdrenki "Złotów 1370-2020", która stanowi kompendium wiedzy o złotowskich Niemcach. Został jednak pominięty. Co na tym zaważyło?

17.10.2023 17:32    1    2
Ofiara niemieckich sąsiadów: Konrad Konnak - nauczyciel z Buntowa (Zbrodnia Pomorska 1939, cz.2)
Ofiara niemieckich sąsiadów: Konrad Konnak - nauczyciel z Buntowa (Zbrodnia Pomorska 1939, cz.2)

Każda miejscowość na Krajnie posiada swojego lokalnego bohatera. W przypadku wsi Buntowo (powiat złotowski) dość łatwo go wskazać. Wspomina o nim bowiem tablica, która znajduje się na jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w tej miejscowości. Napis na niej głosi: „Nauczyciel Konrad Konnak, zginął za polską szkołę w Buntowie. Cześć Jego pamięci. 1929-1959”.

07.10.2023 16:50    15
Kapelan Armii Krajowej - ks. Jan Baranowski
Kapelan Armii Krajowej - ks. Jan Baranowski

W okresie od maja do października 1945 r., na terenie kilku miejscowości, które obecnie położone są na ziemiach powiatów pilskiego i złotowskiego, doszło do zawiązania antykomunistycznej organizacji o nazwie Armia Krajowa – Obszar Pomorze. Inicjatorem jej utworzenia był por. Tadeusz Tracz Komentowski. Trzy grupy, które wchodziły w jej skład, powstały w gminie Miasteczko Krajeńskie. Zaprzysiężenie konspiratorów miało miejsce w obecności tamtejszego proboszcza, księdza Jana Baranowskiego.

30.09.2023 22:30
Męczennik z Barbarki – ks. Antoni Januszewski (Zbrodnia Pomorska 1939, cz. 1)
Męczennik z Barbarki – ks. Antoni Januszewski (Zbrodnia Pomorska 1939, cz. 1)

Blisko 80 km od Krajenki (Wielkopolska) znajduje się wieś Krajenki. Ta malownicza miejscowość położona koło Tucholi zasłynęła dzięki o. Hilaremu Januszewskiemu. Wymieniony duchowny zmarł 25 marca 1945 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. 13 czerwca 1999 r. został włączony w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Niewykluczone, że kiedyś tego zaszczytu dostąpi także inny duchowny o tym samym nazwisku, który również oddał swoje młode życie za Boga i Ojczyznę. Mowa o ks. Antonim Wojciechu Januszewskim, który urodził się w mieście Krajenka.

30.09.2023 08:57    1
Konspirator z Bługowa - ks. Klemens Średziński
Konspirator z Bługowa - ks. Klemens Średziński

„Walczyliśmy i walczymy o Wielką, Wolną i Niepodległą Polskę. W tej walce nie ustaniemy aż do ostatecznego zwycięstwa”. Te wzniosłe i pełne patriotyzmu słowa, które widnieją w dokumentach zarekwirowanych przez komunistyczną bezpiekę, pochodziły od księdza Klemensa Średzińskiego. Biografia byłego proboszcza parafii w Bługowie wciąż zawiera wiele tajemnic. Pozwala jednak na stwierdzenie, że należał do grona najlepszych synów Narodu Polskiego. Był bowiem jednym z wielu Bohaterów, którzy w czasach niemieckiej i sowieckiej okupacji ukazali w pełni, co to znaczy nosić w sobie gen polskości.

21.09.2023 22:18    3    1
Bohater z Walentynowa  - ppłk Paweł Bartłomiej Thomas
Bohater z Walentynowa - ppłk Paweł Bartłomiej Thomas

Niewątpliwie Paweł Thomas mógłby posługiwać się nazwiskiem Tomasz. Wskazuje na to chociażby zapis z jego akt urzędowych z 1938 roku. Ponadto takiej formy nazwiska używał np. jego brat – Andrzej, który jesienią 1939 roku został zamordowany przez Niemców w Karolewie. Paweł Bartłomiej przyjął jednak nazwisko Thomas. Oczywiście nie przypominam tej postaci ze względu na łączące mnie z nią więzy krwi. Czynię to z powodu dokonań ppłk. Thomasa na polu patriotycznym. Mowa tu bowiem m.in. o bohaterze Powstania Wielkopolskiego, uczestniku wojny z bolszewikami i kawalerze Virtuti Militari.

05.05.2023 13:27
Pod znakiem „Rodła” - historia Janiny Kłopockiej
Pod znakiem „Rodła” - historia Janiny Kłopockiej

Jest współautorką znaku „Rodła” - symbolu Związku Polaków w Niemczech. Jej biografia jest niezwykle bogata. Zawiera również epizod związany z powojennym prześladowaniem przez komunistów. Kim była Janina Kłopocka? Przypominam jej historię z okazji setnej rocznicy utworzenia V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, która przypada w 2023 roku.

27.04.2023 17:40    1
Miejsce cudów - Górka Klasztorna
Miejsce cudów - Górka Klasztorna

Nazwa Górka Klasztorna powstała w 1923 roku. Stało się tak po przybyciu do tego miejsca Księży Misjonarzy Świętej Rodziny. Poprzednio nazywano ją Górką na Krajnie. Blisko 950 lat temu objawiła się tu Maryja. Było to pierwsze tego typu zdarzenie odnotowane na ziemiach polskich.

19.03.2023 11:23    2    2
ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
Reklama